Prada, sustainability i rewolucja w luksusowej modzie

Dziś w Mediolanie zarząd Prada zawarł szczególną umowę, która może mieć znaczący wpływ na środowisko. Marka podpisała z Crédit Agricole Group umowę na pożyczkę związaną z modą odpowiedzialną, znaną jako Sustainability Linked Loan. To pierwsza tego typu pożyczka w branży dóbr luksusowych - dedykowana działaniom związanym ze zrównoważonym rozwojem. Wszystko po to, by wprowadzić realne zmiany w branży, która przecież do najświętszych nie zależy. 

W ten sposób włoski dom mody Prada propaguje zrównoważony rozwój wśród marek luksusowych. 

Dolce & Gabbana pierwszym luksusowym domem mody, który poszerza rozmiarówkę do 54>>

Pożyczka wynosi aż 50 milionów euro i została przyznana na okres pięciu lat. Pieniądze mają być wykorzystane tylko na działania firmy pod znakiem "sustainability". Jeśli marka będzie się wywiązywać ze swoich założeń i osiągnie wyznaczone cele, może liczyć się z tym, że dostanie mniejsze oprocentowanie spłaty pożyczki. Podczas tego czasu Prada ma zwiększyć liczbę sklepów z certyfikatem LEED Gold lub Platinium, opracować specjalne szkolenia dla pracowników oraz zacząć stosować Re-Nylon (regenerowany nylon) w produkcji swoich towarów.

Włoski dom mody powstał ponad sto lat temu w Mediolanie, kiedy w 1913 roku projektant Mario Prada zaczął zajmować się wytwarzaniem skórzanych toreb. Punktem przełomowym jego marki była jednak końcówka lat 70., kiedy jego wnuczka - Miuccia Prada - odziedziczyła firmę i dała jej nowe życie. Miuccia otworzyła biznes na haute couture i prêt-à-porter, dzięki czemu ten dom mody odniósł ogromny sukces i na dobre zapisał się w kartach historii. Dziś do spółki Prada Group S.p.A. należą między innymi Miu Miu i Marchesi 1824, a samą Pradę można znaleźć w 65 krajach na świecie. W maju tego roku Prada zrezygnowała z futer w wyniku współpracy z koalicją Fur Free Alliance, reprezentowaną w Polsce przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

Prada wiosna-lato 2020>>