Im bardziej jesteśmy świadome jako konsumentki, tym bardziej chcemy zmniejszyć codzienne zużycie plastiku. Na zakupy zabieramy więc eko torby, za to w sklepie staramy się wybierać produkty, które są zapakowane w szkło lub papier. Producenci żywności z roku na rok też starają się wcielać w życie strategię zrównoważonego rozwoju. Co jakiś czas na rynku pojawiają się nowe opakowania, które są alternatywą dla plastiku. Ostatnio stworzono nawet biodegrodawalne pudełka wyprodukowane z resztek żywności! Takie zamienniki tworzyw sztucznych robi się najczęściej z grzybów, wodorostów, mleka lub skórek pomidorów. Dzięki temu po wyrzuceniu łatwo ulegają rozkładowi.

5 powodów, by nie pić wody z plastikowych butelek >> 

Naukowcy z laboratorium badawczego w Wyndmoor w Pensylwanii wymyślili opakowania z białka mleka, które rozpuszczają się w gorącej wodzie. Materiał został użyty do produkcji ekologicznych opakowań do nabiału, zupek chińskich i pudełek do pizzy. Z kolei firma Ecovative z Nowego Jorku wymyśliła pudełka z pianki przypominającej steropian, które tworzy się z kompostu. Do ich produkcji przyczyniają się zarodki grzybów łączące się z różnymi rodzajami odpadów. Powstaje z nich materiał o różnej elastyczności i wytrzymałości. Dorównuje plastikowi, choć po wyrzuceniu w mgnieniu oka się rozkłada. I nie szkodzi glebie! 

Kiedy opakowania z bioplastiku zamiast być nowinką, staną się codziennością? Okazuje się, że ich rozpowszechnienie wcale nie jest takie proste. Największą barierą nadal są wysokie koszty prac badawczo-rozwojowych i niska odporność materiałów na wilgoć. Przez to mogą nie wytrzymać dalekiego transportu czy stania na sklepowych półkach. Mamy jednak nadzieję, że i na to naukowcy znajdą sposób! 

W Polsce pojawią się automaty wypłacające pieniądze za zużyte butelki >>