We wrześniu tego roku swoją światową premierę miał nowy, czwarty rodzaj czekolady. Jest nim tabliczka "Ruby", która swoją nazwę wzięła od rubinowego koloru. Wyróżnia ją słodko-słony smak oraz owocowa nuta, będąca zasługą ziaren kakaowca pochodzących z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ekwadoru i Brazylii. Prace nad tym rarytasem trwały ponad dziesięć lat. Stworzono go w laboratorium największego producenta słodyczy z kakao na świecie, firmy Ballet Callebaut. Przewiduje się, że różowa czekolada będzie największym trendem kulinarnym 2018. 

Jak będziemy korzystać w z niej w kuchni? Restauratorzy postanowili stworzyć nab bazie "Ruby" pierwszy deser. Nie jest nim jednak różowe brownie, a luksusowy tort wyprodukowany przez drukarkę 3D. Stworzyła go Dinara Kasko, mistrzyni cukiernictwa z Ukrainy, znana ze swoich wyjątkowych deserów (dowiedz się więcej >>)

"Chcieliśmy zaprezentować czekoladę Ruby. Oprócz tego naszą ideą było stworzenie tortu, który będzie składał się z kilku odmiennych elementów, które razem stworzą spójną kompozycję. W rezultacie otrzymaliśmy wypracowany przez algorytm wypiek, na który składa się 81 kawałków" - napisała Kasko na swoim Instagramie.

Tort z różowej czekolady został zaprojektowany w programie Grasshopper. Każda z jego warstw się od siebie różni. Jakie smaki są w środku? Mus z roztopionej "Ruby", beza, konfitura jagodowa oraz kruchy, herbatnikowy spód z malinami i, ponownie, rubinowym rarytasem. Ciasto marzeń! Czekamy, aż różowa tabliczka stanie się ogólnodostępna. 

Powstał pierwszy deser z różowej czekolady "Ruby" - ZDJĘCIA >>

Zobaczcie proces powstawania różowego tortu 3D: