„To poważny pożar” oznajmia agencja AFP (Agence France Presse) po otrzymaniu informacji od centrum operacyjnego do spraw pożarów i ratownictwa Codis. Płomienie zajęły budowlę w sobotę ok. 7.45 rano. Wtedy to o niebezpiecznej sytuacji straż pożarną miała poinformować grupa przechodniów. Na miejsce natychmiast przybył zespół około 100 funkcjonariuszy, któremu na szczęście udało się już zlokalizować źródło i ugasić ogień.

Obecnie trwa drugi etap operacyjny. Polega on na szczegółowej ocenie zniszczeń i strat. Póki co wiadomo już, że w najgorszym stanie znalazły się witraże oraz kościelne organy. Jak przekazał mediom dyrektor departamentalnej straży pożarnej, generał Laurent Ferlay „platforma, na której się znajdują, jest bardzo niestabilna i grozi zawaleniem”. Chociaż władzom nie udało się jeszcze ostatecznie ustalić oficjalnej przyczyny pożaru, prokurator Pierre Sennes powiedział, że w katedrze wybuchły trzy pożary, które najprawdopodobniej są skutkiem popełnienia przestępstwa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gossip Room (@gossiproomoff) Lip 18, 2020 o 12:09 PDT

Przypomnijmy, że gotycka katedra we francuskim Nantes to wyjątkowy zabytek na architektonicznej mapie Europy. Jej budowa rozpoczęła się w 1434 roku i trwała ponad 400 lat. Po zamknięciu podczas Rewolucji Francuskiej wierni wyznania rzymskokatolickiego ponownie mogli gromadzić się w murach świątyni dopiero od początków XIX wieku (1802). Co ważne, to nie pierwszy groźny pożar, który wybuchł w tym miejscu.  Wcześniej, 28 stycznia 1972 roku, ogień zajął dach zabytku. Do wypadku doszło w wyniku prac dekarskich. Rekonstrukcje trwały wtedy 13 lat.