Wyścig ten zapoczątkował XII lord Derby. Na zielonej bieżni goście podziwiają wtedy najlepsze konie z rocznika, dosiadane przez wybitnych jeźdźców. W tym roku pojedynek o błękitną wstęgę dla najlepszego konia rasy angielskiej zostanie rozegrany już 78. raz. Tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca. I tradycyjnie na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.

Wyrafinowany kapelusz przyda się na całej Gali Derby 2022 (Westminster Derby jest jej częścią). To moment, kiedy czujemy, że przeniosłyśmy się w czasie. Damy prezentują swoje fantazyjne nakrycia głowy, a dżentelmeni toczą sportową rywalizację, choć to kapelusze i tak bardziej przyciągają wzrok. „Dwa podstawowe nakrycia głowy, to kapelusze i fascynatory, opowiada Katarzyna Krauss, założycielka „Damosfery". „Kapelusz to pełne nakrycie, zaś fascynator (z łacińskiego „fascinare”, czyli rzucać urok) to ozdoba, która ma za zadanie faktycznie zafascynować, a czyni to za sprawą pięknych piór, woalek, tiuli lub rozmaitych osadzonych kwiatów. Jeżeli mowa o kapeluszach to występują m.in. kanotiery, fedory, panamskie, toczki i wiele więcej. Kanotiery, fedory oraz toczki nosi się zazwyczaj jesienią, ponieważ są najczęściej wykonane z filcu. Natomiast fascynatory oraz kapelusze panamskie, które tworzone są ze specjalnych liści palmowych można zakładać swobodnie latem.”

Z kolei Martyna Maliszewska-Mańk, modystka z M&M Millinery, tłumaczy tradycję noszenia niezwykłych nakryć głowy: „Tradycja noszenia kapeluszy, fascynatorów jest znana od stuleci. W latach 1900-1910 prezentowano się w ogromnych nakryciach głowy z piórami, a nawet z całymi skrzydłami. Następnie kapelusz ewaluował i w latach 20. popularnością cieszył się mały klosz. Natomiast w przyszłych latach rondo się zwiększało. Lata 60. słynęły z nakryć w stylu Jackie Kennedy, później pojawiły się różnego rodzaju bucket hat’y. Tradycja w wyścigach konnych wynosi się przede wszystkim z elegancji. Kobieta elegancka to kobieta w kapeluszu, ubrana od stóp do głów.”

Oczywiście trendy w modzie wyścigowej zmieniają się, ale tradycyjnie głównym ich wyznacznikiem są wyścigi angielskie. Anglia inspiruje inne kraje. Nieustająco pojawiają się nowe formy kapeluszy, a projektanci nierzadko odwołują się w nich do historii. W tym roku modne są różnego rodzaju toczki, a głównie te z piórami i woalkami.

fot. Damosfera

„Dwoma najważniejszymi dniami na Torze Wyścigów Konnych Służewiec jest Gala Derby i Wielka Warszawska. W inne dni wyścigowe kobiety również coraz częściej zakładają szykowne kreacje z kapeluszami. Gala Derby to moment, w którym kobiety mogą ponieść się fantazji. Kapelusze, fascynatory, toczki mogą być spektakularne i nie ma żadnych ograniczeń w ich noszeniu. Każda kobieta może założyć to, na co najbardziej ma ochotę. Jeśli chodzi o Wielką Warszawską, to staramy się, aby w stylizacjach nawiązywać do określonego okresu tak, jak wcześniej lata 20. czy 40. W tym roku planujemy odnieść się do lat 30., w których nastąpiła ewolucja formy z klosza po coraz większe ronda. Będzie to świetna okazja do pobawienia się kapeluszem, odniesienia się do historii i zwrócenia uwagi na to, co nosiło się w dawniejszych czasach”, tłumaczy Martyna Maliszewska-Mańk. Wyścigowa atmosfera naprawdę zachwyca i inspiruje, a przy tym pozwala założyć szykowną kreację i poczuć się pięknie. 

fot. Damosfera

Chcesz zachwycić swoim kapeluszem wszystkich gości? Nic prostszego. Katarzyna Krauss poleca organizowany już od kilku lat przed Damosferę konkurs na najpiękniejszą kapeluszową stylizację. „Podczas Gali Derby stawiamy na współczesność. Zależy nam, aby nie traktować kapeluszy i fascynatorów jako mody vintage i przebierania się na lata 20., ale jednak na lata współczesne. Można zgłosić się przez internet lub na żywo. Przewidziane są wspaniałe nagrody i wiele atrakcji.”

Zatem, początek lipca należy do dam. Polskie królowe – widzimy się na Torze Służewiec!

Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie torsluzewiec.pl