Falowane włosy

Falowane włosy znowu są na topie, a świadczy o tym najlepiej ich obecność na wybiegach. Styliści fryzur potwierdzają, że era prostownicy jest już definitywnie za nami - posiadanie naturalnych, nonszalanckich fal to obecnie atut. Swoje falowane włosy eksponują też Francuzki, które uwielbiają je za prostotę w stylizacji i dziewczęcy urok. Jeśli odpowiednio zadbasz o nawilżenie swoich kosmyków, nie będziesz musiała dużo się przy nich napracować.

 

Charakteryzują się one jednak subtelnym i często nietrwałym skrętem warto więc wiedzieć jak dbać o taki typ włosów.

Getty Images

Zebraliśmy kilka porad dotyczących pielęgnacji fal i delikatnie kręconych włosów. Świadoma pielęgnacja to najlepsza droga do uzyskania pożądanych efektów. Oprócz wskazówek, które pomogą w wyborze najlepszych kosmetyków do falowanych włosów, przedstawiamy instrukcje, jak zrobić plopping, olejowanie włosów czy żel do stylizacji z siemienia lnianego. Te proste metody i domowe kosmetyki mogą sprawić, że twoje pasma będą wyglądać na zdrowe i lśniące.

Czym różnią się włosy falowane od kręconych?

Fryzjer Andre Walker wprowadził popularne rozróżnienie kilku rodzajów skrętów. Włosy dzielą się na proste, kręcone, loki, falowane. Pośród tych ostatnich można wyróżnić typy: 2a, 2b i 2c – w każdym z nich fale się intensyfikują, jednak nie dochodzi do całkowitego skrętu. Włosy w typie 2a są bardzo lekko falowane. W typie 2b i 2c przypominają już literę S – są jednak znacząco bardziej rozluźnione od włosów kręconych.

Podobnie jak kręcone, falowanych również nie należy rozczesywać na sucho – mogą wówczas się puszyć. Jednocześnie fale są dość mocno narażone na przeciążenie – w przypadku włosów kręconych ryzyko jest nieco mniejsze, choć pielęgnacja wygląda dość podobnie.

Getty Images

Kosmetyki gwarantujące wydobycie naturalnego skrętu włosów krok po kroku: czyli jak uzyskać efekt fal?

Jak dbać o włosy falowane? Przede wszystkim zaopatrz się w odpowiednie produkty. Pielęgnacja i stylizacja włosów falowanych jest niezbędna do podkreślenia naturalnego skrętu.

Odżywki i maski: podstawowe elementy pielęgnacji włosów falowanych

Można je podzielić na trzy kategorie: proteinowe, humektantowe i emolientowe.

Emolientowe odżywki do "hollywood waves" to must-have i najważniejszy kosmetyk, który pomoże ci okiełznać puch. W ich składzie znajdziesz przede wszystkim oleje, które zapewnią włosom ochronę, a jednocześnie nadadzą włosom blasku i elastyczności. To ta kategoria odżywek, których powinnaś używać jak najczęściej, ponieważ dociążają one kosmyki i pomagają domknąć łuski, przez co włosy nie puszą się. Przykładowe produkty, po które możesz sięgnąć:

 

Nie bez znaczenia jest też stosowanie kosmetyków proteinowych – ich zadaniem jest odbudowa i regeneracja włosa. Produkty zawierające proteiny mogą podbijać skręt włosów. W ich składzie znajdują się:

  • keratyna
  • jedwab
  • proteiny soi
  • proteiny mleka
  • kolagen

Uważaj jednak, aby nie używać proteinowych odżywek zbyt często – kręcone włosy nie lubią ich w dużych ilościach. Zawarte w nich aminokwasy mogą nabudowywać się na włosach, a to z kolei pogłębia problem puszenia się, z którym często zmagają się osoby o włosach kręconych. Zjawisko to włosomaniaczki nazywają przeproteinowaniem. By go uniknąć, aplikuj tego rodzaju odżywkę raz na 6-7 myć. 

 

Ostatni rodzaj kosmetyków, czyli zawierających humektanty, odpowiada za nawilżenie włosów. Przykładowe składniki tego typu to:

  • miód
  • aloes
  • gliceryna
  • panthenol

Odżywki humektantowe nie są niezbędne w rutynie pielęgnacyjnej, ponieważ inne rodzaje produktów zwykle zawierają już tego typu składniki i dostarczają ich pasmom w odpowiedniej ilości.

Zobacz też: Fryzury dla kręconych włosów na 2023 rok. Jak loki i fale noszą najmodniejsze it girls?

Szampony

Szampon dobiera się przede wszystkim do skóry głowy – nie do rodzaju włosów. Spróbuj sięgnąć po łagodny szampon bez SLS. Wystrzegaj się jednak tych produktów, w których składzie znajduje się alkohol. Większość alkoholi zawartych w kosmetykach do włosów wyjątkowo źle działają na fale i loki. Wysuszają włosy i skórę głowy.

Można jednak wyróżnić jednak kilka rodzajów alkoholi tzw. tłuszczowych, których działanie jest pozytywne. Cetearyl alcohol, cetyl alcohol, steryl alcohol to składniki, których nie musisz się obawiać.

Getty Images

 

Stylizatory

Niezbędne w przypadku włosów kręconych i falowanych. Dzięki nim fale zyskują na objętości, są sprężyste i miękkie. Spora część stylizatorów zawiera silikony – niektórzy wskazują, że mogą one rozluźniać skręt, innym jednak się doskonale sprawdzają. W przypadku silikonów najlepiej będzie przetestować i sprawdzić, czy odpowiadają twoim włosom. Wystrzegaj się natomiast takich składników jak wosk, parafina, wazelina.

 

Pielęgnacja włosów falowanych krok po kroku: czyli jak wydobywać skręt?

By wydobyć skręt włosa należy odpowiednio dbać o kondycję włosów falowanych i kręconych.

 

  1. W pielęgnacji może sprawdzić się metoda OMO – czyli Odżywka-Mycie-OdżywkaNa początek zmocz włosy i nałóż pierwszą odżywkę na długości. Nie spłukuj.
  2. Umyj głowę. Szampon do włosów falowanych powinien być pozbawiony wysuszających alkoholi. Myj tylko skórę głowy – dla ułatwienia możesz najpierw rozpienić szampon w miseczkę.
  3. Po spłukaniu nałóż drugą odżywkę. Pamiętaj, żeby nie nakładać jej na skórę głowy – może ją podrażnić, obciążyć włosy, a nawet przyczynić się do ich wypadania.
  4. Po spłukaniu odżywki – najlepiej emolientowej – delikatnie odsącz nadmiar wody z włosów.
  5. Nałóż stylizator – dla lepszego efektu jeszcze mokre włosy spróbuj ugniatać z głową w dół. Możesz też spróbować ploppingu. Jeśli włosy są podatne na skręt ugniatanie włosów powinno wystarczyć do wydobycia "hollywood waves".
  6. Pozwól włosom trochę podeschnąć, a następnie użyj dyfuzora.
  7. Nie zapominaj o olejku na końcówki na suche włosy– wystarczy odrobina, aby zadbać o dobry stan końcówek i zapobiec ich rozdwajaniu.
  8. Śpij w związanych włosach – na przykład luźnym koczku lub warkoczu.
  9. Włosy falowane lubią emolienty, czyli oleje. Raz na tydzień rób olejowanie włosów.
  10. W przypadku każdego rodzaju włosów warto zadbać o regularne peelingowanie skóry głowy – sięgnij po trychologiczne peelingi, zwłaszcza, jeśli zauważasz częste wypadanie włosów.

Olejowanie

Polecane dla wszystkich rodzajów włosów, jednak w przypadku fal efekty mogą okazać się wyjątkowo zdumiewające. Chcesz określić porowatość włosów? Podpowiadamy! Posiadaczki łagodnych loków często mają włosy średnio- lub wysokoporowate. Do nich najlepiej sprawdzą się takie oleje jak:

  • olej lniany
  • olej z pestek moreli
  • olej ze słodkich migdałów
  • oliwa z oliwek
  • olej awokado

Olej rycynowy na włosy także się sprawdzi – możesz go wykorzystać do stworzenia mieszanki olejów. Pamiętaj tylko, żeby zawsze wybierać zimnotłoczone, bogate w wartości odżywcze oleje.

Jak olejować włosy kręcone? Olejowanie na mokro

  1. Przygotuj podkład nawilżający – żel aloesowy, żel z siemienia lnianego czy nawet miód rozpuszczony w wodzie świetnie się sprawdzą.
  2. Lekko zwilż włosy za pomocą podkładu.
  3. Rozetrzyj w dłoni odrobinę oleju, a następnie wetrzyj we włosy. Powtarzaj, dopóki włosy nie będą pokryte olejem.
  4. Nakładaj go jednak tylko na długości włosów – nie ma sensu olejować nasady włosów. Uważaj też, żeby nie „utopić” włosów. Ilość oleju nie powinna być zbyt duża. Nie należy przeciążyć włosów.
  5. Rozczesz włosy, zawiń w folię i załóż czepek. Po 30 minut spłucz olej z włosów.
  6. Nałóż odżywkę. Rozczesz włosy i ponownie odczekaj około 30 minut
  7. Spłucz odżywkę, następnie umyj głowę delikatnym szamponem (bez mocnych detergentów) i nałóż końcową, emolientową odżywkę, która domknie łuski włosa.

Nie wiesz, jak dbać o włosy, aby dostarczyć im wszystkich najważniejszych substancji? Olejowanie może pomóc. Po olejowaniu włosy są nawilżone – zapewnia to humektantowy podkład – oraz odżywione, dzięki świetnemu działaniu olejów naturalnych. Jeśli do zemulgowania wybierzesz proteinową odżywkę, dostarczysz włosom prawdziwą bombę regeneracyjną. 

Stylizacja włosów falowanych bez wysiłku: domowe sposoby, plopping

Stylizacja falowanych włosów będzie znacznie prostsza i przyjemniejsza, jeśli zapoznasz się z kilkoma poradami.

  1. Zrezygnuj z czesania na sucho. Zwłaszcza jeśli twoim problemem jest ciągły puch – rozczesywanie wilgotnych włosów może okazać się strzałem w dziesiątkę. Żeby ułatwić czesanie po umyciu, możesz spróbować rozczesać włosy zanim przejdziesz do mycia.
  2. Wymień gęstą szczotkę typu detangler lub na grzebień z szeroko rozstawionymi zębami– Nie szarp włosów podczas czesania. Żeby było prościej, możesz nałożyć lekką odżywkę.
  3. Żeby wysuszyć włosy zrezygnuj z gorącego nawiewu – zamiast tego wybierz dyfuzor lub pozwól im samym wyschnąć.
  4. Ręcznik z mikrofibry czy nawet bawełniana koszulka będą dużo lepsze od szorstkiego, podrażniającego ręcznika.
  5. Regularnie używaj stylizatora – zarówno domowej roboty, jak i gotowych pianek do stylizacji falowanych włosów.

Glutek lniany – przepis na naturalny stylizator

Składniki

  • siemię lniane
  • woda

Przygotowanie:

  1. Zalej kilka łyżek ziaren szklanką letniej wody.
  2. Odstaw na noc. Następnie odcedź ziarna – użyj sitka lub gazy.
  3. Do stylizacji wykorzystasz powstały żel.

Nie masz tyle czasu? Mieszankę ziaren i wody gotuj do wrzenia. Gdy wystygnie, żel będzie gotowy.

Jak używać glutka lnianego? Wystarczy, że weźmiesz na palce odrobinę żelu i wetrzesz go we włosy, lekko ugniatając. Glutek lniany dobrze sprawdzi się do ploppingu.

Plopping

Jak wydobyć skręt? Wprowadzenie w życie zasad pielęgnacji to pierwszy krok. Może się okazać, ze już rezygnacji z czesania na sucho twoje włosy zaczną się falować. Jeśli jednak chcesz wzmocnić skręt, sprawić, aby włosy były bardziej sprężyste, spróbuj ploppingu.

  1. Na świeżo umyte włosy nałóż odżywkę bez spłukiwania.
  2. Rozczesz włosy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.
  3. Nałóż stylizator i wgniataj go we pasma włosów. Głowa powinna być pochylona do przodu.
  4. Za pomocą bawełnianej koszulki lub ręcznika przytrzymaj ugniecione włosy w górze. Możesz pozostawić je w tej pozycji na kilkadziesiąt minut lub nawet kilka godzin.

[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]krecone-wlosy

Kręcone włosy – 5 błędów w pielęgnacji, przez które się puszą i źle układają