Czym jest opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe, zwane również Airbrush Tanning, jest najbezpieczniejszą opcją na zdobycie opalenizny. Polega na spryskaniu ciała mgiełką brązującą. Preparat zawiera w sobie składniki nawilżające, a więc skóra nie tylko zyskuje pożądany odcień, ale również pozostaje nawilżona. Parabeny? Bez obaw, używane do opalania natryskowego produkty są ich pozbawione.
Ta metoda może przypominać używanie samoopalaczy – jednak w odróżnieniu od smarowania się drogeryjnymi kremami brązującymi, podczas opalania natryskowego trudno o smugi i przebarwienia. Nierównomierne nałożenie samoopalacza może sprawić, że skóra wygląda na brudną. W przypadku opalania natryskowego, nie ma mowy o takim efekcie.

Zobacz też: Jak szybko się opalić w naturalny sposób?

Jak wygląda opalanie natryskowe?

Ciało spryskiwane jest odpowiednim preparatem w profesjonalnej kabinie, co gwarantuje efekt jednolitej, naturalnej opalenizny. Niektóre salony posiadają nawet obrotowe podstawy oraz kilka różnych dysz rozpylających, aby produkt dotarł wszędzie równomiernie. Można skorzystać z automatycznych kabin lub wybrać spryskiwanie przez profesjonalistę w przygotowanym do tego namiocie. Niektórzy nawet proponują wizyty domowe, aby opalanie odbywało się w bardziej komfortowych, kameralnych warunkach. Z tej metody korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Czy opalanie natryskowe brudzi ubrania?

Jeśli zastanawiasz się, czy opalanie natryskowe brudzi ubrania, to niestety, musimy cię zmartwić. W miejscach, w których ubrania najbardziej przylegają do skóry, możliwe jest pojawienie się plam. Łatwo schodzą podczas zwykłego prania, więc nie masz się czego obawiać, jednak na wszelki wypadek tuż po zabiegu wybierz ciemniejsze i nieprzylegające do ciała stroje.

Opalanie natryskowe – jak zmyć?

Kiedy wziąć prysznic po opalaniu natryskowym? Preparat, którym zostaniemy spryskani, należy zmyć po kilku godzinach. W zależności od użytego produktu, zaleca się mycie po 5-8 godzinach. Co ważne, podczas pierwszego prysznica nie powinno się używać gąbki. Nie zaleca się też przekraczać wskazanego przez specjalistę czasu – wówczas może to sprawić, że na skórze zaczną pojawiać się plamy.

Jak przygotować się do opalania natryskowego?

Jeśli chcemy, aby efekt opalenizny utrzymał się jak dłużej, powinniśmy wcześniej wykonać peeling skóry. Warto także wydepilować ciało. Trzeba to jednak zrobić na tyle wcześniej, aby skóra zdążyła się zregenerować, a ewentualne podrażnienia i czerwone krostki zagoić. Przygotowania do opalania natryskowego zacznij minimum dobę przed całą procedurą

O czym jeszcze pamiętać? Tuż przed opalaniem nie używaj perfum, antyperspirantów, kremów ani balsamów. Ciało powinno być czyste i suche. Zrezygnuj z makijażu. Aby preparat dotarł wszędzie, opalanie często wykonuje się w samych stringach lub bieliźnie – bądź na to przygotowana. Niektóre salony proponują jednorazowe majtki i czepki na włosy, więc możliwe, że nie musisz ich ze sobą zabierać. Zamiast klapek nakładane są sticky feet, samoprzylepne ochraniacze na stopy. One również powinny być zapewnione przez salon, w którym zdecydujesz się wykonać zabieg.

Ile utrzymują się efekty Airbrush Tanning? Jeśli się odpowiednio przygotujesz, uda ci się je przedłużyć. Zazwyczaj opalenizna natryskowa utrzymuje się przez 7-10 dni. Na trwałość wpływa odpowiednie przygotowanie oraz trzymanie się zaleceń już po opalaniu. 

Jaka jest cena opalania natryskowego?

Ile kosztuje opalanie natryskowe? Opalenizna całego ciała to zazwyczaj koszt od 80 zł do 150 zł. Jeśli jednak komuś zależy na opaleniu jedynie górnej lub dolnej części ciała – cena jest stosunkowo mniejsza, w granicach 50-70 zł. Możliwe jest także opalenie samej twarzy i dekoltu. To zazwyczaj kosztuje 30-50 zł. Ceny różnią się w zależności od miasta, renomy wybranego salonu, zastosowanych produktów czy dostępnych urządzeń.

Warto przy tym wziąć pod uwagę, ile trwa opalanie natryskowe. Zazwyczaj całość zajmuje około 30 minut, a więc cena nie wydaje się wygórowana. Zyskujemy równomierną opaleniznę całego ciała w zaledwie pół godziny. Przy czym sam natrysk jest o wiele krótszy – kosmetyczka jest w stanie spryskać ciało już w 5-10 minut, a dodatkowy czas zajmuje przygotowanie do zabiegu i osuszanie ciała po nim.

Jakie efekty daje opalanie natryskowe?

Efekty Airbrush Tanning mogą być bardziej zadowalające, niż tradycyjne opalanie czy sięganie po samoopalacz. Wszystko dlatego, że Sspryskiwania ciała nie powoduje powstawania plam, zacieków czy smug – opalenizna jest równomierna.

Co więcej, możemy wybrać odcień opalenizny, który nam się najbardziej podoba, więc nie ma obaw, że efekt okaże się zbyt słaby, zbyt mocny lub po prostu wyglądający nienaturalnie. Kosmetyczka najczęściej dobiera odcienie o ton lub dwa ciemniejsze od naturalnego koloru skóry – i właśnie dzięki odpowiedniemu dopasowaniu można uniknąć pomarańczowej opalenizny.

A co później? Jak wygląda skóra po tygodniu? Najwcześniej produkt wyciera się w miejscach, w których skóra ma najczęściej kontakt z ubraniem. Na utrzymanie efektu ma wpływ także potliwość – pod pachami, pod kolanami i pod biustem ciemny barwnik zniknie najszybciej. Rezultaty utrzymają się jednak dłużej, jeśli będziemy regularnie nawilżać naskórek balsamami i kremami. Jeśli jednak zauważymy, że opalanie schodzi nierównomiernie, możemy wykonać peeling i w ten sposób pozbyć się resztek opalenizny.

Czy opalanie natryskowe jest zdrowe?

Opalenizna natryskowa jest zdecydowanie zdrowsza od tradycyjnej. Gdy leżymy godzinami na plaży, zwłaszcza bez stosowania kremu z filtrem UV, narażamy się na poparzenia słoneczne. Skóra staje się ciemniejsza, bo broni się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Podobnie dzieje się podczas wizyty w solarium.

Natomiast w przypadku opalania natryskowego, melatonina zostaje wytworzona na skutek bezpiecznej reakcji chemicznej z aminokwasami. W odróżnieniu od tradycyjnego opalania, nie jesteśmy narażeni na pojawienie się chorób skórnych. Co więcej, preparaty, których używa się podczas opalania natryskowego, nie powinny wywoływać alergii ani podrażnień.

Skąd wiadomo, że opalanie natryskowe jest zdrowe? W 2010 roku Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) uznał, że stosowany podczas opalania natryskowego DHA w stężeniu do 10% nie szkodzi zdrowiu. Istotne jest jednak, aby chronić błony śluzowe – obszary ust, nosa i oczu. Są one delikatniejsze i bardziej narażone na wystąpienie ewentualnych niepożądanych skutków.

Kto nie powinien opalać się natryskowo?

Osoby, które zmagają się z chorobami skórnymi, powinny zrezygnować z opalania natryskowego. Łuszczyca, alergie skórne, ranki i wypryski są przeciwwskazaniami do korzystania z zabiegu. Podobnie jak astma, nadmierna potliwość, trudno gojące się rany, stany zapalne układu oddechowego. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz skorzystać z opalania natryskowego, skonsultuj się z lekarzem – a wszystko stanie się jasne.

Czy opalanie natryskowe dozwolone jest w ciąży? Niestety, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W tej kwestii opinie są podzielone. Producenci mgiełek brązujących utrzymują, że produkty są całkowicie bezpieczne także dla kobiet ciężarnych. Ostatnio jednak pojawiają się nowe zalecenia, zgodnie z którymi lepiej odpuścić sobie korzystanie z Airbrush Tanning w tym szczególnym czasie. Wskazuje się na zwiększenie ryzyka pojawienia się wad rozwojowych płodu, co ma związek z obecnym w składzie preparatów dihydroacetonem. Mimo wszystko, ze względu na sprzeczne opinie specjalistów, warto skonsultować się z ginekologiem lub położną.

Wątpliwości mogą mieć również osoby, które wybierają się na wakacje. Czy po opalaniu natryskowym można się opalać na słońcu? Tak, ale koniecznie jest zachowanie dodatkowych środków ostrożności. Zawsze powinniśmy stosować kremy z filtrem, jednak po opalaniu natryskowych jest to dodatkowo zalecane. Dlaczego? Gdy mamy piękną, opaloną skórę, nie dostrzeżemy pojawiających się oparzeń słonecznych. Skóra jest dodatkowo narażona na powstanie uszkodzeń pod wpływem UV, zwiększa się produkcja wolnych rodników. Regularne aplikowanie kremów z wysokim filtrem jest więc niezbędne.