Ususzone liście tymianku pospolitego wykorzystywane są jako przyprawa. Wystarczy jednak poddać liście tymianku destylacji, aby wydobyć z rośliny cenny olejek tymiankowy. Zwykle ma mocny, ciepły zapach i czerwoną barwę, chociaż na rynku dostępny jest także olejek tymiankowy biały lub bezbarwny. Jego działanie jego nieco słabsze – polecany jest zwłaszcza dzieciom.

Olejek tymiankowy bywa wykorzystywany w aromaterapii, ale używa się go również podczas masażu, kąpieli czy pielęgnacji włosów.

Olejek tymiankowy – właściwości

Olejek tymiankowy wykazuje właściwości:

  • przeciwbakteryjne
  • przeciwgrzybiczne
  • wykrztuśne
  • regenerujące
  • wzmacniające
  • rozkurczone
  • przeciwreumatyczne
  • uspokajające

Po olej tymiankowy często sięgają osoby, które zmagają się z problemami jelit – ze względu na antybakteryjne właściwości olejek tymiankowy wspiera w walce z infekcjami. Działa moczopędnie i rozkurczowo, wspomaga pracę układu trawiennego. Może być jednak stosowany jedynie w niewielkich ilościach i po wcześniejszym rozcieńczeniu. Najczęściej stanowi wsparcie w walce z infekcjami gardła i jamy ustnej czy dróg oddechowych – bywa nazywany nawet naturalnym antybiotykiem. Jednak, w przypadku leczenia poważniejszych schorzeń, warto skonsultować używanie olejku ze specjalistą.

Olejek tymiankowy – przeciwwskazania

Olejki naturalne wykazują się wyjątkowo intensywnym działaniem. Stosowane w niewielkich ilościach mogą okazać się remedium na różne dolegliwości, jednak przekroczenie zalecanych dawek niesie ze sobą wiele zagrożeń. Wskazuje się, że olejek tymiankowy w większych ilościach może negatywnie wpłynąć na układ nerwowy, wątrobę czy nerki, a zatrucie olejkiem tymiankowym wiąże się nawet ze śmiertelnym niebezpieczeństwem. Dlaczego nie można lekceważyć zaleceń i zawsze należy rozcieńczać olejek.

Kto nie powinien stosować olejku tymiankowego?

  • kobiety w ciąży
  • kobiety karmiące piersią
  • dzieci (do lat 6)
  • osoby zmagające się z nadciśnieniem lub alergią

Olejek tymiankowy w aromaterapii

Ze względu na właściwości olejku tymiankowego często stosuje się go jako wsparcie w leczeniu infekcji dróg oddechowych. Nie tylko zwalcza bakterie, co może okazać się pomocne w walce z chorobą oskrzeli, płuc czy zatok, ale również działa wykrztuśnie. Lecznicze inhalacje to jednak nie wszystko – po olejek tymiankowy sięga się także w aromaterapii.

Wystarczy dodać kilka kropel olejku eterycznego tymiankowego do kominka do aromaterapii i można cieszyć się pięknym, ziołowym zapachem.

Aromaterapia olejkiem tymiankowym:

  • wpływa pozytywnie na samopoczucie
  • redukuje stres
  • łagodzi napięcie, pomaga mięśniom się rozluźnić
  • ułatwia zasypianie

Co więcej, ze względu na właściwości antybakteryjne, olejek wpływa oczyszczająco na powietrze.

Olejek tymiankowy do kąpieli i masażu

Masaż olejkiem tymiankowym pomoże rozgrzać zmęczone mięśnie i stawy – załagodzi ból i pomoże się odprężyć. Bywa stosowany w przypadku częstych skurczy.

Jak wykonać masaż z użyciem olejku tymiankowego?

  1. Nałożenie olejku tymiankowego bezpośrednio na skórę może skończyć się podrażnieniami, dlatego konieczne będzie rozcieńczenie. Dodaj 5 kropel olejku tymiankowego do 12 kropel oleju nośnikowego. Użyj oleju jojoba, oleju kokosowego lub oliwy z oliwek.
  2. Wymieszaj dokładnie oleje ze sobą. W razie potrzeby delikatnie je podgrzej.
  3. Przejdź do masażu. Wykonuj okrężne ruchy, skupiaj się na tych partiach ciała, które przede wszystkim potrzebują rozluźnienia.

Zapach, który będzie unosił się w powietrzu podczas wykonywanie masażu, z pewnością wpłynie odprężająco. Podobnie relaksująca może okazać się kąpiel – nie zapominaj jednak rozcieńczyć olejku, zanim dodasz go do wody.

Wdychanie olejku tymiankowego pomoże zwalczyć przeziębienie i się zrelaksować, ale to nie wszystko. Olejek rozpuszczony w mieszance miodu, jogurtu i soli pozytywnie wpłynie na kondycję skóry – zadziałała nawilżająco i łagodząco. Jeszcze lepsze efekty osiągniesz, stosując mieszanki olejów – pielęgnacyjne właściwości oleju z ogórecznika czy oleju tamanu robią wrażenie.

Olejek tymiankowy na włosy

Olejek tymiankowy wykorzystywany jest również w naturalnej pielęgnacji. Może pomóc w walce z trądzikiem czy wyciszyć stany zapalne skóry, a nawet poprawić kondycję włosów.

Jak stosować olejek tymiankowy na włosy?

  • Dodaj kilka kropel olejku do szamponu. Jego świeży zapach oraz przeciwłojotokowe właściwości wzmocnią działanie szamponu.
  • Przygotuj olejowanie włosów. Użyj olejów naturalnych dobranych do stopnia porowatości twoich włosów i dodaj do mieszanki kilka kropli olejku tymiankowego. Włosy staną się pełne blasku.
  • Urozmaić działanie odżywki lub domowej maseczki – wlej kilka kropel olejku i dokładnie wymieszaj.

Olejek tymiankowy na skórę głowy

Ze względu na działanie antybakteryjne, olejek tymiankowy bywa stosowany na skórę głowy – po wcześniejszym rozcieńczeniu w innym olejku lub wymieszaniu z wcierką. Po regularnym stosowaniu takiej kuracji można zaobserwować:

  • rzadsze wypadanie włosów
  • zmniejszone objawy łupieży
  • wzmocnione cebulki włosów
  • zwiększony porost włosów

Stosowanie olejku tymiankowego na skórę głowy może wpłynąć na ograniczenie przetłuszczania się włosów. Jeśli jednak przede wszystkim zależy ci na ograniczeniu ich wypadania i zwiększeniu gęstości, sprawdź właściwości olejku rozmarynowego – ma świetne opinie.

Pamiętaj jednak o dokładnym rozcieńczeniu olejku – w innym wypadku możesz doprowadzić do podrażnienia skóry głowy i osłabienia kondycji włosów.

Olejek tymiankowy – opinie

Internautki przede wszystkim zwracają uwagę na lecznice działanie olejku tymiankowego:

"Zauważyłam, że katar znika szybciej. Używam go w tradycyjnym kominku do aromaterapii". (Weronika, klaudynahebda.pl)

"Inhalacje z użyciem olejku tymiankowego są bardzo skutecznym sposobem na problemy z zatokami. To działa!" (Agnieszka, zdrowy.sklep.pl)

"Używamy głównie z innymi olejkami do kąpieli inhalacyjnych. Dla mnie świetny zwłaszcza w tzw. porach grypowych, przeziębieniowych. Łagodzi również stany zapalne skóry. Mocny ziołowy zapach – ale ja akurat takie lubię". (małgorzatakitlinska, ecospa.pl)

Opinie potwierdzają, że działanie olejku tymiankowego jest wyjątkowo skuteczne – zwłaszcza podczas leczenie infekcji. Bez względu na to, czy będziesz wdychać olejek podczas aromaterapii czy kąpieli inhalacyjnych, możesz spodziewać się szybkich efektów.

Olejek tymiankowy – cena, gdzie kupić

Tymianek jest powszechnie dostępnym ziołem, dlatego też jego cena nie jest wysoka. Buteleczka 10 ml kosztuje około 10 zł. Warto wybrać olejek w butelce z ciemnego szkła – wówczas z pewnością promienie słoneczne nie wpłyną negatywnie na działanie i właściwości olejku.

Gdzie kupić olejek tymiankowy? Z pewnością będzie dostępny w drogeriach z naturalnymi kosmetykami, sklepach zielarskich czy aptekach. Warto kupić nie tylko olejek tymiankowy, ale również inny naturalny olej (jojoba czy kokosowy), który posłuży do rozcieńczania.