Dlaczego więc chętniej wybieramy olejek miętowy? Właściwości pielęgnacyjne olejku robią niesamowite wrażenie i sprawiają, że jego popularność nie spada. Według wielu blogerek olejek miętowy sprawdza się świetnie na porost włosów. Jeśli więc chcesz je zapuścić lub zagęścić – sprawdź, jak użyć olejku miętowego na włosy.

Oczywiście, nie jest to jego jedyna zaleta. Olejek miętowy sprawdzi się także podczas medytacji, inhalacji, masaży… Możliwości jest wiele. Co wybierzesz? Pamiętaj także, że olejek miętowy nie jest jedynym, który może poszczycić się tak szerokim działaniem. Olej z oregano (właściwości wykorzystasz nie tylko w kuchni!) także zaskakuje. Chociaż nie jest tak popularny, również warto po niego sięgnąć.

Olejek miętowy – właściwości

Mięta pieprzowa to jedno z najbardziej popularnych ziół. Wyróżnia się wszechstronnym działaniem – z jej właściwości korzysta się od wieków. Tym razem jednak chodzi nie tyle o liście mięty, co o olejek eteryczny, który powstaje na bazie wyciągu z rośliny. Tuż przed kwitnieniem mięta gromadzi w sobie największe ilości olejku i to wówczas pozyskuje się go do stworzenia ekstraktu.

Jakie właściwości ma olejek eteryczny miętowy?

  • terapeutyczne – olejek eteryczny pomaga się uspokoić i wyciszyć,
  • przeciwbólowe – ze względu na zawartość mentolu olejek miętowy przynosi ulgę w bólu,
  • rozluźniające – eliminuje napięcie w mięśniach,
  • antyseptyczne – dezynfekuje skórę i dogłębnie ją oczyszcza,
  • stymulujące – pobudza apetyt,
  • znieczulające – działa chłodząco,
  • łagodzące – uspokaja układ pokarmowy i zapobiega mdłościom.

Za te i szereg innych właściwości olejku miętowego odpowiadają cenne substancje odżywcze, jakie wchodzą w jego skład. Są to:

  • witamina A, witamina C
  • mentol
  • potas
  • magnez
  • żelazo
  • flawonoidy
  • karoten
  • wapń

…i wiele innych. Właśnie ze względu na nie mięta pieprzowa bywa wykorzystywana w medycynie ludowej. Jakie zastosowanie ma jednak olejek miętowy?

Olejek miętowy – na co stosować?

Pielęgnacja

Jak wykorzystać olejek miętowy? Właściwości pielęgnacyjne wiążą się z jego odświeżającym zapachem. Właśnie dlatego olejek miętowy jest dodawany do past do mycia zębów, płynów do płukania ust czy kremów. Jeśli chcesz przygotować kosmetyki DIY i zależy ci na pełnym świeżości zapachu – wystarczy parę krople olejku miętowego!

Medytacja

Inhalowanie się olejkiem miętowym sprawia, że mięśnie się rozluźniają, organizm uspokaja, a koncentracja zwiększa… Jego działanie sprawia, że medytacja jest jeszcze skuteczniejsza. Właśnie dlatego polecamy wlać olejek miętowy do dyfuzora i włączyć go podczas medytacji. Można również rozcieńczyć olejek w innym oleju i dodać kilka kropel do kąpieli – zrelaksujesz się jeszcze bardziej niż zwykle.

A jeśli chcesz dodatkowo zadbać o dobre samopoczucie, przygotuj relaksujący napar ziołowy – sięgnij po dziewannę, jemiołę lub głóg. Właściwości ziół sprawią, że twój organizm będzie regenerował się szybciej.

Inhalacje lecznicze

Inhalacje z wykorzystaniem eterycznego olejku miętowego pomagają w zwalczeniu infekcji. Olejek miętowy sprawia, że objawy ustają – ma działania przeciwbólowe i może przynieść ulgę.

Porządki

Chcesz zadbać o to, aby w domu było czysto i przyjemnie, a z pomieszczeń unosił się piękny zapach? Dodaj kilka kropel olejku miętowego do preparatów do sprzątania. Ze względu na dezynfekujące właściwości, wzmocni ich działanie. Co więcej, olejek miętowy odstrasza wszelkie owady – koniec z natrętnymi muchami, komarami czy mrówkami.

Olejek miętowy – właściwości. Jak działa na włosy?

Jednak, olejek miętowy przede wszystkim zyskuje na popularności ze względu na jego wpływ na porost włosów. Stał się prawdziwym hitem – okazuje się, że znacznie wpływa na gęstość włosów, zapobiega wypadaniu i stymuluje ich wzrost. Jakby tego było mało, mięta przedłuża świeżość włosów, dzięki czemu nie przetłuszczają się zbyt szybko.

Jak użyć olejek eteryczny miętowy na włosy?

  1. Rozcieńcz olejek z mięty pieprzowej w oleju bazowym – sprawdzi się, na przykład, olej jojoba.
  2. Dwie łyżki oleju bazowego wymieszaj z 2-3 kroplami olejku miętowego.
  3. Delikatnie wmasuj olej w skórę głowy. Unikaj gwałtownego pocierania.
  4. Po upływie 30-40 minut zmyj olejek i umyj włosy.
  5. Kurację powtarzaj minimum 2 razy w tygodniu.

Olejek miętowy może podrażniać – dlatego zanim nałożysz go na całą skórę głowy, wykonaj próbę uczuleniową. Co istotne, zamiast olejku z mięty pieprzowej, możemy sięgnąć po olejek eteryczny z mięty polnej:

„Olejek z mięty pieprzowej działa mocniej, ale też łatwiej podrażnić nim skórę głowy i z tego względu u mnie sprawdza się lepiej zwykły olejek z mięty polnej” – tłumaczy Marta Grzegorzak, popularna blogerka zajmująca się pielęgnacją.

Jak zrobić olejek z mięty pieprzowej? Właściwości domowego olejku

Gdzie kupić olejki eteryczne? Znajdziesz je w sprzedaży internetowej, drogeriach, kwiaciarniach, sklepach zielarskich… Jednak, możesz również spróbować przygotować olejek miętowy samodzielnie. Jak to zrobić?

  1. Zbierz listki mięty pieprzowej. Dokładnie je umyj i osusz.
  2. Włóż listki do miseczki i rozgnieć listki mięty drewnianą łyżką. Rozgniataj tak długo, aż zauważysz, że mięta puściła sok.
  3. Wlej do garnka ¾ szklanki oliwy z oliwek. Podgrzej oliwę i dodaj rozgniecione listki mięty. Przykryj garnek. Gotuj (co jakiś czas mieszając) przez pół godziny.
  4. Wystudź roztwór. Przecedź olejek tak, aby był w pełni klarowny.
  5. Przelej go do słoika, zamknij i odstaw do chłodnego, ciemnego miejsca.
  6. Odczekaj 10-14 dni, aż olej nabierze właściwości. Przynajmniej raz dziennie potrząśnij słoikiem, aby olejek się wymieszał.

Pamiętaj jednak, że gotowe olejki eteryczne przygotowuje się w inny sposób – ekstrakt z mięty pozyskiwany jest poprzez destylację parą wodną. To sprawia, że jest znacznie bardziej skoncentrowany i cechuje się mocniejszych działaniem. Jednak, jeśli chcesz użyć go przede wszystkim do pielęgnacji – domowy olejek miętowy sprawdzi się równie dobrze.

Zobacz też: Fryzury dla kręconych włosów na 2023 rok. Jak loki i fale noszą najmodniejsze it girls?

Olejek miętowy – przeciwwskazania

Olejek miętowy, tak jak i wszystkie inne olejki eteryczne, charakteryzuje się silnym działaniem. Dlatego, nie zaleca się stosowania nierozcieńczonego olejku – nigdy nie nakładaj go bezpośrednio na skórę, bo możesz ją mocno podrażnić. Jeśli chcesz użyć olejek miętowy podczas kąpieli czy masażu, rozcieńcz go w innym, naturalnym oleju. Pamiętaj, że olejek nie rozpuści się w wodzie.

Nie bez znaczenia jest także sposób przechowywania olejku miętowego – nie stawiaj go na słońcu, bo wówczas utraci swoje właściwości. Co więcej, staraj się kupować olejki eteryczne z certyfikatami, poświadczającymi ich jakość i naturalne pochodzenie. Produkty z niesprawdzonych źródeł mogą wywoływać niepożądane efekty.

Olejku miętowego nie powinny stosować:

  • kobiety w ciąży,
  • kobiety karmiące piersią,
  • dzieci i osoby starsze,
  • alergicy.

Warto skonsultować stosowanie olejków eterycznych ze specjalistą, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości.