Co to jest olej z wiesiołka?

Wiesiołek to roślina, której naturalnym środowiskiem są Ameryka Północna i Południowa. Niektóre odmiany rośliny hodowane są jako ozdobne, inne zaś mają właściwości lecznicze. Cenny jest szczególnie olejek z nasion wiesiołka. Olej ten pozyskuje się z bardzo drobnych i twardych nasion. Jedynie metoda tłoczenia oleju na zimno pozwala zachować jego wszystkie cenne właściwości. Olej z wiesiołka powinien być również stosowany na zimno, nie należy na nim niczego smażyć, ani gotować. Świetnie nadaje się jako dodatek do sałatek i zimnych sosów, a także jako komponent naszych codziennych rytuałów pielęgnacyjnych – zarówno w przypadku skóry, jak i włosów. Aplikujemy olej z wiesiołka na twarz, włosy lub skórę głowy.

Olej z wiesiołka – właściwości

Olej wyciskany z nasion wiesiołka cechuje się wyjątkowo dużą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), takich jak kwas linolowy i kwas gamma – linolenowy, od których zależy odpowiedni przebieg licznych procesów życiowych. Olej z wiesiołka stanowi także skarbnicę takich cennych składników jak:

  • wapń
  • magnez
  • selen
  • cynk
  • witamina E
  • enzymy
  • tryptofan
  • fitosterole
  • białko bogate w aminokwasy siarkowe
  • inne kwasy tłuszczowe – na przykład stearynowy, oleinowy oraz palmitynowy.

Co ciekawe, olejek z wiesiołka to pomocne narzędzie w procesie odchudzania – wspomaga trawienie i skutecznie zapobiega nadmiernemu magazynowaniu się tłuszczy. Oprócz tego, olej ten wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego i działa leczniczo w chorobach stawów, łagodząc bóle reumatyczne i pobudzając regenerację tkanki chrzęstnej oraz łącznej. Olej z wiesiołka ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce – doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry oraz włosów.

Getty Images

Czytaj też: Olej tamanu - jak go stosować?

Olej z wiesiołka na twarz – jak stosować?

Obecne w oleju z wiesiołka nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na funkcjonowanie membran i przestrzeni międzykomórkowych. Pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu i zapobiegać nadmiernej utracie wody przez zewnętrzne warstwy skóry. Dzięki temu olej ten korzystnie wpływa na jej jędrność i elastyczność, opóźniając tym samym procesy starzenia się komórek. To sprawia, że olej z wiesiołka to skuteczne remedium na suchą skórę, zmarszczki i przebarwienia. Możesz stosować go solo, albo dodać kilka kropel do ulubionej emulsji do twarzy lub kremu pod oczy.

Olej z wiesiołka na trądzik

Olej z wiesiołka stanowi skuteczne narzędzie w uciążliwej walce z trądzikiem. Pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu i redukuje szkody wyrządzone przez działanie wolnych rodników. Nienasycone kwasy tłuszczowe, z których słynie olej lniany, pobudzają produkcję enzymu delta – 6 – desaturaza, który jest niezwykle pomocny w niwelowaniu przeróżnych problemów skórnych, takich jak na przykład zaskórniki, wypryski, trądzik czy nawet łuszczyca.

Olej z wiesiołka na włosy – jak stosować?

Ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych GLA, olej z wiesiołka stosowany w roli wcierki na skórę głowy pomoże zniwelować uciążliwe uczucie swędzenia, które może być spowodowane przez obecność stanów zapalnych i wyprysków. Olej ten skutecznie zapobiega także wypadaniu włosów, a dodatkowo wspomaga ich wzrost. Olej z wiesiołka świetnie sprawdzi się również w trakcie zabiegu olejowania włosów. Spryskaj je ulubionym hydrolatem i nałóż solidną porcję oleju od nasady aż po same końce. Zawiń włosy w bawełniany lub jedwabny turban i pozostaw tak na całą noc. Rano zmyj pozostałości mieszanki za pomocą delikatnego szamponu, a na końcówki nałóż odżywkę emolientową, która zatrzyma uzyskany poziom nawilżenia. Na jakie efekty możesz liczyć? Włosy staną się miękkie, sypkie i lśniące!

Olejek z wiesiołka – opinie

„Nie wyobrażam sobie już pielęgnacji moich blond włosów bez oleju z wiesiołka. Jest tani i dostępny dosłownie wszędzie, a przy tym sprawia, że moje włosy wreszcie zaczęły rosnąć i przestały się łamać. Proste, ale bardzo skuteczne rozwiązanie” – Kachaxx232, vinted.pl „Olej z wiesiołka zażywam codziennie – zwykle w postaci płynu, ale czasem też w formie kapsułek, na przykład w przypadku wyjazdów jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie. Co tu dużo mówić, moja cera wygląda teraz bardzo dobrze.” – duszkispodpoduszki, szafa.pl „Włosy olejuję raz w tygodniu czasem częściej i najlepiej sprawdza mi się do tego właśnie olej z wiesiołka. Moje końcówki przestały się rozdwajać, a włosy są miękkie i jakby bardziej elastyczne” – Barb19urka94, wizaz.pl

Olej z wiesiołka – jaki wybrać, cena

Najlepszy olej z wiesiołka to ten tłoczony na zimno. Można go dostać w sklepach spożywczych, jednak dużo prościej będzie go znaleźć w aptekach, drogeriach, a także sklepach internetowych. Olej ten nie należy do najtańszych - jego cena to około 40 zł za 100 ml.