Olej z czarnuszki używany jest nie tylko w codziennej pielęgnacji. Ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych, od wieków wykorzystuje się go w celach leczniczych.  Z czarnuszki siewnej (Nigella Sativa) korzystano już w starożytnym Egipcie – fiolkę z tym olejem znaleziono w grobie Tutenchamona. Do dziś olej z czarnuszki nazywany jest „złotem faraonów”. Może to właśnie jemu Kleopatra zawdzięcza swoje piękno? Sprawdź, jak olej z czarnuszki działa na skórę i włosy.

Olej z czarnuszki – właściwości

Olej z czarnuszki bywa wykorzystywany jako dodatek do potraw. Nie tylko ze względu na ciekawy smak, ale i właściwości odżywcze. W skład oleju z czarnuszki wchodzą nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, E, B1, B3 i B6. Jakby tego było mało, olej z czarnuszki zawiera związki mineralne: magnez, wapń, żelazo, cynk, selen, sód, potas. Obecność w składzie czarnuszki tymochinonu odpowiada za działanie przeciwalergiczne. Olej z czarnuszki może wpłynąć łagodząco na alergię lub zapobiegać jej rozwojowi. Dobroczynne składniki świetnie wpływają na układ odpornościowy – spożywanie oleju z czarnuszki może pobudzić wzrost limfocytów. 
A co z właściwościami pielęgnacyjnymi? Olej z czarnuszki wpływa na skórę łagodząco, ma właściwości przeciwzapalne. Dobrze sprawdzi się u osób, które mają cerę wrażliwą i alergiczną – olej z czarnuszki nie tylko nie powinien uczulać, ale również ma działanie przeciwalergiczne, wycisza i łagodzi podrażnienia. Posiadaczki cery suchej i trądzikowej także mogą zyskać na pielęgnacji olejem z czarnuszki – skóra, po regularnym stosowaniu oleju, szybciej i lepiej się regeneruje. Olej z czarnuszki może być wsparciem w leczeniu trądziku, bo powstrzymuje namnażanie się drobnoustrojów. Jednak jak go używać, aby osiągnąć zadowalające efekty?

Jak stosować olej z czarnuszki na twarz?

Olej z czarnuszki do twarzy można wykorzystać podczas olejowego oczyszczania. Metoda OCM polega na myciu twarzy olejami – tłuszcz świetnie rozpuszcza tłuszcz, dzięki czemu skóra po masażu olejem pozostaje głęboko oczyszczona. Podczas OCM stosuje się mieszankę olejów – najczęściej łączy się olej rycynowy, którego skład jest najbardziej zbliżony do ludzkiego sebum, wraz z olejem bazowym, dobranym do potrzeb skóry. Olej z czarnuszki sprawdzi się do mycia cery tłustej i mieszanej. Jeśli posiadasz inny typ cery, przyjrzyj się bliżej właściwościom pozostałych olejów. 

Olej konopny na twarz - właściwości. Jak go stosować? >>

Oprócz OCM, oleje stosuje się jako zamienniki kremów. Ze względu na tłustawą powłokczkę, jaką pozostawia po sobie olej, najlepiej nakładać go przed snem. Przez noc substancje odżywcze lepiej się wchłoną, a rano cera będzie pięknie rozświetlona.

Olej z czarnuszki można też zmieszać z kwasem hialuronowym lub żelem aloesowym, aby dostarczyć komórkom skóry nawilżenia – trzeba pamiętać, że oleje same w sobie nie nawilżą jej, bo nie mają właściwości higroskopijnych. Mogą przedłużyć efekt nawodnienia, jednak konieczne jest wsparcie innych substancji. Dobrą opcją jest sięgnięcie po gotowy krem z dodatkiem oleju z czarnuszki - np. od naturalnej marki Mel Skin. Zawiera on dodatek substancji nawadniających, takich jak aloes, gliceryna i pantenol, które wiążą wilgoć. W ten sposób skóra otrzymuje komplet niezbędnych jej składników. Dodatkowo, dzięki olejkowi z czarnuszki, krem reguluje wydzielanie sebum i łagodzi zmiany trądzikowe.

A jak radzić sobie z podrażnieniami i reakcjami alergicznymi? Możemy nakładać olej z czarnuszki na skórę punktowo – niewielkie ilości wprost na podrażnione miejsca, które wymagają wsparcia w regeneracji.

Jak stosować olej z czarnuszki na włosy?

Nie tylko na włosy – przede wszystkim olej z czarnuszki można nakładać na skórę głowy. Wcieranie oleju z czarnuszki pobudza pracę cebulek, dzięki czemu włosy rosną szybciej i rzadziej wypadają. Stany zapalne skóry czy łupież przestaną być problemem – olej z czarnuszki doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skalpu. Coraz częściej zresztą można spotkać go w składach kosmetyków na porost włosów, a przykładem może być booster do skóry głowy marki so!flow. Wzbogacono go dodatkowo o biotynę ograniczającą wypadanie, mocznik, palmę sabałową i aloes łagodzący dyskomfort, swędzenie czy suchość skalpu. 


Olej z czarnuszki doskonale nadaje się też do olejowania włosów. To prosty zabieg, dzięki któremu możemy osiągnąć efekt tafli. Jest kilka metod olejowania włosów, które warto wypróbować i w ten sposób dobrać najodpowiedniejszą do swoich potrzeb i preferencji. Na przykład olejowanie można poprzedzić spryskaniem włosów wodą z hydrolatem kwiatowym, aby dodatkowo zadbać o ich nawilżenie. W wilgotne włosy wystarczy wetrzeć olej z czarnuszki i pozostawić je na kwadrans. Po upływie wskazanego czasu i spłukaniu oleju z włosów, nakładamy odżywkę, która pomoże w emulgacji. Dobrze jest ją wczesać. Po upływie kolejnych 15 minut możemy umyć włosy tak, jak zawsze.

Olej z czarnuszki przede wszystkim poleca się w pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Dociążone olejem z włosy łatwiej będzie rozczesywać, a końcówki przestaną się rozdwajać. Używasz silikonowych serum do końcówek? Przestaniesz ich potrzebować po regularnym olejowaniu. Jeśli nie masz czasu na olejowanie, a zależy ci na skorzystaniu z drogocennych właściwości oleju z czarnuszki – możesz dodać kilka kropel do maski do włosów i w ten sposób ulepszyć jej działanie.

Olej z czarnuszki – efekty

Zregenerowana skóra twarzy, pozbawiona podrażnień i odżywiona – właśnie to możemy osiągnąć dzięki konsekwentnemu stosowaniu oleju z czarnuszki. Co więcej, olej zawiera witaminy, które są naturalnymi antyoksydantami. To znaczy, że hamują działanie wolnych rodników i spowalniają procesy starzenia się skóry. 
Wszystko za sprawą witaminy E, która znajduje się w składzie oleju. Witamina E na twarz jest stosowana w celu wygładzania zmarszczek – zamiast używania witaminowych kapsułek, możemy wetrzeć w skórę olej z czarnuszki i w ten sposób spowolnić procesy starzenia się.
Jeśli wykorzystamy olej z czarnuszki do metody OCM, zyskamy głęboko oczyszczoną skórę twarzy. Zamiast zaskórników – czyste pory. W dobrym stanie znajdą się nasze włosy i skóra głowy. Stosowanie oleju z czarnuszki pozwoli wzmocnić włosy, zadbać o ich gęstość i zdrowy wygląd. Wmasowywanie oleju w końcówki sprawi, że przestaną one się rozdwajać i łatwo ulegać mechanicznym uszkodzeniom. Trzeba też pamiętać, że działanie olejku zostało potwierdzone licznymi badaniami – eksperci nie mają wątpliwości, że regularne stosowanie oleju z czarnuszki pozytywnie wpływa na stan skóry i włosów. Możliwe, że już po pierwszym użyciu będzie widoczna poprawa.

Ile kosztuje olej z czarnuszki?

Jak na tyle różnych właściwości i możliwości zastosowań, olej z czarnuszki jest tanim produktem. Istotne jest jednak, aby dokładnie sprawdzić, czy olej, który chcemy kupić, jest zimnotłoczony. Pod wpływem procesu rafinacji oleje tracą cenne wartości odżywcze, dlatego zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po nieprzetworzony i nierafinowany olej. Ciemna buteleczka, która pomoże uchronić produkt przed działaniem promieni słonecznych, to także dobry wybór.

Kosmetyczny olej z czarnuszki, który spełnia wszystkie powyższe wymagania, można kupić za około 12 zł za 30 ml. Jednak różni producenci proponują różne ceny – na rynku dostępne są także oleje z czarnuszki w cenie 85 zł za 100 ml. Nie zawsze jednak wyższa cena gwarantuje wyższą jakość – każdy, nierafinowany olej z czarnuszki będzie miał te same właściwości pielęgnacyjne.

Olej z czarnuszki – opinie

Zwolenniczki naturalnej pielęgnacji wypowiadają się o nim w samych superlatywach: Olej z czarnuszki jest jednym z moich ulubionych. Świetnie się sprawdza jako element całej pielęgnacji. Nigdy nie powoduje żadnych problemów. Czasami używam go też wieczorami – po zmyciu makijażu spryskuję skórę tonikiem i wmasowuję olejek. I tak parę godzin, a potem myję twarz pod prysznicem” - brzmi jedna z opinii z forum Wizaż.pl.

Zastanawiasz się, czy można nakładać olej z czarnuszki na trądzik? To dobry pomysł, bo olej z czarnuszki ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga także na potrądzikowe zmiany skórne, co potwierdzają opinie internautek: „Zaczęłam go stosować na przebarwienia po trądziku, jestem zachwycona. Po pierwszym razie plamy zdecydowanie mniej czerwone. Po tygodniu po przebarwieniach śladu nie ma. Stosuję na noc zamiast kremu. Gorąco polecam!” - to opinia z forum Vinted.

Pamiętaj jednak, że w przypadku uciążliwego trądziku, konieczne są konsultacje dermatologiczne. Olej z czarnuszki może wspomóc leczenie i gojenie się skóry.