Olej konopny – właściwości

Skład oleju z konopii siewnej robi wrażenie. W oleju konopnym znajdziemy aminokwasy, fitosterole, przeciwutleniacze, minerały – magnez, wapń, cynk – oraz wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim kwas linolowy i gamma-linolenowy. To wszystko sprawia, że olej konopny świetnie radzi sobie z różnymi problemami skórnymi i pozytywnie wpływa na wygląd cery. Jak olej konopny działa na skórę? Ma właściwości regenerujące, dzięki czemu przynosi ulgę podrażnionej skórze i wspomaga odbudowę naskórka. Jego właściwości łagodzące wykorzystywane są podczas alergii skórnych, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Oczywiście – nakładanie oleju konopnego nie zastąpi profesjonalnego, farmakologicznego leczenia, ale może je wesprzeć i pomóc w łagodzeniu objawów. Olej konopny wykazuje niski potencjał komedogenny, a więc nie powinien zapychać. Dzięki temu mogą po niego sięgnąć także posiadaczki cery tłustej i mieszanej. Dzięki witaminom A, E i K, które znajdują się w jego składzie, olej zapobiega przedwczesnemu pojawieniu się zmarszczek, wpływa na działanie wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia się. Wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu substancje aktywne efektywniej wnikają w głąb skóry, co pozwala osiągnąć lepsze efekty. Jakby tego było mało, olej konopny ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Stosowany na skórę trądzikową, może zneutralizować stany zapalne. Nie zaszkodzi go stosować na zmiany potrądzikowe – olej ujednolica kolor, niweluje przebarwienia, poprawia elastyczność skóry. Skutkiem ubocznym nakładania oleju konopnego na twarz są odżywione paznokcie – olej konopny je wzmacnia, poprawia też wygląd skórek.

Jak stosować olej konopny na twarz?

Jest kilka opcji – olej konopny możemy nakładać:

  • na twarz zamiast kremu na noc. Wówczas tłusta powłoka, jaka pozostaje na skórze, nie stanowi problemu. Można nałożyć czysty olej lub wymieszać go z kwasem hialuronowym lub żelem aloesowym i taką mieszankę pozostawić do wchłonięcia. Nie tylko olej z konopii możesz wykorzystywać w ten sposób. Olej z czarnuszki na twarz to także dobry pomysł, trzeba jednak mieć na uwadze, że oleje nie mają właściwości higroskopijnych. A więc nie nawilżą skóry, mogą jedynie pomóc utrzymać efekt nawodnienia. Podczas pielęgnacji olejami koniecznie stosuj inne produkty o właściwościach nawilżających – na przykład kremy czy serum. Olej konopny przedłuży ich działanie – zmniejsza transepidermalną utratę wody. 
  • kilka kropel oleju konopnego można dodać do gotowego, drogeryjnego kremu na dzień. Wówczas jego działanie zostanie dodatkowo wzmocnione. Olej konopny możesz też wymieszać z serum pod oczy – delikatna skóra w tym miejscu chętnie skorzysta z drogocennych składników w nim zawartych.
  • nakładanie oleju na twarz to tylko jedna z możliwości. Olej konopny można także wykorzystać podczas olejowego mycia twarzy. Metoda OCM, bo o nią tutaj chodzi, polega na oczyszczaniu twarzy poprzez masaż olejami. Zazwyczaj używa się mieszanki składającej się z oleju rycynowego, którego skład przypomina ludzkie sebum, oraz oleju bazowego. Olej bazowy powinien być dopasowany do typu i potrzeb skóry – posiadaczki cery wrażliwej, alergicznej i skłonnej do podrażnień mogą sięgnąć właśnie po olej konopny. Powinien sprawdzić się także w pielęgnacji skóry tłustej.

Jak myć twarz olejem konopnym? Przyrządzoną mieszankę należy rozgrzać w dłoniach, a następnie przejść do masowania twarzy. Olej rozpuści zanieczyszczenia, brud i resztki makijażu. Po skończonym masażu należy umyć twarz żelem lub przemyć za pomocą wilgotnej ściereczki, aby pozbyć się pozostałości po oleju. Masaż możesz przedłużyć – wówczas może udać ci się pozbyć zaskórników. Po energiczniejszym i dłuższym masowaniu skóry na dłoniach mogą znaleźć się czarne wągry, które wyszły bez wyciskania.

Jakie efekty daje olej konopny?

Po regularnym myciu twarzy mieszanką z olejem konopnym, skóra pozostanie dogłębnie oczyszczona. Zaskórniki, zapchane pory, wągry – odejdą w zapomnienie. Olej głęboko wnika pory i w ten sposób pozbywa się nie tylko powierzchownym zanieczyszczeń – dlatego też stosowanie metody OCM daje lepsze efekty od wyciskania wągrów. Paradoksalnie olej konopny reguluje wydzielanie sebum i tym samym znacząco poprawia stan cery tłustej.

Obawiasz się zmarszczek i nie wiesz, co wybrać? Kremy przeciwstarzeniowe czy witamina E na twarz? Daj szansę olejowi konopnemu. Witaminy, z których składa się olej z konopii, wpływają na spowalnianie procesów starzenia się skóry. Zawiera on popularną i często stosowaną w kapsułkach witaminę E, która wychwytuje wolne rodniki. Dodatkowo witamina A pobudza fitoblasty do wytwarzania kolagenu.

Efektem stosowania oleju konopnego jest gładka, piękna i pozbawiona zmarszczek skóra.

Warto dodać, że także cera, która zmaga się z objawami alergii, wysypką czy świądem, zostanie wsparta w regeneracji tego produktu. W efekcie uzyskamy pozbawioną podrażnień skórę. Stany zapalne będą goić się szybciej – olej konopny pozytywnie wpłynie na odzyskanie zaburzonej równowagi. Zastanawiasz się, czy można stosować go na trądzik? Mamy dobre wieści. Ze względu na to, że olej normalizuje pracę gruczołowych łojowych, może być stosowany podczas leczenia trądziku. Piękna skóra, pozbawiona wyprysków? Na wyciągnięcie ręki.

Ile kosztuje olej konopny?

Apteki, drogerie, sklepy z naturalnymi, organicznymi produktami, zielarnie – olej konopny można kupić w wielu różnych miejscach. Ile zazwyczaj kosztuje? Na szczęście, naturalne oleje to wciąż w miarę tanie produkty. Można je stosować na wiele sposobów – poprawiają wygląd nie tylko skóry twarzy, ale też paznokci, włosów i skóry głowy. Jeśli więc weźmie się pod uwagę szerokie zastosowanie i liczne właściwości pielęgnacyjne, cena oleju konopnego wydaje się wyjątkowo niska.

Za 30 ml zapłacimy około 8 zł.

Przed kupnem trzeba jednak się upewnić, że mamy do czynienia z zimnotłoczonym, nierafinowanym olejem. Tylko wówczas będziemy mogli skorzystać ze wszystkich jego właściwości. Najlepiej też sięgnąć po produkt w ciemnej, brązowej butelce – olej konopny jest wrażliwy na działanie promieni słonecznych. Pod wpływem słońca traci swoje właściwości oraz naturalny, zielonkawy kolor (staje się bezbarwny).
PS Dobrze przechowywać go w lodówce, aby przedłużyć jego działanie.

Olej konopny – opinie

Jak nakładanie oleju konopnego na twarz sprawdza się internautkom? W większości przeważają pozytywne opinie. Zwraca się uwagę na działanie regenerujące i wygładzające, coraz częściej docenia się też drogeryjne kosmetyki z olejem konopnym – „Moim zdaniem ten, kto wymyślił kosmetyki z olejem konopnym, powinien dostać Nobla!” (forum kafeteria). Olej konopny ma pozytywne opinie nie tylko wśród zwolenniczek naturalnej pielęgnacji, ale też pośród ekspertek:
 „Olej z nasion konopi siewnych wykazuje pozytywne działanie nie tylko na skórę, lecz również na cały organizm. Swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza bogatemu składowi chemicznemu, który przez wiele lat nie był doceniany”piszą Joanna Caputa i Agnieszka Nikiel-Loranc, kosmetolożki i wykładowczynie na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
Źródło: J. Caputa, A. Nikiel-Loranc, Zastosowanie oleju konopnego w kosmetologii, „Kosmetologia estetyczna” 2019, nr 8.