Włosy wysokoporowate są dość wymagające w codziennej pielęgnacji. Suche, szorstkie, puszące się, z tendencją do plątania i matowienia - jeśli te cechy pasują do twoich kosmyków, najprawdopodobniej mają one właśnie wysoką porowatość. Czym ona jest i jak dbać o włosy wysokoporowate?

Co to jest porowatość włosów?

Gdy widzimy pojedynczy włos, wydaje się on całkiem gładki. W rzeczywistości jednak na każdym znajdują się drobne łuski, podobne do tych, jakie na swoim ciele ma ryba. 

Są one bardziej lub mniej "zadarte". Stopień ich przylegania do włosa to właśnie porowatość. Im bardziej łuska zamknięta, tym włosy są gładsze, bardziej lśniące i sprężyste. Rozchylone i odstające łuski powodują, że włos staje się "odkryty" i jest bardziej podatny na uszkodzenia oraz odparowywanie wilgoci.

Jak rozpoznać włosy wysokoporowate? 

Włosy o wysokiej porowatości są suche, splątane, często się elektryzują i odkształcają - zostaje na nich ślad po gumce czy spince. Takie włosy lubią się puszyć i są podatne na skręt w kontakcie z wilgocią. Na pewno znasz efekt zawijania się pojedynczych, krótkich włosków, gdy na zewnątrz jest wilgotno - tak na "wysokopory" włosy działa właśnie woda.

Suche i łatwo puszące się kosmyki są również podatne na łamanie i kruszenie. Dlatego podstawą pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest ich głębokie nawilżenie i dociążenie, które nada im sprężystość oraz gładkość. 

Skórzane ozdoby do włosów kolejnym mikrtotrendem sezonu wiosna-lato 2020. Te dodatki podkręcą każdą stylizację>>

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych 

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych bardzo ważne jest to, by osiągnąć równowagę między składnikami nawilżającymi, emolientowymi i proteinowymi. To tzw. równowaga PEH - proteiny, emolienty, humektanty. 

Składniki proteinowe (m.in. keratyna oraz proteiny roślinne) wypełniają ubytki w strukturze włosa i mają działanie regenerujące. Humektanty, takie jak gliceryna, aloes czy pantenol, nawilżają włosy, z kolei emolienty (oleje, masła, alkohol cetylowy) zapobiegają odparowywaniu wilgoci. W przypadku pasm o rozchylonych łuskach, zaleca się stosowanie przede wszystkim odżywek i masek emolientowych, które wygładzają strukturę włosów, powlekając je ochronnym filmem. Film ten ogranicza też puszenie się i je dociąża. Kosmetyki emolientowe należy stosować po każdym myciu głowy.

Zobacz też: Najlepsze maski emolientowe do wysokoporowatych włosów - ranking

Na drugim miejscu w pielęgnacji włosów wysokoporowatych są humektanty - tych wystarczy niewielka ilość, na przykład pod postacią lekkiej odżywki co kilka myć.

Proteiny z kolei należy aplikować nie częściej niż raz na dwa tygodnie (gdy będzie ich za dużo w pielęgnacji, mogą nasilić puszenie). Pamiętaj jednak, że to tylko orietnacyjne wytyczne i może się okazać, że twoje wysokoporowate pasma lubią częstsze nakładanie odżywki keratynowej. Dlatego aby osiągnąć optymalną równowagę PEH, najlepiej stosować metodę prób i błędów.

Sprawdź też: Najlepsze odżywki z keratyną - ranking

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest również ich olejowanie. W ten sposób dostarcza się im niezbędnych i wartościowych witamin, minerałów i kwasów. Olejowanie pomaga zachować optymalny poziom nawilżenia włosów, zwiększa ich elastyczność, dociąża i tworzy nieobciążającą powłoczkę ochronną. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak dociążyć włosy wysokoporowate, odpowiedź jest prosta - one kochają oleje! Ważne jest jednak to, by stosować oleje dopasowane do potrzeb włosów o wysokiej porowatości. Najlepsze są te wielonienasycone o dużych cząsteczkach, które idealnie wnikają w ich strukturę (przykłady znajdziesz poniżej).

A co z myciem? Szampon do włosów wysokoporowatych powinien mieć łagodny skład, bez silnych detergentów (takich jak SLS i jego pochodne). Stosując agresywnie oczyszczające kosmetyki, zmywa się z włosów i skóry głowy naturalną barierę ochronną. To prosta droga do ich przesuszenia, a w konsekwencji - puszenia i łamania się włosów. 

Zobacz: 7 łagodnych szamponów bez SLS do suchych włosów

Kosmetyki do włosów wysokoporowatych 

Kosmetyki do włosów wysokoporowatych powinny mieć jak najbardziej naturalne składy, bogate w olejki. Aby zapobiec puszeniu się włosów pod wpływem wilgoci, można nałożyć na nie krem dyscyplinujący z dodatkiem silikonów bez spłukiwania. Powinien być jednak stosowany tylko doraźnie, by nadać fryzurze gładkość i zabezpieczyć końcówki. Silikony stosowane zbyt często oblepiają włosy, przez co utrudniają wchłanianie się składników pielęgnacyjnych. Po dłuższym czasie włosy mogą więc ponownie stać się bardzo suche. 

"Wysokopory" lubią również wszelkie odżywki w sprayu i mgiełki bez spłukiwania, które zawierają w swoim składzie olejki

Oleje do włosów wysokoporowatych

Plan pielęgnacji włosów wysokoporowatych powinien uwzględniać olejowanie przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Nie sięgaj jednak po pierwszy lepszy olej, który wpadnie ci w ręce. Włosy wysokoporowate kochają oleje wielonienasycone o dużych cząsteczkach. Najlepiej sprawdzają się:

  • olej awokado;
  • olej lniany;
  • olej słonecznikowy;
  • olej ze słodkich migdałów;
  • olej z pestek dyni;
  • olej z wiesiołka;
  • olej z czarnuszki.

Jak olejować włosy wysokoporowate? Najlepiej na podkład nawilżający. Najpierw umyj włosy szamponem oczyszczającym bez silikonów w składzie. Chodzi o to, aby otworzyć łuski - w ten sposób olej będzie mógł się w nie dostać. W buteleczce z atomizerem zmieszaj wodę i składnik nawilżający (miód, aloes) w proporcji 1:1. Uzyskasz w ten sposób podkład nawilżający. Spryskaj nim włosy na całej długości - od nasady po same końce. Na tak przygotowane kosmyki nakładaj wybrany olej. 

Olejowanie włosów wysokoporowatych na podkład nawilżający zapewni im większą dawkę nawodnienia.  Olej nie nawilża jednak sam w sobie, a zatrzymuje wilgoć we włosach. Naniesiony na "nawilżacz" spotęguje więc jego działanie. 

Zabiegi na włosy wysokoporowate

Dobre efekty w pielęgnacji włosów wysokoporowatych dają również profesjonalne zabiegi fryzjerskie. Pożądane są wszystkie te, które regenerują, nawilżają i uelastyczniają włosy. 

Doskonale sprawdzają się:

  • sauna na włosy - na skórę głowy i włosy aplikuje się ampułki ze skoncentrowanymi składnikami aktywnymi, które pod wpływem ciepła zaczynają działać i wnikają głębiej w łuski;
  • botoks - włosy myje się szamponem otwierającym łuski, a następnie aplikuje się specjalne serum i maskę głęboko regenerującą;
  • Olaplex - to jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych do przeprowadzenia zabiegów. Odbudowuje zerwane mostki dwusiarczkowe we włosach, dzięki czemu stają się one ponownie silnie, sprężyste i lśniące. 

Włosy wysokoporowate wymagają pielęgnacji podobnej do tej, co włosy suche i zniszczone. Regeneracja, odżywienie, nawilżanie i dociążanie - to jej cztery podstawowe fundamenty. 

Czytaj też: Puszące się włosy - jak je wygładzić? 6 sposobów