W czasie gdy czytasz ten tekst na ekranie swojego smartfona lub komputera, niebieskie światło penetruje w głąb twojej skóry, a wolne rodniki rozbijają tworzące ją włókna kolagenu i elastyny. Jego działanie jest równie szkodliwe dla cery jak promieniowanie UVA i UVB, tyle że o niebieskim świetle zdecydowanie mniej się mówi, a jeszcze mniej osób wie, jak chronić przed nim skórę.

Jakie skutki dla cery ma codzienne wpatrywanie się w ekran telefonu? Sprawdź, jak chronić się przed HEV.

Jak niebieskie światło wpływa na cerę?

HEV przede wszystkim sprzyja powstawaniu dużych ilości wolnych rodników. Te wywołują uszkodzenia DNA skóry oraz niszczą lipidy, czyli komórki tłuszczowe – im jest ich więcej, tym skóra jest lepiej nawilżona. Gdy lipidów zaczyna brakować, cera staje się sucha, chropowata, ziemista i szybko pojawiają się na niej zmarszczki. Wolne rodniki rozbijają też włókna kolagenowe i elastynowe, które odpowiadają za właściwe napięcie i jędrność skóry. Proces ich degradacji skutkuje zniekształceniem owalu twarzy oraz jej wiotczeniem.

Niebieskie światło powoduje także powstawanie ciemnych przebarwień na twarzy, piegów, a w skrajnych przypadkach może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Jeśli jesteś posiadaczką cery wrażliwej, długotrwała ekspozycja na HEV może zaostrzać u ciebie stany zapalne (trądzik), powodować rumień i zwiększać skłonność do podrażnień.

Jakie kosmetyki ochronią przed niebieskim światłem?

Zjawisko niebieskiego światła jest na tyle nowe, że większość firm kosmetycznych dopiero pracuje nad skutecznymi formułami, które będą z nim walczyć. Jednym z pierwszych kosmetyków, który powstał specjalnie w celu ochrony skóry przed HEV jest Moonlight Primer firmy Make Beauty. To lekki, wodnisty żel do stosowania pod podkład, który jednocześnie nawilża, matuje i wyrównuje fakturę skóry. Ma chronić skórę przed skutkami ekspozycji na niebieskie światło, a także na promieniowanie podczerwone (IR). Ciekawostką jest, że kosmetyk ma czarny kolor, a po nałożeniu na skórę staje się przezroczysty.

mat. prasowe

Także niektóre polskie marki kosmetyczne wprowadziły do swojej oferty kremy przeciwko negatywnemu oddziaływaniu niebieskiego światła. Swoją linię produktów anty-HEV ma marka Arkana oraz Dermika. Chronią one nie tylko przed blue light, ale także przed promieniowaniem słonecznym i smogiem.

Czytaj też: Kosmetyki antysmogowe - przegląd kremów, serum i maseczek detoksykujących

Nie musisz jednak stosować kosmetyków dedykowanych specjalnie dla cer narażonych na długotrwały kontakt z niebieskim światłem. Możesz uchronić swoją cerę przed promieniowaniem HEV szukając produktów, które w swoim składzie będą miały wysokie stężenie naturalnych składników o działaniu antyoksydacyjnym (zwalczającym wolne rodniki). Będą to:

witamina C - najbardziej uniwersalna substancja o właściwościach antyoksydacyjnych, która dodatkowo rozjaśnia przebarwienia, spłyca drobne zmarszczki i wspomaga ochronę skóry przed promieniowaniem UV. Substancję znajdziesz w kremach i serum do stosowania na dzień.

witamina E (tokoferol) – chroni przed stresem oksydacyjnym i regeneruje skórę. Stosuj ją pod postacią odżywczego kremu na noc, który wspomoże zachodzące podczas snu procesy naprawcze.

tlenek cynku – zwalcza wolne rodniki, dzięki zwartości filtrów mineralnych chroni przed promieniowaniem UV, a przy tym matuje i zmniejsza skłonność do powstawania zaskórników. Możesz dostarczyć go skórze pod postacią podkładu mineralnego, gdzie tlenek cynku występuje naturalnie, np. marki Anabelle Minerals.

witamina B3 (niacynamid) – sprawdzi się zwłaszcza jeśli masz cerę problematyczną, ponieważ niacynamid wycisza stany zapalne i reguluje produkcję sebum.

Niebieskie światło szkodzi nie tylko cerze

HEV ma także bardzo zły wpływ na zdrowie oczu. Niebieskie światło uszkadza siatkówkę oka, a przez to zwiększa ryzyko powstania zwyrodnienia plamki żółtej. Co więcej, HEV sprawia, że nerwy wzrokowe nieustannie kurczą się i rozluźniają, aby zachować ostrość widzenia. Z czasem prowadzi to do ich nadwyrężenia i daje objawy takie jak niewyraźne widzenie, pieczenie i suchość oczu, bóle głowy.

Aby zminimalizować negatywne skutki HEV, naukowcy zalecają zmianę temperatury barwowej ekranu na cieplejszą.

Jeśli chcesz zachować młodość skóry i ostry wzrok, najlepiej nieco ogranicz ekspozycję na niebieskie światło. W szczególności nie powinno się wpatrywać się w ekran telefonu czy komputera w całkowicie ciemnym pokoju. Oglądanie filmu w łóżku tuż przed zaśnięciem nie jest więc dobrym pomysłem, także dlatego, że może utrudniać zasypianie.

Czytaj więcej: Jak niebieskie światło wpływa na zdrowie?