Od kilku miesięcy coraz więcej firm kosmetycznych oferuje produkty typu "anti-pollution" zmagające się z wpływem zanieczyszczonego środowiska na naszą skórę. To jeden z najważniejszych trendów 2018 roku. Obok niego wyrasta inny "hit". Słyszeliście o niebieskim świetle? Jeśli pracujecie przy komputerze lub często korzystacie ze smartfona albo uwielbiacie siedzieć przed telewizorem to powinniście wiedzieć co to takiego. To rodzaj światła emitowanego zarówno przez słońce (jako zjawisko naturalne), jak i przez energooszczędne oświetlenie oraz urządzenia cyfrowe (zwłaszcza wyświetlacze). Długotrwałe patrzenie w takie urządzenie może zaburzyć rytm snu, albo sprawić, że nasze oczy będą przemęczone. To nie wszystko, niebieskie światło w ekstremalnych przypadkach może prowadzić też do uszkodzenia siatkówki i zwyrodnienia plamki żółtej. Najnowsze badania dowodzą, że światło widzialne o wysokiej energii (po ang. High Energy Visible Light, inaczej HEV) wpływa również na stan naszej skóry.

Niebieskie światło emitowane przez smartfony wpływa negatywnie na zdrowie.

Śledzisz co dzieje się na kanałach społecznościowych? Pracujesz przez długie godziny przy komputerze? Uważaj na zmarszczki! "Stała ekspozycja na niebieskie światło zwiększa ryzyko związane z powstawaniem wolnych rodników i zaburzeniem między nimi a przeciwutleniaczami. A to prowadzi do stanu znanego jako stres oksydacyjny, który może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry" - wyjaśnia Kate Bancroft z kliniki Face The Future w rozmowie z brytyjskim ELLE. 

Okazuje się, że niebieskie światło wnika głębiej niż promienie UVA / UVB. Badacze uważają, że degradacja kolagenu spowodowana HEV jest znacznie większa niż przez wspomniane już UV. Czy można z tym walczyć? Pomagają specjalne osłony na urządzenia oraz przełączanie ekranu na tryb nocny. Jednak największe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy, a zwłaszcza kosmetyki zawierające witaminy A, C, E, czy kwas ferulowy. Kilka marek już stworzyło specjalne linie produktów, które mają chronić przed niebieskim światłem. Sprawdźcie ofertę Uriage, a dokładnie kosmetyki "Age Protect", słynne serum Advanced Night Repair Eye Supercharged Complex od Estēe Lauder, Pharmaceris (linia S) czy krem Soap & Glory. Zobacz >>