O śmierci artysty poinformowało Radio Kraków. Smutną wiadomość potwierdziło też Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Krzysztof Penderecki to polski kompozytor i dyrygent. Urodził się 23 listopada w 1933 roku w Dębicy, w województwie podkarpackim. Przez całe swoje życie związany był z muzyką. Najpierw jako student (w Państwowej Szkole Muzycznej w Krakowie), przez kolejne lata  jako twórca i niezastąpiony pedagog. 

Był powszechnie docenianym laureatem prestiżowych konkursów. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Prix Itala. Na swoim koncie ma również cztery statuetki Grammy, a przed ośmioma laty The Guardian okrzyknął go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”. 

Za jego najsłynniejsze kompozycje uważa się między innymi Pasję według Św. Łukasza, III Symfonię oraz Polskie Requiem. Muzyka  skomponowana przez Pendereckiego wielokrotnie pojawiła się także w słynnych filmach światowego formatu, wśród których "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Egzorcysta" Williama Friedkina oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.