Jeszcze kilka lat temu temu, bieganie było sportem niszowym, docenianym przede wszystkim przez wąską grupę pasjonatów. Dziś sytuacja wygląda inaczej. To właśnie ta forma aktywności stała się synonimem zdrowego stylu życia, tym bardziej, że biegać może prawie każdy, oczywiście na miarę swoich możliwości. Jak się jednak okazuje, wiele osób porzuca ten sport po pewnym czasie. Powód? To proste - bieganie tymi samymi ścieżkami może się znudzić. Jest na to skuteczna recepta - wystarczy urozmaicać swoje trasy. Jest to o tyle łatwe, że w Polsce nie brakuje miejsc, które dosłownie urzekają swoim pięknem. 

Najpiękniejsze trasy biegowe w Polsce - Szlak Trzech Wież w Żarach

Pierwszą pozycję dedykujemy bardziej doświadczonym joggerom. Proponujemy przebieżkę Szlakiem Trzech Wież, prowadzącym przez żarski Zielony Las. Trasa jest dość wymagająca - nie brakuje tam stromych podejść. Różnorodna rzeźba terenu jest zasługą działalności lodowca. 

Trasę zaczynamy na ulicy Leśnej. Przy kąpielisku skręcamy w lewo i wbiegamy na leśną ścieżkę. Po drodze, możemy podziwiać nie tylko piękne drzewostany, ale i obecne w nazwie tego szlaku trzy wieże. Pierwsza z nich to XIX-wieczny obiekt widokowy, o wysokości 16 m. Druga wieża, nazywana "kamienną", powstała na początku XX wieku. W założeniu, miała osiągać 42 m, jednak nie została ukończona. Trzeci obiekt pełni funkcję przeciwpożarową i legitymuje się wysokością 32 m.

Dalej, biegniemy granią ze zboczem na tyle stromym, że przywodzi na myśl prawdziwe góry. Cała pętla liczy ok. 5500 m.

Najpiękniejsze trasy biegowe w Polsce - Błonia w Krakowie

Przenieśmy się na chwilę do krajobrazu miejskiego, a konkretnie - do Krakowa. Tamtejsze Błonia to jedna z największych miejskich łąk w Europie. Park legitymuje się powierzchnią 48 ha, a otaczające go alejki mierzą ponad 3500 m. Zdecydowanie jest gdzie biegać! 

Trasa jest niezwykle atrakcyjna. Z parkowych alejek doskonale widać Kopiec Kościuszki, można dostrzec też wieże kościoła Mariackiego. Po drodze miniemy kamienie upamiętniające Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II. Cała pętla to ok. 3600 m.

Uwaga! Jeżeli zdecydujesz się na przebieżkę tą trasą, najpierw koniecznie sprawdź jakość powietrza. Jeżeli ta nie będzie odpowiednio dobra, w trosce o zdrowie zrezygnuj z joggingu.  

Najpiękniejsze trasy biegowe w Polsce - Rezerwat Góra Zborów w Podlesicach

Jura Krakowsko-Częstochowska kryje wiele urokliwych zakątków, a jednym z najpiękniejszych jest Góra Zborów. Wspaniały rezerwat przyrody leży w granicach wsi Podlesice, w powiecie zawierciańskim. 

Trasę rozpoczynamy przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. Znajduje się tam obszerny, utwardzony parking, więc z pozostawieniem samochodu nie będzie najmniejszego problemu. Przekraczając ulicę, wbiegniemy na czarny szlak. Biegnąc wyznaczoną ścieżką, miniemy piękne wapienne ostańce, przybierające niezwykle fantazyjne formy. Można dopatrzeć się w nich sylwetek zwierząt, a nawet ludzi. Dobiegając do rozwidlenia szlaków, skręcamy w prawo i biegniemy dalej szlakiem zielonym. Po kilku chwilach, naszym oczom ukaże się Góra Zborów - najwyższe wzniesienie w paśmie Skał Kroczyckich. Zdecydowanie warto wbiec na sam szczyt, z którego widać słynne orle gniazda, czyli zamki w Mirowie, Bobolicach, Morsku i Ogrodzieńcu.

Pętla liczy ok. 2500 metrów i doskonale nadaje się dla osób początkujących - podejścia to tylko 78 metrów, nie licząc biegu na szczyt Góry Zborów.

Najpiękniejsze trasy biegowe w Polsce - trasa Solina-Polańczyk

Województwo podkarpackie bez wątpienia należy do najpiękniejszych w Polsce. Jedną z jego największych atrakcji jest Jezioro Solińskie i nic dziwnego - to niezwykle urokliwe miejsce, corocznie odwiedzane przez turystów z całej Polski. Nad jego brzegiem położone są niezwykle nastrojowe, niewielkie miejscowości. Jedną z najpopularniejszych jest Polańczyk, graniczący z Soliną.

Prowadząca brzegiem jeziora trasa mierzy 9000 metrów, co czyni ją dość wymagającą. Warto jednak podjąć trud - bieszczadzkie krajobrazy są warte każdego wysiłku! Orzeźwienie przyniesie chłodny wiaterek, wiejący od strony jeziora i niosący z sobą przyjemną bryzę. 

Najpiękniejsze trasy biegowe w Polsce - trasa wokół Małego Stawu w Karkonoszach, gmina Karpacz

Nasza kolejna propozycja jest znacznie krótsza od poprzedniej, ale nie mniej efektowna. Mowa o Małym Stawie w Karpaczu. To niezwykle malownicze jezioro polodowcowe, położone na południowy zachód od Karpacza, u podnóża Równi pod Śnieżką.  

Trasa prowadząca wokół tego zbiornika nie jest zbyt długa - cała pętla liczy ok. 2300 m. Nie znaczy to jednak, że nadaje się tylko dla początkujących. Jezioro charakteryzuje się bowiem niezwykle malowniczym położeniem, co sprawia, że bieg wokół lustra wody jest czystą przyjemnością. Jeżeli jednak taki dystans jest dla ciebie dopiero rozgrzewką, zawsze możesz obrać kurs na kocioł Wielkiego Stawu.

Najpiękniejsze trasy biegowe w Polsce - Szlak Trzech Jezior w Poznaniu

Wracamy do miasta. Tym razem pobiegamy w Poznaniu, ale nie uliczkami, które prowadzą między pięknymi kamienicami, a po niezwykle malowniczym Szlaku Trzech Jezior.  

Początek trasy to nastrojowe, asfaltowe alejki i mosty między niezwykle malowniczymi, niewielkimi stawami. Gdy przekroczymy tunel biegnący pod ulicą Niestachowską, dotrzemy do alejek prowadzących do jeziora Rusałka. Dalej będą prowadzić nas leśne dukty, które łączą się z leśną trasą pieszo-rowerową. Tym szlakiem dotrzemy do jeziora Strzeszynek. Gdy dobiegniemy do akwenu, pokonamy ponad 8000 m.

Tutaj możemy zakończyć nasz bieg, ale najbardziej wytrwali śmiało mogą podążać dalej do jeziora Kierskiego. Czy warto? Oczywiście, że tak. Trasa prowadząca wokół największego zbiornika wodnego w Poznaniu jest niezwykle malownicza. Całość to ok. 15000 m.   

W 2017 roku teren trzech poznańskich jezior został poddany rewitalizacji. Trasa wygląda fantastycznie, podobnie jak plaże. Na terenie akwenów nie brakuje barów i restauracji, gdzie będziemy mogli uzupełnić zapas kalorii po wyczerpującym biegu. Wszystko to sprawia, że słynny Szlak Trzech Jezior to bez dwóch zdań jedna z najatrakcyjniejszych tras biegowych, nie tylko w Wielkopolsce, ale i w skali całego kraju.

Najpiękniejsze trasy biegowe w Polsce -  Szlak Porwanego Księcia w Koszalinie

Naszą ostatnią propozycją dla biegaczy jest koszaliński Szlak Porwanego Księcia. Zanim przejdziemy do opisu tego niezwykle pięknego miejsca, skupmy się przez chwilę na genezie tej jakże oryginalnej nazwy. Szlak zawdzięcza ją Bogusławowi X z dynastii Gryfinów. W 1475 roku pomorski władca polował wraz ze swoimi towarzyszami w okolicznych lasach. Znudzona łowami świta księcia postanowiła obrabować miejscowych kupców, przemierzających handlowy trakt. Ci nie pozostali im dłużni - wezwali na pomoc zbrojnych i ruszyli na zamek w Sianowie. Krótka walka zakończyła się zwycięstwem koszalinian, a ranny władca został uprowadzony. Ot, cała tajemnica. 

Szlak rozpoczyna się przed wylotem z Koszalina i prowadzi w kierunku Sianowa. Na początku trasy ścieżka jest szeroka i płaska, ale niebawem zaczyna opadać stromym zboczem. Następnie, trzeba wspiąć się na Krzyżankę, na szczycie której wznoszą się zabudowania sanktuarium maryjnego i wieża widokowa (jeżeli uznasz, że potrzebna jest ci krótka przerwa, to miejsce będzie idealne). 

Dalsza część trasy, biegnącej przez masyw Góry Chełmskiej, jest już łagodna i przyjemna. Dalej pobiegniemy obok stawów rybnych i wzdłuż krawędzi głębokiego kotła (w tym miejscu należy zachować szczególną ostrożność). Na skraju lasu niebieski szlak krzyżuje się z innymi. W tym punkcie osiągniemy dystans przekraczający 10000 m. Jeżeli zdecydujemy się pobiec dalej, dotrzemy po ok. 3000 m dotrzemy do wioski Kłos.

Pamiętaj, przedstawione trasy można dowolnie modyfikować - skracać i wydłużać. Zawsze miej z tyłu głowy, że z każdej trasy, która nie jest pętlą, trzeba wrócić do punktu wyjścia, zatem rozsądnie zarządzaj swoimi siłami.