To właśnie na przełomie lat 80. i 90. powstało najwięcej filmów o miłości, które dziś nazywamy kultowymi. Komedie romantyczne takie, jak "Kiedy Harry poznał Sally", "Książę w Nowym Jorku", czy "Dirty Dancing" oglądamy chętnie do dziś, mimo że puszczane były już z 1000 razy, a my znamy już prawie dialogi na pamięć. To nic! Komedie romantyczne z tamtego okresu, były nie tylko zabawne i wzruszające, ale i zaskakujące. Opowieść o syrenie lub manekinie? Jest. Taniec? Jest. Mężczyzna mieszkający w buszu lub dżungli? Jest. Ambitna sekretarka? Jest! To tylko kilka wątków, które znajdziemy w tym zestawieniu na najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne. Cześć z nich znajdziecie na znanych platformach streamingowych, inne nadal pojawiają się w ramówce popularnych kanałów telewizyjnych. 

Komedie romantyczne 2020 >>

Filmy i komedie romantyczne na Netflix >>

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Kiedy Harry poznał Sally" (1989)

Historia dwunastoletniego związku dwojga młodych ludzi, których drogi po skończeniu studiów rozchodzą się. Po pięciu latach przypadkowo spotykają się w samolocie. Początkowa niechęć z wolna przeobraża się w przyjaźń. Po wielu wspólnie spędzonych chwilach ciężko jest im stwierdzić czy dalej są tylko przyjaciółmi, czy łączy ich coś więcej.

reżyseria: Rob Reiner

występują: Billy Crystal, Meg Ryan, Carrie Fisher, Bruno Kirby

Filmy na Walentynki >>

Słynne filmy, w których znajdziesz inspiracje na ślub czy wesele >>

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Dirty Dancing" (1987)

Tego filmu nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu!

Młoda dziewczyna spędza wakacje wraz z rodzicami i siostrą w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym. To właśnie tutaj poznaje przystojnego instruktora tańca John'ego (Patrick Swayze). Między młodymi ludźmi rodzi się uczucie. 

reżyseria: Emile Ardolino

występują: Jennifer Grey, Patrick Swayze, Jerry Orbach, Cynthia Rhodes, Jane Brucker

Komedie romantyczne 2019 >>

Dobre filmy 2020. Co trzeba zobaczyć? Poznajcie filmy warte obejrzenia >>

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Nic nie mów" (1989)

Lloyd marzy o zdobyciu uczuć swej szkolnej koleżanki, pięknej Diane. Dziewczyna jest jednak bez reszty zajęta nauką, bo pragnie studiować w Londynie. Nie pozostaje jednak obojętna na szczere zaloty Lloyda, który wierzy w miłość prostą i czystą. Razem poznają niepowtarzalny urok pierwszych randek, skradzionych pocałunków i niepokojów serca. 

reżyseria: Cameron Crowe

występują: John Cusack, Ione Skye, John Mahoney, Lili Taylor, Joan Cusack

Komedie romantyczne, których możecie nie znać >>

15 filmów fabularnych na faktach, które trzeba obejrzeć >>

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Manekin" (1987)

Jonathan projektuje okna wystawowe w domu handlowym. Pewnego dnia jeden z jego manekinów ożywa i od tej pory pomaga mu w pracy. Razem tworzą witryny, które przyciągają do sklepu tłumy klientów. Niestety manekin w obecności innych ludzi przemienia się w lalkę i tylko Jonathan widzi w niej Emmę - kobietę z krwi i kości.

reżyseria: Michael Gottlieb

występują: Kim Cattrall, Andrew McCarthy, G.W. Bailey, James Spader, Phyllis Newman, 

Fajne komedie romantyczne >>

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Footloose" (1984)

Ren McCormack przeprowadza się wraz z mamą do małego miasteczka. Szybko naraża się lokalnym chuliganom, podpada nauczycielom, a przede wszystkim wdaje się w konflikt z pastorem] który jest najważniejszą personą w okolicy. Ren nie może zrozumieć dziwnych zasad panujących w miasteczku - zakazu słuchania rockowej muzyki oraz tańca. Postanawia podbuntować tutejszą młodzież i obalić panujące reguły. 

reżyseria: Herbert Ross

występują: Kevin Bacon, Lori Singer, John Lithgow, Chris Penn, Dianne Wiest, Sarah Jessica Parker

Komedie romantyczne dla singli >>

Filmy na pierwszą randkę >>

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Randka w ciemno" (1987)

Walter Davis ma ważną kolację służbową, na którą musi przyjść w towarzystwie kobiety. Aktualnie jest sam, więc jego brat umawia go na "randkę w ciemno" z samotną Nadią Gates. Kobieta ma jednak pewien problem. Nie może wypić grama alkoholu ponieważ... zaczyna szaleć. 

reżyseria: Blake Edwards

występują: Bruce Willis, Kim Basinger, John Larroquette, William Daniels

Fajne filmy na wieczór >>

Najlepsze filmy 2019. Co warto obejrzeć? >>

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Pracująca dziewczyna" (1988)

Tess McGill jest sekretarką Katharine Parker, kobiety sukcesu prowadzącej firmę maklerską na Wall Street. By zdobyć jej uznanie, Tess podsuwa przełożonej pomysł kupna stacji radiowej. Gdy Katharine łamie nogę na nartach, ambitna Tess zastępuje ją na stanowisku. Wtedy przypadkiem odkrywa, że Katharine zamierzała wykorzystać jej pomysł jako własny. Dziewczyna nie ma nic do stracenia. Podszywając się pod własną szefową, rozpoczyna negocjacje z grubymi rybami biznesu. Jej partnerem jest przystojny Jack Trainer.

reżyseria: Mike Nichols

występują: Harrison Ford, Sigourney Weaver, Melanie Griffith, Alec Baldwin, Joan Cusack, 

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "I kto to mówi" (1989)

Młoda kobieta zachodzi w ciążę z żonatym mężczyzną, więc decyduje się samotnie wychowywać dziecko. Bezinteresowną pomocą służy jej sympatyczny taksówkarz. Narratorem w filmie jest małe dziecko, a dokładnie głos Bruce'a Willisa.

reżyseria: Amy Heckerling

występują: John Travolta, Kirstie Alley, Olympia Dukakis, George Segal, Abe Vigoda, 

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Książę w Nowym Jorku" (1988)

Afrykański książę Akeem ma się ożenić. Rodzice znaleźli mu godną partnerkę, która jest w stanie wykonać każde jego polecenie, nawet te najgłupsze. Akeem nie jest z tego powodu zadowolony, gdyż sam chce zadecydować o wyborze swej partnerki. Dostaje od rodziców przyzwolenie, ale jeśli nie znajdzie do pewnego dnia kandydatki, ci wybiorą za niego. Wraz ze swym przyjacielem wyruszają do Nowego Jorku, a dokładnie dzielnicy Queens w poszukiwaniu odpowiedniej kobiety. 

reżyseria: John Landis

występują: Eddie Murphy, Arsenio Hall, John Amos, James Earl Jones, Shari Headley, Eriq La Salle

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Wszystko jest możliwe" (1989)

Szczęście młodych małżonków, Louiego i Corinne, przerywa tragiczny wypadek. Louie zginął, a Corinne nie potrafi o nim zapomnieć. Tymczasem w niebie, do którego trafił po śmierci Louie, zapada decyzja o jego powrocie na ziemię w nowym wcieleniu. Przez niedopatrzenie nie wykasowano mu jednak wszystkich wspomnień z poprzedniego życia. Wiele lat później zreinkarnowany Louie, teraz jako młodzieniec imieniem Alex, spotyka Mirandę, córkę Corinne.

reżyseria: Emile Ardolino

występują: Robert Downey Jr., Cybill Shepherd, Ryan O'Neal, Christopher McDonald, Mary Stuart Masterson, 

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Koktajl" (1988)

Brian Flanagan szuka sposobu na życie. Próbuje różnorodnych zajęć, ale karierę robi jako barman. Dzięki naukom swego przyjaciela i mentora zostaje mistrzem przyrządzania drinków. Wyjeżdża na Jamajkę, gdzie zakochuje się w młodej, niezależnej artystce. Romans sprawia, że Brian zaczyna postrzegać swoje życie z zupełnie nowej perspektywy i całkowicie je przewartościowuje.

reżyseria: Roger Donaldson

występują: Tom Cruise, Bryan Brown, Elisabeth Shue, Laurence Luckinbill, Kelly Lynch, Gina Gershon, 

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Krokodyl Dundee" (1986)

Sue Charlton jest nowojorską dziennikarką, która przybywa do Australii, żeby przeprowadzić wywiad z Michaelem Dundeem. Jest on białym, żyjącym w buszu przewodnikiem, a niedawno przeżył atak krokodyla, który przyniósł mu sławę. Początkowo niechętny Dundee, zabiera dziennikarkę na safari. Wkrótce lody zostają przełamane i rodzi się między nimi uczucie. Sue proponuje "Krokodylowi", żeby wrócił z nią do Nowego Jorku, świata zupełnie mu obcego.  

reżyseria: Peter Faiman

występują: Paul Hogan, Linda Kozlowski, John Meillon, 

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Wpływ księżyca" (1987)

Włoska dzielnica Nowego Jorku. Cosmo jest hydraulikiem, a Rose prowadzi dom, w którym mieszkają jeszcze: ich 37-letnia, przedwcześnie owdowiała córka Loretta oraz dziadek. Pewnego dnia młoda wdowa wybiera się z sąsiadem Johnnym na kolację, w trakcie której mężczyzna nieśmiało prosi ją o rękę. Zostaje przyjęty. Ślub ma odbyć się za miesiąc, wcześniej jednak przyszły pan młody pilnie wyjeżdża do chorej matki na Sycylię, uprzednio prosząc narzeczoną, by zawiadomiła o wszystkim jego brata, Ronnie'go. Spotkanie z przyszłym szwagrem mocno skomplikuje jej małżeńskie plany...

reżyseria: Norman Jewison

występują: Cher, Nicolas Cage, Vincent Gardenia, Olympia Dukakis, Danny Aiello

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Miłość, szmaragd i krokodyl" (1984)

Joan Wilder autorka bestsellerowych powieści przygodowych otrzymuje z Kolumbii od nieżyjącego szwagra list z mapą na której zaznaczono pewne miejsce. Najpierw niezainteresowana sprawą zmienia zdanie po telefonie od dwóch gangsterów, którzy w Kolumbii uprowadzili jej siostrę. Joan za wszelką cenę postanawia ratować siostrę i wyrusza do Ameryki Południowej.

reżyseria: Robert Zemeckis

występują: Michael Douglas, Kathleen Turner, Danny DeVito, Zack Norman, 

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. "Plusk" (1984)

Mały chłopiec wpada do wody, którego ratuje syrenka. 25 lat później, dorosły już Allen Bauer jest samotnym kawalerem i pracuje jako przedsiębiorca w Nowym Jorku. Pewnego dnia ponownie spotyka swoją wybawicielkę i z wzajemnością się w niej zakochuje. Syrenka - kierując się głosem serca - postanawia zamieszkać wraz z ukochanym i przybiera imię Madison. Za każdym razem, gdy wychodzi na ląd, przybiera kobiecą postać i może się swobodnie poruszać. Jednak gdy tylko dotyka wody, z powrotem staje się syreną. Niestety, Madison trudno jest przyzwyczaić się do życia w wielkiej metropolii. W dodatku niezwykła syrenka wzbudza zainteresowanie rządowych naukowców... 

reżyseria: Ron Howard

występują: Daryl Hannah, Tom Hanks, Eugene Levy, John Candy