Znawcy perfum wiedzą, że oryginalny i trwały zapach jest wiele warty. Jednak nawet osoby, które pasjonują się perfumiarstwem i nade wszystko cenią drogie perfumy, mogą być zaskoczone tym, ile kosztują najcenniejsze zapachy. Wśród najdroższych perfum świata znalazły się esencje, za które trzeba zapłacić nawet i 20 milionów dolarów – wbrew pozorom cena nie wynika tylko i wyłącznie z ekskluzywnego, nietypowego zapachu.

Najdroższe perfumy świata

Co jakiś czas kolejne zapachy zyskują miano „najdroższych na świecie”. Konkurencyjne zapachy deklasują kolejne perfumy w rankingach na najdroższe perfumy, a właściwie na najcenniejsze buteleczki. Nie da się ukryć, że wśród najdroższych perfum świata przede wszystkim wyróżniają się bogato zdobione flakony. Z każdym kolejnym diamentem wartość perfum rośnie, a tym samym całość staje się rarytasem nie tylko dla kolekcjonerów perfumiarstwa, a także jubilerów czy znawców sztuki.

Pełne przepychu flakoniki same w sobie można uznać za dzieła sztuki. To właśnie w nich zamknięte są oszałamiające zapachy, które tylko garstka osób na świecie będzie miała szansę powąchać. Elitarne, luksusowe i drogie – ile kosztują najcenniejsze perfumy?

1. Morreale Paris Le Monde sur Mesure

Trudno jednoznacznie wskazać, ile warte są najdroższe perfumy na świecie. Wszystko dlatego, że marka Morreale Paris tworzy personalizowane wersje zapachów – koszt flakonika jest więc zmienny. Przyjmuje się jednak, że najdroższe pozycje mogą kosztować nawet 20 milionów dolarów.

Nie tylko dopasowany do gustu klienta zapach, na który składają się rzadkie i trudno dostępne składniki, kosztuje krocie. Nie bez znaczenia jest flakonik ozdobiony diamentami, rubinami i złotem – Morreale Paris tworzy nie tylko zapachy, ale i zapewnia w pełni luksusowe doświadczenie, z którego jednak skorzystać mogą tylko najbogatsi.

2. Shumukh Spirit of Dubai Parfums

Perfumy, które znalazły się w księdze rekordów Guinessa ze względu na to, jak wiele diamentów znajduje się na ich flakonie – jest ich aż 3571. Oprócz diamentów, perfumy zdobią perły, topazy i czyste złoto. Cena perfum to blisko 1,3 mln dolarów.

Na skórze utrzymują się przynajmniej 12 godzin, natomiast na ubraniach są wyczuwalne nawet przez 30 dni, co bez wątpienia robi wrażenie.

Perfumy wyróżnia nie tylko cena i diamenty, które zdobią flakon, ale również nietypowa buteleczka, wykonana z ręcznie dmuchanego szkła – została umieszczona na cokole o wysokości prawie 2 metrów. Do perfum został dołączony pilot, za pomocą którego można regulować wysokości czy kierunek spryskiwania.

Jak więc widać, luksus i komfort użytkowania perfum został wzniesiony na najwyższy poziom – żadne inne perfumy z zestawienia nie oferują takich innowacji. Czy jednak system spryskiwania jest warty milion dolarów? Można się nad tym zastanawiać. Na pewno jednak okazał się warty wpisania do księgi rekordów Guinessa w kategorii „najwyższego zdalnie sterowanego produktu w sprayu”.

3. DKNY Golden Delicious Million Dollar Fragrance Bottle

Perfumy od DKNY również znalazły się w księdze rekordów Guinessa. I nie ma co się dziwić – cena za jeden flakonik Golden Delicious to 3 200 000 złotych.

Zdajemy sobie sprawę, że koszt perfum może szokować. Co jednak sprawiło, że za te perfumy musimy tyle zapłacić? 

Okazuje się, że i w tym wypadku miliony (dosłownie!) warty jest nie tyle zapach, co opakowanie. Projektant Martin Katz wykonał je z 14-karatowego złota, ozdobił natomiast białymi diamentami i szafirami, których z pewnością nie poskąpił. Z drogocennych ozdób powstał wizerunek miasta. Okrągły, bogato zdobiony flakon dodatkowo umieszczono na podstawie z turmalinu.

4. Bvlgari Opera Prima

Stworzony przez mistrzynię perfumiarstwa Danielę Andrier zapach został sprzedany za 200 000 euro. W perfumach można wyczuć zapachy piżma, kwiatów, cytrusów i kwitnącej pomarańczy. Fanom cytrusowych zapachów polecamy jednak znacznie tańsze, a równie oszałamiające, perfumy z bergamotką.

Za tak wysoką ceną Opery Primy stoi nie tylko zapach. Uwagę przyciąga flakon – prawdziwe dzieło sztuki stworzone przez Veniniego. Butelka zdobiona jest 4.45-karatowym ametystem, 25-karatowym diamentem i 250-karatowym cytrynem. Przez lata można było ją podziwiać w jednym z najsławniejszych domów handlowych w Paryżu – od kilku lat znajduje się w prywatnej kolekcji.

5. Clive Christian No. 1 Passant Guardant

Unikatowe perfumy warte 143 000 funtów, czyli ponad 750 000 złotych. Powstały z okazji otwarcia salonu marki Clive Christian w Harrods. Co sprawia, że kosztują tak dużo?

Przede wszystkim, co nie jest zaskoczeniem, za cenę odpowiada kosztowny flakon – został wykonany z kryształu Baccarat, który dodatkowo pokryto 24-karatowym złotem. Całość przypomina kształtem kratę, składającą się z 2 000 białych brylantów. Jakby tego było mało, wizerunek lwa, który zdobi flakon, został udekorowany dwoma żółtymi diamentami i różowym brylantem.

Twórca perfum przyznał, że inspiracją dla niego była korona królewska – chciał stworzyć butelkę, która będzie równie drogocenna. Wewnątrz tego pełnego przepychu flakonu można znaleźć flagowy zapach od Clive’a Christiana.

6. Clive Christian No. 1 Imperial Majesty

Z czego składa się zapach warty ok. 620 000 złotych? No. 1. Imperial Majesty to perfumy z drzewem sandałowym, tonką i cedrem w podstawie – w nutach głowy wybrzmiewa limonka, ananas, śliwka i bergamotka, natomiast w nutach serca wyczuwalna jest róża, jaśmin i orchidea. Ponownie jednak, za horrendalnie wysoką cenę odpowiadają nie tyle same perfumy, co flakon.

Zatyczka flakonu została wykonana z 5-karatowego diamentu, buteleczka powstała z kryształu Baccarat, a całość została pokryta 18-karatowym złotem.

Niewielu będzie w stanie wydać blisko 115 tysięcy funtów za orientalno-kwiatowy zapach zamknięty we flakonie zdobionym diamentem. Niewielu również będzie miało możliwość kupna perfum – powstało ich zaledwie 10 sztuk, co sprawia, że zapach od Clive’a Christiana staje się jeszcze bardziej luksusowy.

7. Jean Patou Parfum Flacon Baccarat

Pośród najdroższych perfum, które powstały w pojedynczych egzemplarzach czy limitowanych edycjach, można wskazać też zapachy dostępne nawet w popularnych perfumeriach. Zapach od Jean Patou dostępny jest za blisko 7 tysięcy złotych za 15 ml – w porównaniu z wcześniejszymi okazjami, cena wydaje się wręcz okazyjna. Zapach składa się akordów kwiatowych, pudrowych i różanych. Całość jest słodka, chociaż lekko przełamana drewnem sandałowym i piżmem.

Projektant jednych z droższych perfum, jakie dostępne są na rynku, zyskał sławę w 1930 roku – wypuszczone przez niego perfumy Joy były wówczas reklamowane jako najdroższy zapach na świecie. Obecnie kosztują około 300-500 zł, a miano luksusowych i drogich perfum przejął zapach Parfum Flacon Baccarat.

PS Wybierasz perfumy na ślub? Nie muszą być najdroższe na świecie, aby zrobiły wrażenie. Sprawdź nasze propozycje zapachów na tę specjalną uroczystość.