Jakie imię dla córki wybrać? Z danych statystycznych wynika, że wybierając imiona dla dzieci, rodzice coraz częściej powracają do polskich imion. O ile przez długie lata z czołowych miejsc rankingu nie schodziły te zagraniczne, to teraz propozycje obcojęzyczne i nowoczesne cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością. 

W 2019 roku najczęściej wybierano Zuzannę i taki trend utrzymał się też w pierwszej połowie 2020 roku. W czołowej 10 nie brakuje także innych popularnych imion, nawiązujących do polskiej tradycji. Przykładem niech będzie choćby Zofia i Maria. W 2021 roku numerem jeden znów była Zuzanna, dwie kolejne pozycje zajęły Zofia i Hanna. Z kolei, w 2022 roku najpopularniejszymi imionami były Zofia, Zuzanna i Hanna. Z rankingu popularności zniknęła Agnieszka, to klasyczne imię było nadawane dziewczynkom w latach 80. W  Jak będzie 2023? Z niecierpliwością czekamy na raport ministerstwa cyfryzacji, który ujawni najpopularniejsze imiona dla dziewczynek. Co roku publikowany jest spis imion nadanych dziewczynkom i wielu rodziców przyznaje się, że idealnego imienia szuka właśnie tam. Można tam znaleźć najbardziej oryginalne pomysły na nazwanie swojej córki. Od Balladyny, po Dalię.

O ile tradycyjne imiona żeńskie takie jak: Magdalena, Maria czy Anna mają się bardzo dobrze, to tego samego nie można powiedzieć o tych staropolskich, pamiętających czasy sprzed chrztu naszej ojczyzny. Bogumiła, Dobrawa, Dobromiła - to tylko kilka przykładów, które obecnie cieszą się najmniejszą popularnością. Nie oznacza to jednak, że trzeba je z góry skreślić. Nie zawsze trzeba przecież podążać za obowiązującymi trendami.

Jakie są najładniejsze imiona dla dziewczynki? Przygotowaliśmy zestawienie ciekawych propozycji, obejmujące tradycyjne, staropolskie, nowoczesne i obcojęzyczne propozycje. Poniższa lista z całą pewnością będzie ciekawą inspiracją dla przyszłych rodziców.

Modne imiona dla dziewczynek – oryginalne 

Oryginalne imiona dla dziewczynek może nie wspinają się na topowe miejsca w rankingu popularności, ale dla wielu rodziców będzie to istotną zaletą. Każda z przedstawionych niżej propozycji będzie stanowić dla dziecka ciekawy wyróżnik, zwłaszcza w gronie, w którym dominują najpopularniejsze dziewczęce imiona.

Aldona - ma korzenie litewskie, którego znaczenie nie zostało wyjaśnione. W Polsce spopularyzowane przez monarchów, którzy zawierali związki małżeńskie z litewskimi księżniczkami. Aldona jest kobietą skrytą, która nie okazuje swoich emocji. Potrafi radzić sobie w każdej sytuacji. Jest świetnym materiałem na żonę - gdy obdarzy mężczyznę uczuciem, jest mu wierna do końca życia. 

Anatolia - ma pochodzenie greckie, które można przetłumaczyć jako "pochodząca ze wschodu". Anatolia to indywidualistka, którą ciągnie do wszystkiego, co nieznane i nieodkryte. Ma jasno sprecyzowane cele i nie waha się przed zdobyciem tego, czego pragnie. Hołduje zasadzie "żyj chwilą", co często skłania ją do rozrzutności.

Daniela - pochodzi z języka hebrajskiego, które można przetłumaczyć jako "Bóg jest sędzią". Daniela to kobieta radosna, towarzyska i pewna siebie. Charakteryzuje ją kreatywność i pomysłowość. Jest bardzo wrażliwa i nigdy nie przejdzie obojętnie obok kogoś, kto potrzebuje pomocy. Jej przewodnikiem jest serce.

Emiliana - podchodzi z języka łacińskiego, oznaczające "ta, która podejmuje rywalizację". Emiliana jest typową domatorką, która niezbyt dobrze czuje się w większym gronie. Najchętniej spędza czas w zaciszu własnych czterech ścian, pielęgnując płomień domowego ogniska. Nie jest to typ optymistki, dla niej szklanka zawsze jest do połowy pusta. 

Najładniejsze polskie imiona dla dziewczynek – tradycyjne

Najładniejsze imiona dla dziewczynki powinny być piękne i dźwięczne, a jeżeli będą skrywały głębokie znaczenie, otrzymamy dodatkowy bonus. Ze wszystkich tych założeń doskonale wywiązują się damskie imiona tradycyjne. To obecnie najbardziej popularne i według wielu najładniejsze polskie imiona dla dziewczynek. Rośnie popularność imienia Aniela, Rozalia i Jadwiga.  Oto lista imion dla dziewczynek dla rodziców, którzy cenią rodzinne tradycje:

Hanna - wzięła się od hebrajskiego słowa "chana", które charakteryzuje osobę pełną łaski. Hanna uwielbia cieszyć się każdą chwilą. Na świat spogląda przez różowe okulary, cieszy ją dosłownie każdy moment. Jest kobietą o łagodnym usposobieniu, dobrą, sprawiedliwą i taktowną. Nie brakuje jej przebojowości. 

Helena - pochodzi od greckiego słowa "hele", oznaczającego "blask". Helena jest kobietą niezwykle delikatną i uczuciową, o nieprzeciętnej urodzie. Jest szlachetna i sprawiedliwa, ale trzeba wiedzieć, że nigdy nie zapomina wyrządzonych jej krzywd. Jeżeli mężczyzna potrafi zapewnić jej bezpieczeństwo, pozostanie mu wierna do końca życia.

Maria - pochodzi z języka hebrajskiego, od słowa "mariam", co można przetłumaczyć jako "napawać radością". Maria jest kobietą niezwykle pracowitą i czułą, ale jest też obdarzona dość wybuchowym charakterem. Bywa zazdrosna i zaborcza. Rzadko uzewnętrznia swoje uczucia, ale nigdy nie odmawia pomocy osobom, które jej potrzebują. Ma swoje zdanie i potrafi go uparcie bronić. 

Zofia - wzięła się od greckiego słowa "sophia", co oznacza "mądrość". Zofia jest niezwykle rozsądna i nigdy nie podejmuje pochopnych decyzji. Cechuje ją zaradność i pracowitość. Nigdy nie odmawia pomocy, co sprawia, że jest lubiana przez otoczenie. Posiada cechy przywódcze, co czyni ją doskonałą liderką, tym bardziej, że jej postępowanie predysponuje ją do miana wzoru do naśladowania. 

Modne imiona dla dziewczynek – najpopularniejsze imiona staropolskie

Staropolskie imiona żeńskie należą do najbardziej urokliwych i dźwięcznych. Dziewczynka, którą rodzice nazwą np. Bogusława albo Jagna z pewnością będzie się wyróżniać. Choć ich popularność nieco osłabła, to nadal wielu rodziców chce, by imię ich pociechy nawiązywało do słowiańskiej tradycji. 

Bożena - imię starosłowiańskie, które znaczy "obdarowana przez Boga". Bożena jest kobietą skrytą i upartą. Największą wartością jest dla niej rodzina, której oddaje się bez reszty.

Czesława - ma korzenie starosłowiańskie, oznaczające "ta, która oczekuje sławy". Czesława jest kobietą rozsądną i nadzwyczajnie praktyczną. Charakteryzują ją niewyczerpane pokłady cierpliwości. To osoba wielkoduszna, która łatwo wybacza i zapomina.

Milena - ma pochodzenie starosłowiańskie, oznaczające "najmilsza" lub "miła". Milena sprawia wrażenie nieśmiałej i skrytej, ale to tylko pozory. W rzeczywistości rozpiera ją energia, potrafi być też niezwykle stanowcza.

Mirosława - ma korzenie starosłowiańskie, oznaczające "ta, która sławi pokój". Mirosława jest kobietą pracowitą. Ma swoje zdanie i potrafi go bronić. Bywa wybuchowa, a kłótnia z nią jest praktycznie niemożliwa do wygrania.

 

Modne imiona dla dziewczynek – obcobrzmiące, ale i klasyczne imiona damskie

Modne imię dla dziewczynki nie musi nawiązywać do naszej rodzimej tradycji. Mogą pochodzić z różnych krajów i wywodzić się z obcych języków. Mogą być obcobrzmiące, wywodzić się z języka angielskiego. Wśród imion zagranicznych także nie brakuje ciekawych propozycji. Poniżej przedstawiamy listę dla rodziców, którzy są otwarci na świat:

Amelia - imię starogermańskie, oznaczające "ta, która broni domowego ogniska". Dziewczynka o tym imieniu to typ romantyczki, która jednak potrafi być rozważna, zwłaszcza gdy sytuacja zmusza ją do podejmowania trudnych decyzji. To kobieta taktowna, ciesząca się w swoim otoczeniu dużą sympatią. 

Aurora - imię łacińskie, które oznacza "złocista". Aurora jest kobietą spokojną i ułożoną, która potrafi zadbać o rodzinę i finanse. Można na niej polegać w każdej sytuacji. 

Emma - imię niemieckie, które do Polski trafiło dopiero w XIX wieku. Emma jest kobietą towarzyską, która łatwo nawiązuje przyjaźnie. Jest taktowna i potrafi się zachować w każdej sytuacji.

Mia - to imię pochodzenia szwedzkiego lub duńskiego, które stanowi zdrobnienie imienia Maria. Mia jest charakterna, przebojowa i energiczna. Ma jednak dość trudny charakter - dyskusja z kobietą noszącą to imię zwykle kończy się kłótnią.