O najlepsze sposoby leczenia melasmy zapytałyśmy naszą ekspertkę – lekarza medycyny estetycznej dr Iwonę Radziejewską z Saska Clinic.

Czym jest melasma?

Melasma, inaczej ostuda, należy do przebarwień skórnych. Najczęściej przybiera formę ciemnych, rozlanych plam, które występują szczególnie w okolicy policzków, czoła, górnej wargi, szyi czy skroni” – tłumaczy dr Iwona Radziejewska. Tym terminem określa się jednak coś więcej niż niewielkie, pojedyncze przebarwienia. To poważniejszy defekt, obejmujący całe partie twarzy i oporny na zwykłe metody leczenia. „Melasma jest niestety defektem bardzo trudnym do zlikwidowania, dlatego potrzebuje specjalistycznie dobranej terapii” – zaznacza ekspertka.

Jakie są przyczyny melasmy?

Nie bez powodu osoby z problemem ostudy szturmują gabinety dermatologów i kosmetologów zaraz po lecie. Promieniowanie słoneczne to podstawowy czynnik, który wyzwala pojawianie się plam pigmentacyjnych – zwłaszcza, jeśli niezbyt gorliwie używałaś kremu z filtrem. Ale to nie jest jedyna przyczyna melasmy.

Ostuda dotyczy głównie kobiet w okresie rozrodczym, dlatego uważa się, że główną przyczyną jej powstawania, poza narażeniem na światło słoneczne, są hormony żeńskie, antykoncepcja doustna czy też np. hormonalnie czynne guzy jajnika” – mówi dr Radziejewska. „Duże znaczenie ma także predyspozycja genetyczna albo też niektóre choroby, np. tarczycy czy nadnerczy, oraz przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza o działaniu światło-uczulającym” – dodaje specjalistka.

Jeśli więc przechodzisz zawirowania hormonalne i przyjmujesz różnego rodzaju leki, na wszelki wypadek ogranicz słońce oraz codziennie stosuj wysokie filtry (nawet w pochmurne dni). Przebarwieniom znacznie łatwiej zapobiegać, niż je leczyć. To często żmudny i długi proces. Można go przyspieszyć łącząc odpowiednią pielęgnację w domu z profesjonalnymi zabiegami. Taka strategia daje najlepsze rezultaty w krótszym czasie – i jesień to idealny czas, by wprowadzić ją w życie.

Jak zwalczyć melasmę? Najlepsze kosmetyki na oporne przebarwienia

Jakich składników szukać w produktach do pielęgnacji, aby zmniejszyć problem przebarwień? „Przede wszystkim witaminy C, która hamuje nadmierną produkcję melaniny, przez co ma działanie rozjaśniające” – doradza dr Iwona Radziejewska. W kosmetykach można znaleźć ją pod różnymi formami. Najszybciej zadziała kwas askorbinowy, jest jednak najmniej stabilny i może podrażniać wrażliwe cery. Lepszą alternatywą jest choćby Sodium Ascorbyl Phosphate, który dłużej zachowuje swoje cenne właściwości i nie powoduje skutków ubocznych. Znajdziesz go na przykład w boosterze rozjaśniającym przebarwienia od dr Skin Clinic.

Skuteczną, a przy tym delikatną formą witaminy C jest też Ascorbyl Tetraisopalmitatetetraizopalmitynian askorbylu. Ten składnik występuje w formułach olejowych, dedykowanych cerom szczególnie wrażliwym i suchym. Działa stopniowo, ale przynosi bardzo dobre efekty w terapii przebarwień i w walce ze zmarszczkami. Przykładem kosmetyku z tą formą witaminy C jest BasicLab Antyoksydacyjne serum regenerujące, wzbogacone także o koenzym Q10 oraz resweratrol.

Jakie jeszcze składniki pomogą w zmniejszeniu melasmy? „Kwas kojowy, który redukuje przebarwienia i może być stosowany nawet przy wrażliwej i reaktywnej skórze. Poza tym arbutyna – ostatnie badania wykazały, że hamuje syntezę melaniny podobnie jak niacynamid, który także jest efektywną bronią przeciw hiperpigmentacji. Warto zwrócić uwagę również na obecność w kosmetykach kwasu azelainowego, witaminy A i jej pochodnych, czyli retinolu, retinaldehydu etc.” – wylicza dr Radziejewska.

W jakich produktach szukać wymienionych składników?

Kwas kojowy znajdziesz w serum Lightening hiszpańskiej marki dermokosmetycznej Casmara. Produkt działa zdecydowanie i skutecznie, dzięki dodatkowym składnikom depigmentacyjnym, takim jak kwas traneksamowy oraz migdałowy. Ten ostatni przy okazji delikatnie złuszcza naskórek, pomagając w redukcji zaskórników i wyprysków.

Sprawdź też: Kwas migdałowy - jak go stosować? Top kosmetyków z kwasem migdałowym

Gdy mowa o arbutynie, warto przetestować krem Yasumi Bright Touch. Oprócz tego efektywnego składnika rozjaśniającego zawiera on ekstrakt z tarczycy bajkalskiej i morwę białą, które hamują tyrozynazę – enzym biorący udział w produkcji melaniny. Kremowa formuła kosmetyku jest przyjemna w stosowaniu i niedrażniąca.

Niacynamid to z kolei jeden z głównych składników najnowszego serum na przebarwienia marki Rodial White Crystal Drops. Zastosowano w nim też kwasy owocowe i ekstrakty roślinne, które wzmacniają działanie depigmentujące serum. Są przy tym silnymi antyoksydantami, które hamują procesy starzenia. Mowa m.in. o ekstrakcie z zielonej herbaty, ekstrakcie z morwy, z grzybów matstake, z kamelii japońskiej czy wąkrotki azjatyckiej. Kosmetyk kupisz na Pell.pl.

A jeśli chcesz zwalczyć jednocześnie melasmę oraz głębokie, utrwalone zmarszczki – sięgnij po La Roche-Posay Redermic R. To intensywna kuracja przeciwstarzeniowa i rozjaśniająca przebarwienia z retinolem. Pochodna witaminy A łagodnie złuszcza i odnawia naskórek, powodując stopniowe ustępowanie plam. Jednocześnie stymuluje ona produkcję kolagenu w głębszych partiach skóry, przez co spłyca linie mimiczne i ujędrnia twarz.

Jak usunąć melasmę w gabinecie? Najskuteczniejsze zabiegi

Domowa pielęgnacja tylko do pewnego stopnia zdoła ujednolicić nierówny koloryt cery. W przypadku ostudy melanina odkłada się w dużych ilościach i na głębszych poziomach skóry, więc aby uzyskać maksymalne rezultaty, powinnaś stosowanie kosmetyków połączyć z profesjonalnymi zabiegami. Doktor Iwona Radziejewska poleca zarówno te mniej, jak i bardziej inwazyjne procedury – ich rodzaj oraz częstotliwość powinien dobrać kosmetolog na podstawie indywidualnego badania. Co mamy do wyboru? „Jeśli myślimy o mniej inwazyjnych zabiegach będą to peelingi. Doskonale sprawdzą się mieszanki kwasów: azelainowego, mlekowego, laktobionowego, ferulowego oraz migdałowego

Kolejnym zabiegiem, który rekomenduję swoim pacjentom na przebarwienia są specjalistyczne mezoterapie mikroigłowe. Jest to jeden z podstawowych zabiegów wykonywanych w medycynie estetycznej, ponieważ pozwala na wprowadzenie składników aktywnych preparatu w głębsze warstwy skóry. 

Dobre efekty daje połączenie zabiegu, który tworzy setki mikrokanalików umożliwiających przedostawanie się składników aktywnych do głębszych warstw skóry z peelingiem, który niweluje przebarwienia, a jednocześnie rozświetla skórę twarzy oraz przywraca jej napięcie i elastyczność. Jest to świetna alternatywna dla osób, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą korzystać z mezoterapii.

"Efekt redukcji przebarwień często widoczny jest już po jednej sesji. Zabiegami, które przynoszą również bardzo dobre efekty są też te z wykorzystaniem lasera. Zapewnia to nie tylko widoczny rezultat już po jednym zabiegu, ale dodatkowo ich synergia sprawia, że regeneracja skóry jest wyjątkowo szybka. Dodatkowy efekt przeciwzmarszczkowy przekonuje do tego zabiegu wielu pacjentów. Lasery będą dobrym rozwiązaniem przy niższych fototypach, czyli jaśniejszej skórze. Procedura ta zadziała na przebarwienia posłoneczne, polekowe, hormonalne i pozapalne. Pierwsze rezultaty widoczne są po 3 dniach."