Cellulit to również zmora dziewcząt i młodych kobiet w okresie dorastania, kiedy w organizmie szaleje burza hormonów. Problem dotyczy także kobiet zmagających się z obfitym miesiączkowaniem. Na występowanie cellulitu wpływ ma również wiek. Im skóra jest starsza, tym mniejsze ma zdolności do regeneracji. Istnieją jednak sposoby na pozbycie się „pomarańczowej skórki”. Jedną z najskuteczniejszych metod walki z cellulitem, tuż obok oczywiście regularnego ruchu i zdrowego odżywiania się, są masaże. Oto propozycje jaki masaż antycellulitowy wybrać, aby cieszyć się zdrową i pięknie wyglądającą skórą.

Masaż antycellulitowy bańkami chińskimi

Bańki w tradycji chińskiej stosowane są od wieków do leczenia różnych dolegliwości, swoje wykorzystanie znajdują także w masażach o działaniu antycellulitowym. Bańki chińskie wspomagają krążenie, oczyszczają ciało z toksyn i przyspieszają przemianę materii. Terapia bańkami chińskimi wykorzystuje podciśnienie, które osiągnięte jest poprzez zassanie skóry, a także tkanek leżących pod bańką. Taki masaż przyspiesza proces lipolizy, poprawia mikrokrążenie oraz rozbija tkankę tłuszczową. Przyjmuje się, że skuteczna terapia składa się z serii ok. 10-12 zabiegów w gabinecie fizjoterapii wykonywanych po dwa razy w tygodniu. Jest to bardzo skuteczna metoda walki z niechcianą, „pomarańczową skórką”. Dzięki serii zabiegów możemy cieszyć się efektami znacznie mniej widocznego cellulitu, a także zmniejszeniem obwodu części ciała, która poddana była zabiegowi. Jest to jednak zabieg, z którego (ze względów zdrowotnych) powinny zrezygnować: kobiety w ciąży, w czasie menstruacji, a także osoby borykające się z żylakami.   

Getty Images

Masaż antycellulitowy masażerem

Masaż wykonywany masażerem to także  rozwiązanie do osób, które chcą pozbyć się cellulitu. Jest to dobry wybór dla osób, które preferują opcje przyjazne dla portfela. Wystarczy zainwestować w odpowiedni sprzęt. Masażer kupimy w sklepach AGD lub w sklepach internetowych. Możemy zdecydować się na masażer elektryczny lub ręczny. Powinien on być zakończony wypustkami. Główną zaletą masażera jest to, że naszą kurację antycellulitową możemy śmiało i regularne przeprowadzić w domu. 
Masażer możemy stosować na różne partie ciała – szczególnie na najbardziej problematyczny obszar brzucha i ud. Pamiętajmy, aby ruchy masażerem kierować w stronę serca - zapewni to bowiem pobudzenie mikrokrążenia oraz wspomoże działanie układu limfatycznego. Spektakularnymi efektami możemy cieszyć się już po kilku tygodniach regularnych zabiegów ok. 2-3 razy w tygodniu.   

Masaż antycellulitowy rollerem

Z innych domowych sposobów na pozbycie się cellulitu jest masaż rollerem. Jego stosowanie zapewnia poprawę kondycji skóry, a także mięśni. Szczególnie polecany jest osobom aktywnym fizycznie, jest to masaż wspomagający przy ćwiczeniach przeciwko cellulitowi. Na rynku dostępne są bardzo różne rollery wykonane z drewna lub plastiku. Ich głównymi zaletami są cena oraz wielkość. Taki roller bez problemu zabierzemy ze sobą na wyjazd lub do siłowni. Rollerem możemy masować różne części ciała, najlepiej kilka razy w tygodniu, a każda taka sesja trwać powinna co najmniej 20 minut, aby przynieść zamierzone efekty. Warto zainwestować także w odpowiedni krem antycellulitowy (np. z dodatkiem kofeiny) – używanie rollera znacznie przyspiesza wchłanianie takiego kosmetyku. Masaż rollerem pobudza nas energetycznie, dlatego najlepiej stosować go rano. Przy sumienności i systematyczności już po miesiącu możemy cieszyć się genialnymi efektami – nasza skóra będzie bardziej jędrna, sprężysta i gładka, a widoczność „pomarańczowej skórki” - znacznie zmniejszona.   

Getty Images

Masaż antycellulitowy szczotką

Jedną z najbardziej popularnych metod walki z cellulitem jest masaż szczotką. Najlepiej sprawdzi się szczotka o szorstkim włosiu, wykonana na przykład z bambusa lub buku. Szczotka do masażu może mieć okrągły uchwyt lub drążek do trzymania. Należy pamiętać, aby włosie szczotki było twarde i szorstkie - to powinno pobudzić krążenie. Przy wyborze tej metody walki z cellulitem należy pamiętać o systematyczności. Masaż możemy wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem – im częściej tym lepiej. Choć zabieg ten nie należy do najprzyjemniejszych, warto się przełamać, ponieważ masowanie szczotką nie tylko poprawia koloryt naszej skóry, pobudza krążenie czy pomaga pozbyć się cellulitu, ale także  oczyszcza pory i eliminuje problem wrastających włosków.  

Masaż antycellulitowy krok po kroku

 Masaż antycellulitowy wymaga odpowiedniej techniki, aby był przeprowadzony w bezpieczny sposób i przyniósł zamierzone efekty. Przede wszystkim należy zdecydować, który ze sposobów jest dla nas najbardziej odpowiedni – warto skonsultować to z fizjoterapeutą/masażystą czy lekarzem.
Gdy zdecydujemy się a domową kurację, musimy pamiętać o najważniejszych punktach:
1. Masaż antycellulitowy wykonujemy ruchem rozcierania.
2. Nasze ruchy powinny być powolne, dokładne:

  • w przypadku nóg - kierujmy swoje ruchy w stronę serca, zgodnie z kierunkiem przepływu limfy – to zapewni stymulację krążenia i pracy układu limfatycznego,
  • przypadku brzucha – wykonujemy okrężne ruchy zgodnie ze wskazówkami zegara (ten sposób nie narazimy się na problemy trawienne). 

3. Masaż antycellulitowy ud i brzucha nie tylko pozytywnie wpłynie na kondycję naszej skóry, ale także ma on właściwości masażu odchudzającego, ponieważ pozytywnie wpływa na przemianę materii. 
4. Posuwiste ruchy należy wykonywać w serii po 7-10 razy.
5. Siła nacisku w masażu zależy przede wszystkim od progu bólu i od rodzaju skóry – w miejscach, gdzie nasza skóra jest delikatniejsza, nacisk powinien być mniejszy, żeby nie zrobić sobie krzywdy i nie uszkodzić cienkiej oraz wrażliwej skóry.
6. Masaż antycellulitowy najlepsze efekty przyniesie wtedy, gdy trwać będzie ok. 5 a 20 minut. W tym przypadku im dłużej, tym lepiej. Najlepiej oczywiście wykonywać go kilka razy w tygodniu – tutaj także najważniejsza jest systematyczność.
7. Po 3-4 tygodniach możemy spodziewać się pierwszych efektów naszej kuracji. Masaż antycellulitowy wykonujemy na sucho, warto też – dla lepszego rezultatu – zainwestować w kremy wspomagające walkę z cellulitem. Taki kosmetyk (na przykład z dodatkiem kofeiny) stosujemy tuż po wykonanym masażu.   
8. Pamiętajmy również przy wyborze odpowiedniego masażu o przeciwwskazaniach do zabiegu – są nimi m.in.: zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe, rany, trądzik, łuszczyca, skóra atopowa i inne zmiany chorobowe skóry. Dlatego zanim wybierzemy odpowiednią metodę walki z cellulitem, warto skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczyć ewentualne zagrożenia wynikające z tego zabiegu.