Moda odpowiedzialna: kolekcja z odświeżonych, archiwalnych projektów Macieja Zienia

Odświeżone, ponadczasowe projekty, które Maciej Zień stworzył kilka czy kilkanaście lat temu, możliwość wymiany niewykorzystywanych już przez nas rzeczy tuż po pokazie* (psst, nam też udało się oddać kilka ubrań i znaleźć na jednym z wieszaków piękny, kaszmirowy sweter, ale o tym za moment) oraz niekończąca się lista powodów, dla których warto przedłużać życie ubrań... Oto, jak w skrócie można podsumować wyjątkowy pokaz Macieja Zienia, który zainicjowała marka Perwoll. Event miał miejsce 12 czerwca 2023 roku w Centrum Finansowo-Bankowym w Warszawie.

W naszej galerii (na początku artykułu) znajdziesz więcej zachwycających propozycji ubrań z recyklingu od tego projektanta. 

Materiały prasowe, fot. Filip Okopny

Za fryzury modelek odpowiadał znany stylista fryzur, Piotr Sierpiński, wykorzystując produkty o zaawansowanych formułach od marki SYOSS (będącej partnerem wydarzenia). Te kosmetyki pozwolą ci w warunkach domowych osiągnąć efekt niczym z salonu fryzjerskiego. 

Materiały prasowe, fot. Filip Okopny

Stylizacje modelek dopełniły okulary przeciwsłoneczne od Optyk Kochański. Uwielbiamy ten wyrazisty model, w którym genialnie prezentowała się Nicole Akonchong!

Materiały prasowe, fot. Filip Okopny

Warto dodać, że elementy scenografii wykorzystywanej podczas tego wieczoru również powstały z ubrań z odzysku. Materiały do wykonania ściany jeansowej pochodzą od firmy Wtórpol.

Materiały prasowe, fot. Filip Okopny

*Happening zorganizowany przez markę Perwoll odbył się tuż po pokazie. Miał na celu podarowanie drugiego życia ubraniom przyniesionym przez gości. Chętni mogli wymienić nieużywane elementy swojej garderoby na te, które dostarczył ktoś inny. Ta inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem gwiazd, influencerów i dziennikarzy. Czy to nie najlepszy dowód, że w gruncie rzeczy wszyscy chcemy być bardziej odpowiedzialnymi użytkownikami świata? 

Materiały prasowe, fot. Filip Okopny

Zień i Perwoll przedłużają życie ubrań

Jak przedłużyć życie ubrań? To naprawdę nic trudnego. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które ci w tym pomogą.

Zasada nr 1: mniej znaczy więcej. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w droższą, ale wyższej jakości bluzkę, aniżeli kupić kilka sztuk wykonanych z gorszego materiału, które najpewniej przestaną spełniać swoją funkcję już po jednym sezonie (albo nawet szybciej). 

Wiedziałaś, że zanim wyrzucimy konkretną rzecz, średnio mamy ją na sobie tylko około... 7 razy?

Polecamy kupować odzież i dodatki z „drugiej ręki”. Czerwona sukienka, którą kupiłaś 2 lata temu jest na ciebie za duża? Sprzedaj ją albo podaruj swojej przyjaciółce! Nie wyrzucaj ubrań, które mogą przydać się komuś innemu. 

Niesamowicie istotna jest też właściwa pielęgnacja i odpowiednie przechowywanie rzeczy (zawsze stosuj się do zaleceń, które znajdziesz na metkach). Komponuj swoją garderobę w sposób przemyślany - podczas zakupów zastanów się, czy na pewno będziesz mieć z czym zestawiać konkretny element. 

Materiały prasowe, fot. Filip Okopny

Kampania #RethinkFashion, w duchu której odbył się pokaz Macieja Zienia, nawołuje do podejmowania bardziej świadomych decyzji modowych. Dbałość o ubrania pozwala nam cieszyć się nimi dłużej - innowacyjne produkty Perwoll sprawdzają się w tym przypadku idealnie, ponieważ odnawiają włókna i odświeżają kolory. Efekty dostrzeżesz błyskawicznie. 

Materiały prasowe, fot. Filip Okopny

Zarówno duże marki, jak i znani projektanci coraz częściej zmierzają kierunku odpowiedzialnych wyborów. Cóż, wygląda na to, że zrównoważona moda jest dziś na topie i głęboko wierzymy, że (podobnie jak ubrania Macieja Zienia) będzie to trend ponadczasowy. 

Materiały prasowe, fot. Marcin Kmieciński