Lisa Marie Presley swoim niecodziennym zachowaniem wywoływała wiele kontrowersji. Uwaga mediów skupiała się także na jej burzliwym życiu uczuciowym – gwiazda miała czterech mężów. Trudno jednak uznać, aby którekolwiek z małżeństw było szczęśliwe.

Uśmiech na twarzy Lisy można było jednak zobaczyć, gdy wraz z córkami promowała najnowszy film poświęcony Elvisowi Presleyowi. Uznała, że to zachwycająca produkcja, chociaż nie da się zaprzeczyć, że powrót do przeszłości z pewnością był emocjonalny. Dlaczego? Jakie traumatyczne wydarzenia spotkały córkę króla muzyki?

Dzieciństwo Lisy Marie Presley

Elvis Presley, Priscilla i Lisa Marie, 1968 rok.

Gdy Lisa Marie Presley się urodziła, jej matka miała zaledwie 23 lata. Młoda żona króla rock and rolla, Elvisa Presleya, z pewnością wyobrażała sobie małżeństwo nieco inaczej. Zdrady piosenkarza, szybkie tempo jego życia i niekończące się imprezy sprawiły, że Priscilla nie była szczęśliwa. Para się rozwiodła, a Lisa – choć na co dzień mieszkała z matką – miała bardzo dobry kontakt ze sławnym ojcem.

Trudno jednak uznać, aby relacja pomiędzy Elvisem Presleyem a Lisą Marie Presley była zdrowa. Piosenkarz bez zastanowienia kupował córeczce wszystko to, czego tylko zapragnęła – a nawet więcej. Gdy Lisa miała zaledwie kilka lat dostawała futra z norek i brylanty. Uzależnienie Elvisa stawało się coraz bardziej alarmujące, a absurdalne prezenty, horrendalnie kosztowne błyskotki coraz częściej były wręczane rozpieszczanej córeczce.

Nie tylko upominki darowane Lisie były niestosowne do jej wieku. Elvis Presley nie widział też problemu w tym, aby dziewczynka uczestniczyła w trwających do rana imprezach. Lisa po latach mówi wprost, że widziała rzeczy, których – jako kilkuletnie dziecko – widzieć nie powinna.

Lisa Marie Presley, 1977 rok.

Lisa Marie Presley – śmierć ojca

Lisa Marie Presley i Elvis Presley, 1973 rok.

Tryb życia, jaki prowadził Elvis Presley, bezsprzecznie odbijał się na jego zdrowiu i kondycji. Kolejne uzależnienia sprawiły, że ostatecznie jego organizm nie wytrzymał… Gdy Lisa Marie Presley miała 9 lat, jej ojciec zmarł.

Chociaż Elvis nie wykazywał się odpowiedzialnością, z perspektywy kilkuletniego dziecka był dobrym ojcem. Lisa wspomina, że przebywanie w Graceland wiązało się z beztroską, zabawą i magią. Życie z matką kojarzyła z przestrzeganiem zasad i ustalonych harmonogramów. Śmierć ojca wstrząsnęła więc światem rozpieszczanej córeczki, co odbiło się jej na zdrowiu psychicznym.

Lisa Marie Presley uzależniła się od alkoholu i narkotyków. Zbuntowana, nie słuchała matki, która w akcie desperacji oddała ją do szkoły z internatem. Liczyła na to, że Lisa będzie pod dobrą opieką – okazało się zupełnie przeciwnie. Córka gwiazdy rock and rolla wpadła w trzyletni ciąg narkotykowy.

Lisa Marie Presley – pierwszy mąż, Danny Keough

Danny Keough i Lisa Marie Presley, 1990 rok.

Priscilla nie wiedziała jak pomóc córce. Ostatecznie zdecydowała się zaciągnąć pomocy w kościele scjentologicznym – to właśnie tam Lisa Marie Presley poznała inne osoby uzależnione od narkotyków i alkoholu. Udało jej się opanować nałóg, a także poznać Danny’ego Keougha, swojego przyszłego męża.

Wyszła za Danny’ego, gdy miała zaledwie 20 lat. Chociaż nie da się zaprzeczyć, że związek pomógł wyjść Lisie z narkotykowego cugu i sprawił, że nieco przystopowała z imprezami, miłość dwojga zakochanych nie trwała długo. Po 6 latach para rozwiodła się.

Lisa Marie Presley i Danny Keough pozostali jednak przyjaciółmi. W dramatycznych momentach mogli na siebie liczyć – nawet po rozwodzie mieszkali razem przez kilka miesięcy, aby sobie nawzajem pomóc, o czym niedawno poinformowały media.

Lisa Marie Presley i Michael Jackson

Lisa Marie Presley i Michael Jackson, 1994 rok.

Lisa Marie Presley rozwiodła się 6 maja 1994 roku. Zaledwie 12 dni później (!) ponownie wzięła ślub. Tym razem jej wybrankiem okazał się Michael Jackson. Od początku jednak związek wzbudzał liczne kontrowersje.

Media szybko uznały, że małżeństwo z córką króla rock and rolla jest tylko ustawką i zostało zawarte, aby odwrócić uwagę od oskarżeń o molestowanie seksualne, z jakimi zmagał się wówczas Michael Jackson. Lisa Marie Presley i związek z nią miałby przykryć medialny chaos, jaki wybuchł wokół słynnego piosenkarza.

Priscilla twierdziła, że Jackson wykorzystuje jej córkę – według niej to nie miłość była powodem zawiązania małżeństwa, a majątek, jaki Elvis pozostawił Lisie. Do dziś wskazuje się, że pomiędzy dwojgiem małżonków nie było miłości, a wyłącznie przyjaźń, co też podkreślono w dokumencie poświęconym Michaelowi Jacksonowi „Leaving Neverland”. Świadkowie twierdzą, że małżonków łączyła jedynie wzajemna sympatia.

Nicholas Cage, Lisa Marie Presley – małżeństwo, które trwało 107 dni

Lisa Marie Presley i Nicholas Cage, 2001 rok.

Niewielu więc się zdziwiło, gdy po zaledwie dwóch latach małżeństwo z Michaelem Jacksonem rozpadło się. Chociaż wciąż nie do końca wiadomo, dlaczego para zdecydowała się na ślub, raczej nie ma wątpliwości, że wielka miłość nie wchodziła w grę.

Podobnie można mówić o kolejnym małżeństwie Lisy – i tym razem niemal od razu po rozwodzie córka Elvisa Presleya zdecydowała się na następny ślub. Jej wybrankiem był Nicholas Cage. Lisa Marie Presley rozstała się z nim jednak po 3 miesiącach. Ich trwający 107 dni związek znajduje się rankingach na najkrótsze małżeństwa gwiazd.

Uznano, że aktor nie tyle był zafascynowany samą Lisą Marie Presley, co dorobkiem muzycznym jej ojca… Sławna córka nieustannie żyła w cieniu Elvisa. I to nie uległo zmianie przez lata. Do dziś kolejne gwiazdy (na przykład Liza Minneli) dzielą się wspomnieniami o królu rock&rolla, co sprawia, że jego biografia nieustannie odżywa na nowo.

Lisa Marie Presley i Michael Lockwood

Lisa Marie Presley i Michael Lockwood, 2013 rok.

Czwarty mąż Lisy Marie Presley, czyli Michael Lockwood, miał szansę odwrócić złą passę. Niestety, okazało się, że i to małżeństwo nie zostanie zapamiętane jako udane.

Pobrali się w 2006 roku. Wydawało się, że wszystko się dobrze układa, gdy po 11 latach małżeństwa do mediów dotarły historie o rozwodzie. Powodem rozstania była oskarżenia Michaela Lockwooda o molestowanie seksualne i pedofilię. Wśród jego ofiar miały być także ich córki – za dowód posłużyły „niestosowne” zdjęcia i nagrania, które znaleziono w jego komputerze. To był kolejny cios dla Lisy.

Zwłaszcza, że sama także była ofiarą molestowania seksualnego. Jak się okazało, gdy miała 13 lat molestował ją partner jej matki. Fakt, że ponownie w jej bliskim otoczeniu znalazł się ktoś zdolny do wykorzystania seksualnego sprawił, że trauma z przeszłości odżyła.

Lisa Marie Presley – dzieci

Riley Keough i Lisa Marie Presley, 2017 rok.

W czasie pierwszego małżeństwa z Danny'm Lisa Marie Presley urodziła dwójkę dzieci – Danielle Riley oraz Benjamina. W kolejną ciążę zaszła dopiero po latach, z czwartym mężem. Gdy Lisa Marie Presley miała 40 lat urodziła bliźniaczki, Finley i Harper. Okazało się jednak, że dziewczynki, gdy miały zaledwie 8 lat, były ofiarami pedofilii ze strony ich własnego ojca. To wydarzenie sprawiło, że Lisa ponownie sięgnęła po narkotyki.

W najbardziej dramatycznym momencie ważyła 45 kg i była uzależnienia od kokainy i opioidowych środków przeciwbólowych. W takim stanie nie mogła opiekować się córkami – zajęła się nimi ich babcia, Priscilla. Lisa Marie Presley ostatecznie jednak odzyskała prawa do opieki nad dziećmi. Po udanej terapii udało jej się pokonać uzależnienie.

Harper Vivienne Ann Lockwood, Lisa Marie Presley, Priscilla Presley, Riley Keough i Finley Aaron Love Lockwood, 2022 rok.

Nie był to jednak koniec kłopotów. Rozwód z ostatnim z mężów Lisy nie przebiegał gładko – córka króla rock and rolla zaczęła zmagać się z problemami finansowymi – kilkadziesiąt milionów dolarów majątku po ojcu zniknęło. W dużej mierze odpowiadał za nie kościół scjentologiczny – chociaż Lisa wraz z Priscillą opuściły go w 2016 roku, jej córka Riley wciąż starała się zaciągnąć matkę oraz siostry do sekty.

Jedyny syn Lisy, Benjamin Keough, popełnił samobójstwo w 2020 roku. W dniu śmierci miał 27 lat. „Każdego dnia obwiniam się za jego śmierć” – mówiła Lisa Marie Presley.

Michael Lockwood, Ben Keough i Lisa Marie Presley, 2010 rok.

Kariera muzyczna Lisy Marie Presley

 

Lisa Marie Presley, 2013 rok.

Jednym z pierwszych utworów, jaki zaprezentowała Lisa Marie Presley, było „Don’t Cry Daddy” – piosenka wydana w 20. rocznicę śmierci Elvisa wzbudziła wśród jego fanów ogromne emocje i wywołała wiele wzruszeń.

Jej pierwszy album „To Whom It May Concern” oceniany był wyłącznie przez pryzmat muzyki jej ojca. Krytycy zestawiali dokonania Elvisa Presleya z początkującą artystką, co z pewnością nie wpłynęło pozytywnie na rozwój jej kariery. Mimo to debiutancki album trafił na piąte miejsce listy przebojów „Billboard 200”. Kolejne albumy – „Now What” oraz „Storm and Grace” spotkały się z przede wszystkim pozytywnym odbiorem i osiągnęły komercyjny sukces.

W 2018 roku Lisa wypuściła „Where No One Stands Alone” – album zawiera archiwalne nagrania jej ojca. Tytułowy singiel to duet Lisy i Elvisa, który powstał dzięki dograniu na nowo części partii wokalnych i połączeniu ich z oryginałem.

„To dla mnie bardzo mocne i poruszające doświadczenie, że mogłam zaśpiewać z moim ojcem. Słowa do mnie przemawiają i poruszają moją duszę” – wspomina Lisa Marie Presley. Jej muzykę można potraktować jako formę terapii, która pomaga Lisie zwalczyć traumę.