Powstanie remake filmu "Na rauszu"

W tym roku jednym z wielkich oscarowych wygranych był film "Na rauszu". Duńska produkcja wygrała w kategorii najlepszy film międzynarodowy, ale już od dnia premiery otrzymała miano wielkiego hitu, dlatego nic dziwnego, że jakiś czas temu rozpoczęto przetarg na realizację jego anglojęzycznej wersji. Kto zajmie się jego produkcją?

W dniu przyznania najważniejszych filmowych ogłoszono, że za remake filmu Thomasa Vinterberga będzie odpowiedzialne studio Appian Way, którego założycielem jest sam Leonardo DiCaprio. Podobmno o wyniku zadecydowało to, że reżyser duńskiego filmu, chciałby zobaczyć  DiCaprio w głównej roli. Pomimo, że informacja ta nadal nie jest potwierdzona, wydaje się ona bardzo prawdopodobna, a rola wręcz idealna dla amerykańskiego aktora.

Sam Vinterberg objął nad remakiem opiekę producencką.

Fabuła filmu "Na rauszu" 

Fabuła filmu przybliża historię czwórki przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, którzy zainspirowani dosyć kontrowersyjną teorią, wspólnie przeprowadzają na sobie pewien eksperyment. Według odkrytego przez nich konceptu jednego z norweskich psychologów, człowiek rodzi się z niedoborem alkoholu w organizmie, dlatego codzienna dawka, około pół promila we krwi, ma znacząco poprawiać funkcjonowanie i efektywność jednostki. Zmagający się z trudami życia codziennego, depresją i samotnością mężczyźni, nie zastanawiając się długo, postanawiają na własnej skórze...i wątrobie, przetestować założenia. Chęć otwarcia się na świat oraz zwalczenie pesymistycznego podejście do życia staje się głównym motywatorem pedagogów. Żaden z nich jednak nie do końca przewidział skutki, jakie może nieść za sobą, utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi…

Stojący za kamerą Thomas Vinterberg początkowo utrzymuje historię w komediowej konwencji przeplataną charakterystycznym dla kina skandynawskiego humorem. Później jednak twórca dobitnie pokazuje nam jakie skutki może nieść za sobą nadmierna alkoholizacja oraz traktowanie używki jako remedium na dotychczasowe porażki, smutek czy życiową stagnację. 

Pierwszoplanowa rolę zagrał Mads Mikkelsen, który genialne wcielił się w postać Martina, zmagającego się z depresją, a później problemem z alkoholem.