Łatwość montażu, różnorodność odcieni i mnogość zastosowań to tylko kilka zalet stylowych listew... Podpowiadamy, jak wykorzystać lamele ścienne w pomieszczeniu?

Co to są lamele ścienne?

Co to są lamele, które cieszą się tak dużą popularnością w nowoczesnych aranżacjach wnętrz? Są to wąskie listwy dekoracyjne przeznaczone do zamocowania na ścianach czy sufitach. Niektóre można kupić pojedynczo i rozmieścić je w dowolnych odstępach, a niektóre znajdują się na specjalnych płytach, które wystarczy przykleić do powierzchni. Listwy niekiedy stosuje się również do budowania delikatnych, ażurowych ścianek w mieszkaniach, np. pomiędzy kuchnią a jadalnią.

Lamele ścienne da się zamontować także przy schodach. Mogą pełnić jednocześnie funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną poprzez bycie poręczą obok stopni. Nie ma takiego pomieszczenia, w którym nie można byłoby umieścić modnych listew. Występują one w wielu kolorach i wariantach, co można zobaczyć TUTAJ. To miejsce ze sporą ilością inspiracji na designerskie i przytulne wnętrza.

Materiały prasowe

W jakich wnętrzach sprawdzą się lamele ścienne?

Lamele pasują do aranżacji w wielu stylach. Najczęściej można je spotkać we wnętrzach loftowych i industrialnych, ale coraz częściej goszczą również w mieszkaniach w stylu skandynawskim, japandi i nowoczesnym. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chce się wprowadzić stylowy dodatek dekoracyjny, który nada wnętrzu przytulności.

Najpopularniejszym miejscem do umieszczenia listew jest salon. To właśnie w pokoju dziennym często montuje się lamele ścienne. Zwykle trafiają one na ścianę za telewizorem. Niekiedy ozdabiają ją w całości, a niekiedy stanowią tylko delikatny dekor na fragmencie powierzchni. W loftowych i industrialnych wnętrzach doskonale łączą się ze ścianami pokrytymi betonem, ponieważ przełamują surowość tego materiału.

Listwy to dobra opcja także do jadalni, ponieważ można za ich pomocą oddzielić przestrzeń do jedzenia np. od kuchni czy salonu. Często lamele montuje się przy krótszym boku stołu. Stanowią one wtedy ściankę z prześwitami, która wpływa zarówno na design, jak i na akustykę wnętrza. Rozwiązanie to nazywa się przepierzeniem z lameli. Białe listwy sprawdzą się przy jasnych, marmurowych blatach w ultranowoczesnych pomieszczeniach.

Materiały prasowe

Poza tym warto rozważyć zamontowanie lameli na ścianę w łazience. Podobnie jak w przypadku betonu, ozdobne deski świetnie łączą się z surowymi kaflami w szarym kolorze. Sprawdzą się np. w otoczeniu wanny wolnostojącej i dużych zielonych roślin. W łazience warto łączyć je nawet z czarnymi kolorami ścian, aby tworzyły intymną i przytulną przestrzeń do relaksu.

Lamele to dobra opcja do dekoracji przedpokoju, w którym zwykle jest niewiele miejsca na umieszczenie innych elementów zdobniczych. Listwy nie zabierają cennej przestrzeni, a na dodatek łatwo połączyć je z lustrami o ciekawych kształtach. Nowocześnie wyglądają np. półokrągłe lustra zawieszone tuż przy panelu z lamelami.

Materiały prasowe

Jak zamontować lamele na ścianę?

Montaż lameli jest bardzo prosty, szczególnie kiedy znajdują się one na gotowej płycie filcowej. Przed rozpoczęciem prac trzeba zaopatrzyć się w solidny klej, poziomicę i ewentualnie piłę do cięcia (jeśli wysokość listwy nie jest dopasowana do wysokości pomieszczenia). Montaż pojedynczych lameli polega na aplikowaniu kleju na poszczególne deski i dociskaniu ich do ściany. Trzeba pamiętać o korzystaniu z poziomicy, aby efekt był idealnie prosty.

Wszystkie lamele muszą znajdować się w równej odległości od siebie, ponieważ wtedy wyglądają najlepiej. Dobrym sposobem na odmierzanie odstępu jest wkładanie pomiędzy poszczególne listwy kawałka lamelu. Pomiędzy pojedynczymi lamelami tym samym klejem powinno się przymocować listwy wykończeniowe. Najczęściej mają one czarny kolor, który komponuje się z ciepłem drewna desek. Przed wyborem idealnego odcienia dekoru warto skorzystać z możliwości zamówienia próbek w wielu kolorach.

Materiały prasowe

Lamele na suficie – kiedy je zastosować?

Listwy montuje się nie tylko na ścianach czy przy schodach. Ciekawym rozwiązaniem są również lamele na suficie. Zazwyczaj przykleja się je tak, aby stanowiły przedłużenie listew zamocowanych na ścianie. Rozwiązanie to warto zastosować np. wtedy, kiedy lamele tworzą przepierzenie między pomieszczeniami lub znajdują się w przestronnym salonie czy jadalni, z których można przejść do innych pomieszczeń.

To idealne rozwiązanie do dużych przestrzeni, w których za pomocą dekoracyjnych listew chce się zbudować klimat i przytulność wnętrza. Lamele w nowoczesny sposób pozwalają osiągnąć to, co dawniej dawała boazeria – ciepło, wyciszenie i domową aurę. Listwy rzadko pokrywają cały sufit. Zazwyczaj są dodatkiem do przestrzeni, ale w nieruchomościach takich jak hotele pokrycie całego sufitu drewnem może dać spektakularny efekt. W takich miejscach zdecydowanie warto eksperymentować.

Materiały prasowe

Lamele w sypialni – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Dlaczego lamele w sypialni to dobry pomysł? Przede wszystkim ze względu na to, że tworzą przytulny klimat. Ten nigdzie nie jest tak bardzo istotny, jak właśnie w sypialni. Lamele sprawiają, że pomieszczenie staje się idealnym miejscem do odpoczynku. Ponadto stanowią prosty sposób na udekorowanie przestrzeni. Mogą znaleźć się np. za łóżkiem lub naprzeciwko niego, jeśli w sypialni wisi telewizor. Ciekawym rozwiązaniem jest również poprowadzenie lameli od ściany naprzeciw łóżka, przez sufit, aż do ściany za zagłówkiem.

Czasami sypialnia łączy się np. z przestrzenią przeznaczoną do pracy. Zamontowanie lameli na ścianie za biurkiem stanowi wizualne oddzielenie części wypoczynkowej od tej związanej z pracą. Na listwach ciekawie układa się także światło, więc warto połączyć lamele ze stylowymi kinkietami, aby stworzyć atrakcyjną designersko aranżację.

Lamele to dobra opcja na zmianę stylu sypialni niedużym kosztem i niewielkim nakładem pracy. Dzięki temu, że listwy występują w wielu odcieniach, można łatwo znaleźć modele pasujące do danego wystroju i przykleić je na nieozdobionych niczym ścianach. Ponadto ich wpływ na poprawę akustyki i wygłuszenie przestrzeni sprawia, że można spać w bardziej komfortowych warunkach.

Materiały prasowe

Jakie są zalety lameli ściennych?

Przed zaprojektowaniem własnej aranżacji z wykorzystaniem modnych listew, warto dowiedzieć się, jakie są zalety lameli. Poleca się je przede wszystkim ze względów estetycznych. Prezentują się schludnie, nowocześnie i stylowo w bardzo zróżnicowanych przestrzeniach. Mogą nadać wnętrzu zarówno przytulności, jak i nowoczesnego i minimalistycznego sznytu. Wszystko dzięki różnorodności materiałów oraz kolorów, w jakich występują.

Lamele poprawiają właściwości akustyczne pomieszczeń, dzięki czemu niwelują echo w przestronnych pomieszczeniach, a także wyciszają dźwięki z zewnątrz. Kiedy tworzy się z nich ściankę oddzielającą dwie przestrzenie o innym przeznaczeniu, hałas np. z kuchni nie dociera z pełną intensywnością do jadalni.

Dzięki walorom akustycznym sprawdzą się np. w pokoju dziecięcym. Pomagają w usypianiu niemowląt w spokojnej atmosferze i zmniejszają poziom hałasu, jaki może dochodzić np. w blokach do sąsiednich mieszkań. Szczególne właściwości akustyczne przypisuje się listwom zamontowanym na filcu.

Ponadto na docenienie zasługuje wielofunkcyjność lameli. Da się je wykorzystać zarówno na ścianie i suficie, jak i w formie balustrady czy ścianki. Wyglądają dobrze w każdym pomieszczeniu – sprawdzą się i w eleganckiej kancelarii prawniczej, i w pełnym kolorów pokoju dziecięcym. Dekoracyjne listwy to ponadczasowe dodatki ze szlachetnego i wytrzymałego materiału, który posłuży przez długie lata.

Zaletą lameli jest również prostota ich montażu. Nie trzeba zatrudniać ekipy remontowej, aby całkowicie odmienić wnętrze swojego mieszkania. Montaż nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi i z łatwością przeprowadzą go nawet osoby bez doświadczenia.

Materiały prasowe