#1
"Ból i blask"
Najnowsze dzieło sygnowane przez Pedro Almodovara trwa prawie dwie godziny. I nie ma tam ani jednej zbędnej minuty. Swoją drogą, to ciekawe, że dwóch reżyserów kina autorskiego, właśnie teraz realizuje filmy o kinie, swojej miłości - które można potraktować jako ich swoiste autobiografie. Mowa oczywiście o "Pewnego razu w Hollywood" Tarantino - jest to na pewno film o jego pasji do kina. Oba te filmy warto zestawić też dlatego, że są pełne, dojrzałe, nie pozbawione autoironii, nasycone... no właśnie: miłością. 

W filmie Almodovara głównym bohaterem jest hiszpański reżyser, który odniósł sukces międzynarodowy. Gra go Antonio Banderas. Jego matkę, w retrospektywnych scenach - Penelope Cruz. Można ten film potraktować jako opowieść o Almodovarze, ale ani przez chwilę nie należy zapominać, że to jego film. 

premiera 30 sierpnia

#2
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019
Rozpocznie się w połowie września, a filmem otwarcia będzie najnowszy obraz w reżyserii Agnieszki Holland - "Obywatel Jones" (produkcja międzynarodowa, z główną rolą Jamesa Nortona). Jak zwykle, podczas festiwalu swoje najnowsze filmy pokażą reżyserzy o znanym dorobku, ale też debiutanci. Będziemy się przyglądać nowym filmom: Jana Komasy, Marka Lechkiego, Lecha Majewskiego (w jego "Dolinie bogów" gra John Malkovich), Macieja Pieprzycy. I na nowo dyskutować o filmach Borysa Lankosza, czy Jacka Borcucha. A także witać debiuty: np. film "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej (zobaczymy tu przedstawicielki młodego pokolenia polskich aktorek). Elle od kilkunastu lat jest bardzo obecne w Gdyni, tak będzie też tym razem. Przed kamery zaprosimy twórców, wręczymy też Kryształową Gwiazdę ELLE najciekawszej naszym zdaniem twórczyni lub twórcy. 

Festiwal potrwa od 16 do 21 września