Celebracja Dnia Wspólnoty Narodów

Dzień Wspólnoty Narodów, znany jako Commonweath Day, to jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu brytyjskiej rodziny królewskiej. Przypomnijmy, że Wspólnota jest międzynarodową organizacją zrzeszającą państwa, z których większość była w kiedyś koloniami brytyjskimi. Aktualnie są to 54 kraje, m.in. Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Indie, Południowa Afryka, Jamajka, Kenia i Botswana, a część z nich nadal uznaje brytyjską królową za głowę państwa.

Biorąc jednak pod uwagę stan zdrowia królowej Elżbiety II, która kilka miesięcy temu na kilka dni trafiła szpitala, a niedawno zaraziła się koronawirusem, w tym roku celebracja odbyła się bez jej udziału. Monarchini została zastąpiona przez swoją delegację, w skład której wchodzili książę Karol, księżna Kamila, książę Alexander oraz księżna Kate i książę William. I to właśnie ta ostatnia para najmocniej przykuła uwagę tłumu. 

Księżna Kate podczas Dnia Wspólnoty Narodów

Ulubieńcy Brytyjczyków jako pierwsi przybyli na popołudniowe nabożeństwo do Opactwa Westminister w Londynie. Od razu w oczy rzuciły się ich dopasowane stylizacje w odcieniach niebieskiego. Księżna Cambridge postawiła na monochromatyczną stylizację, na którą składały się płaszcz od Catherine Walker, kapelusz Lock & Co i buty Ruperta Sandersona. I nie bez powodu zdecydowała się właśnie na szafir! 

Uważa się, że Kate wybrała ten kolor nie tylko jako symboliczny ukłon w stronę flagi Wspólnoty Narodów, ale także jako wyraz poparcia dla Ukrainy. Szafirowa biżuteria Kate, która kiedyś należała do księżnej Diany, zawierała ten sam naszyjnik i kolczyki, które miała na sobie podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i jego żoną Oleną Zełenską w Pałacu Buckingham w październiku 2020 roku.

Fantastycznie spotkać się dzisiaj w Opactwie Westministerskim, aby świętować #CommonwealthDay oraz nowoczesne, tętniące życiem i różnorodne społeczności na całym świecie.

– napisali Kate i William na Twitterze.

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy