Kinomural to wydarzenie, które przenosi sale kinowe oraz galerie sztuki na miejskie ulice: podczas jednego wieczoru ściany kamienic na wrocławskim Nadodrzu zamieniają się w płótna, na których wyświetlane są animacje oraz krótkie formaty filmowe. Jak mówi Piotr Bartos, dyrektor artystyczny wydarzenia:

W tym roku pokażemy pełen przekrój przez różne rodzaje animacji, które rozbudzą najbardziej uśpioną wyobraźnię. Raz będzie to gra kolorem i kształtem, innym razem animacja 3D, którą wyświetlimy po raz pierwszy. Wrażenie trójwymiarowości sprawi, że będziemy dosłownie „pochłonięci przez ścianę, przeniesiemy się na chwilę do innego świata.

Nadchodząca edycja zaplanowana jest na 19 września, a ruchome murale będą wyświetlane w godzinach 19:30-22:00 na pięciu wybranych budynkach.

Podczas tegorocznego wydarzenia swoje prace zaprezentuje aż 48 artystów z 16 różnych krajów. Między innymi będzie to Peter Burr, nowojorski artysta z Brooklynu, który przedstawi animacje komputerowe rodem z czasów Commodore C64. Towarzyszyć mu będzie także Maria Constanza Ferreira, artystka z Wenezueli zajmująca się światem widzianym spod mikroskopu czy Jacke Fried, trudniący się animacją rysunkową.

„Na wielki ekran ściany przenosimy dzieła, które często funkcjonowały wyłącznie w Internecie” dodaje pomysłodawca wydarzenia, Bartek Bartos.

Na uznanych artystach się jednak nie kończy. W tym roku do grona wystawców dołączą także młodzi twórcy z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz School of the Art Institute of Chicago.

Kinomural 2020, plakat wydarzenia / materiały prasowe