Katie Holmes i Tom Cruise – miłość czy wyrachowanie?

Z pozoru Katie Holmes i Tom Cruise stanowili parę idealną. Oboje byli piękni, dobrze wykształceni, a do tego wszystkiego pochodzili z dobrych domów i żyli według ściśle określonych zasad moralnych. Zanim Tom poznał Kate Noelle Holmes, był dwukrotnie żonaty. Ze swoją pierwszą żoną Mimi Rogers rozwiódł się po trzech latach, a z kolejną – Nicole Kidman  – po dziesięciu. Podobno przyczyną rozpadu drugiego małżeństwa aktora była niechęć gwiazdy do kościoła scjentologicznego. Zdjęcie, na którym aktorka z euforią wychodzi z sądu po orzeczeniu rozstania, zrobiło prawdziwą furorę w sieci. Ulga na twarzy Nicole nie była dobrą wróżbą dla kolejnej wybranki Toma... 

Początki związku Katie i Toma nie należały do zbyt romantycznych. Para poznała się na castingu do filmu „Mission Impossible III”. Żartowano nawet, że Tom urządził sobie casting na swoją przyszłą żonę. Faktem jest, że Katie była doskonałą kandydatką na życiową partnerkę. Była nie tylko 16 lat młodsza od gwiazdora i atrakcyjna fizycznie, ale również żyła według zasad religii katolickiej. Deklarowała także, że chce zachować dziewictwo do ślubu, co dobrze współgrało z wyśnionym przez scjentologa obrazem, ekhem, trzeciej żony. Wobec tego nie wiadomo na ile związek Katie i Toma był wynikiem prawdziwego uczucia, a w jakim stopniu był podyktowany chłodną kalkulacją.

Dla Kate poznanie Toma Cruise, nie mówiąc już o w związku z nim, było spełnieniem najskrytszych marzeń. W okresie nastoletnim był on jej idolem. W jej pokoju w rodzinnym domu wisiało mnóstwo plakatów z jego wizerunkiem. Dlatego też przez pierwsze lata związku była ona szczególnie podatna na jego wpływy i podporządkowywała się mu bez słowa sprzeciwu.

Katie Holmes i Tom Cruise – zaręczyny, dziecko, ślub

Początkowo związek aktorów rozwijał się wręcz książkowo. Prasa ogłosiła ich jedną z najpiękniejszych par w Hollywood i wróżyła im miłość do grobowej deski. Zarówno Katie, jak i Tom chętnie podsycali plotki na swój temat, wypowiadając się o swojej relacji w samych superlatywach. Co ciekawe, przed związkiem z Katie, Tom nie należał do zbyt wylewnych osób i stronił od komentowania swojego życia prywatnego. Wszystko jednak zmieniło się, gdy poznał młodziutką aktorkę.

Katie i Tom tworzyli zgraną parę, chętnie podróżując po świecie i opowiadając w mediach o swoim uczuciu. Ich relacja rozwijała się dynamicznie i stosunkowo szybko aktor postanowił oświadczyć się wybrance swojego serca. Nie mógł sobie wybrać do tego bardziej romantycznego (i sztamowego) miejsca niż Paryż. Wkrótce ogłosili, że spodziewają się dziecka i 18 kwietnia 2006 r. na świat przyszła ich córka – Surie Cruise. Wbrew wcześniejszym deklaracjom Katie nie zachowała czystości do ślubu, ponieważ z Tomem pobrali się już po narodzinach córki w malowniczym włoskim miasteczku. Co ważne, ślubu udzielał im urzędnik kościoła scjentologicznego, a włoski ksiądz nazwał całą uroczystość happeningiem, gdyż zarówno w świetle prawa, jak i Kościoła Katolickiego, była ona nieważna. Podczas ceremonii małżonkowie nie podpisali żadnego dokumentu. Później okazało się, że ten ślub miał dla aktorskiej pary wymiar symboliczny i tak naprawdę pobrali się oni w Los Angeles, spisując wcześniej intercyzę. Umowa pomiędzy małżonkami zakładała, że w razie rozwodu Kate dostanie aż 27,5 mln dolarów (sic!).

Pozornie Katie i Tom tworzyli szczęśliwy związek. Dopiero po rozstaniu zaczęły wychodzić na światło dzienne nieznane dotąd fakty, które wprawiły w zdumienie opinię publiczną. Pokazały też, jakie piekło przechodziła Katie, która uwikłała się w toksyczną relację z Tomem Cruise – fanatycznym scjentologiem.

Katie Holmes i Tom Cruise – pod obserwacją mediów

Życie Katie u boku słynnego gwiazdora i jego znajomych z sekty już od początku było koszmarem, jednak musiało minąć nieco czasu, zanim zdała sobie z tego sprawę. Przez pierwsze lata była wpatrzona w Toma jak w obrazek i bez większych oporów wstąpiła do kościoła scjentologicznego. Jak się później okazało, było to sporym błędem. Pierwsze problemy pojawiły się wówczas, gdy aktorka była w ciąży. Podobno Tom niezbyt wierzył lekarzom i kupił swojej partnerce… aparat do USG. Sam poród również nie był najprzyjemniejszym doświadczeniem – Kate rodziła w ciemnym pokoju, bez znieczulenia i w kompletnej ciszy.

Tuż po porodzie opiekę na Surie sprawowali scjentolodzy, a aktorka nie mogła utulić niemowlęcia, gdy płakało, gdyż nie było to zgodne z zasadami sekty. Oprócz tego Tom stopniowo odsuwał swoją żonę od jej rodziny i znajomych. Zwolnił nawet jej dotychczasową agentkę i na to miejsce zatrudnił… swoją siostrę, również scjentolożkę. Zakazał też Katie wychodzenia z domu z uwagi na czyhające na zewnątrz pokusy i zagrożenia. Mogła ona załatwiać swoje sprawy wyłącznie w towarzystwie jednej z członkiń kościoła scjentologicznego.

Z racji na swoją popularność Katie i Tom stale pozostawali na świeczniku. Dlatego też media stosunkowo szybko, bo zaledwie rok po ślubie, zauważyli, że z Katie dzieje się coś niedobrego. Wówczas sporo schudła i spekulowano o jej problemach z odżywianiem, dopatrując się również objawów anoreksji. Aktorka konsekwentnie zaprzeczała tym doniesieniom i zapewniała o dobrym stanie zdrowia.

Katie Holmes i Tom Cruise – wyrwanie się ze szponów sekty i głośny rozwód

Małżeństwo Katie i Toma trwało zaledwie sześć lat. Aktorka postanowiła uciec wraz ze swoją córką od męża i jego toksycznego środowiska. Wcześniej wszystko skrzętnie zaplanowała. Powiadomiła swoich bliskich, załatwiła sobie ochronę i zwróciła się o pomoc w przeprowadzeniu rozwodu do swojego ojca – prawnika. Ograniczyła kontakty z prasą i zdecydowała się przemilczeć związek z Tomem, argumentując to dobrem swojej córki. Nieoficjalnie mówi się, że jest to cena, którą zapłaciła za spokój. W 2012 r. para wzięła rozwód, a aktorka odsunęła się w cień. Podobno według jednego z ustaleń Katie nie mogła spotykać się z żadnym mężczyzną przez 5 lat od rozwodu. Sensacyjne informacje nigdy nie zostały potwierdzone przez żadną ze stron.

Po rozwodzie aktorka skupiła się przede wszystkim na wychowaniu córki i naprawieniu krzywd, które wyrządził im obu kościół scjentologiczny. Tom Cruise nie widuje się z Surie i mimo że ma prawo do spędzania w nią 10 dni w miesiącu, nigdy z niego nie skorzystał. Podobno twierdzi, że Surie jest opętana i swego czasu chciał nawet poddać ją egzorcyzmom, na co z oczywistych względów nie przystała Katie.

Obecnie zarówno Katie, jak i Tom układają sobie życie u boku innych partnerów. W 2020 r. aktorka zaczęła spotykać się z Emilio Vitolo, który wywodzi się z rodziny nowojorskich restauratorów. Od swojego byłego męża otrzymuje alimenty w wysokości 400 tysięcy dolarów rocznie. Z kolei Tom jest w związku z Hayley Atwell – aktorką, którą poznał na planie 7. części filmu „Mission Impossible". Wedle pogłosek Surie jest bardzo ciekawa swojego taty, z którym obecnie kontaktuje się niemal wyłącznie za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Katie nie utrzymuje żadnych stosunków z byłym mężem i skupia się na rozwijaniu kariery aktorskiej.