Kalendarz pylenia 2017: jak nie dać się alergii? 

Wiosna to czas, kiedy wiele z nas, zamiast cieszyć się pełnym zdrowiem, ciągle kicha i pociąga nosem. Przyczyną nie jest jednak przeziębienie, a alergeny występujące w powietrzu. Pyłki kwiatowe potrafią uczulać nie tylko poza miastem. Okazuje się, że mieszkając od dziecka w środowisku miejskim jesteśmy na nie jeszcze bardziej podatne. Czy da się przetrwać ciepłe pory roku bez nieprzyjemnych objawów uczulenia? Warto zerknąć w kalendarz pylenia 2017 i przygotować się do walki z alergią. 

Sprawdź kalendarz pylenia 2017 - lista uczulających roślin >>

Sprawdź, jaki region zamieszkujesz lub planujesz odwiedzić w najbliższych miesiącach. Dzięki temu dowiesz się, które pyłki roślin będą w tym czasie najbardziej dokuczliwe. To pozwoli ci uniknąć miejsc narażających twój stan zdrowia oraz użyć odpowiednich, zapobiegawczych leków. Co najczęściej nas uczula? Pyłki ambrozji, traw, babki, pokrzywy, komosy, parietarii, szczawiu, bylicy, sosny, platana, jesionu, dębu, buka, brzozy, lesczyny, olszy, topoli. Jeśli w okresie wiosenno-letnim doskiera ci katar, bóle głowy, kaszel oraz łzawienie oczu, najwyższa pora wybrać się do alergologa! W okresie największego pylenia rośliny, która cię uczula, postaraj się wychodzić na spacery wieczorami lub po deszczu. Wilgotne powietrze obniża stężenie uczulających pyłków.

Kalendarz pylenia 2017 opracowany przez Ośrodek Badań Alergenów Środowiskowych:

Kalendarz pylenia 2017, fot. mat. prasowe

W kalendarzu pylenia istotne jest podzielenie Polski na cztery regiony:

Region 1: zachodnia, najcieplejsza część Polski. Tu najwcześciej pylenie rozpoczynają drzewa i trawy. 

Region 2: środkowa część Polski, drugi najcieplejszy region kraju 

Region 3: wybrzeże i wschodnia część kraju, gdzie sezon pylenia jest zwykle opóźniony o 7-10 dni od regionu pierwszego.

Region 4: region czwarty to bieguny zimna, gdzie najdłużej utrzymuje się śnieg, zimy są dłuższe i mroźniejsze, a przez to sezon wegetacji i pylenia roślin zostaje opóźniony o 10-14 dni w stosunku do najcieplejszych regionów.

Kalendarz pylenia 2017 >>