Nie żyje Jerzy Trela – jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych

O śmierci aktora poinformowała Agnieszka Ponikiewska z działu PR Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Jerzy Trela był związany z tamtejszą sceną od 1970 roku. Grywał w przedstawieniach najbardziej utytułowanych reżyserów: Krystiana Lupy, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego czy Kazimierza Kutza. Niezwykła artystyczna wrażliwość i ponadprzeciętny warsztat pozwalały na obsadzanie go w różnorodnych rolach. Postrzegany był jako aktor charakterystyczny, co zapewniło mu, chociażby rolę czeladnika w „Szewcach”. W historii teatru zapisała się również jego kreacja w „Dziadach” Swinarskiego (1973). W latach 1998-2000 pojawiał się na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Na liście jego osiągnięć uwzględnić należy występy w Teatrze Telewizji TVP, między innymi w roli Komendanta w głośnej sztuce „Do piachu” (1990).

Fani kina i telewizji zapamiętają go jako Radziwiłła Mikołaja Czarnego z serialu „Królowa Bona” (1980), Pana Bronka z „Trzy kolory. Biały” Kieślowskiego (1993) czy Podkomorzego z „Pana Tadeusza” Wajdy (1999). W ostatnich latach życia wystąpił w oscarowej „Idzie” Pawlikowskiego oraz „Ciemno, prawie noc” Lankosza. Jerzy Trela był laureatem wielu nagród. Już w 1977 roku wręczono mu statuetkę Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia aktorskie. Na koncie ma również Polską Nagrodę Filmową za rolę w „Quo vadis” i nagrodę w kategorii rola drugoplanowa na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Autoportret z kochanką”. W 2011 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a zaledwie kilka dni temu otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Jerzy Trela prywatnie

W świecie kultury traktowany był jako autorytet, a prywatnie znany był z dużego dystansu do siebie. W wywiadzie z „Gazetą Wyborczą” powiedział: „Ludzie, którzy mnie znają, wiedzą, że mimo ponurej gęby jestem łagodny i mam poczucie humoru. Ci, którzy mnie nie znają, czasem się mnie boją”. Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach. Jego ojciec pracował jako kolejarz, a syn początkowo miał pójść w jego ślady.

Los potoczył się inaczej i Trela rozpoczął naukę w Liceum Plastycznym w Krakowie. Stamtąd trafił do Teatrzyku Lalkowego, a następnie do krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Przez wiele lat wykładał tam aktorskie rzemiosło, a w latach 1984-1990 był rektorem uczelni. W latach 80. udzielał się politycznie i przez jedną kadencję pełnił mandat posła. Był żonaty z Georgetą Trelą. Para wspólnie wychowała córkę i syna, którzy aktualnie pracują w branży filmowej.

___________________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.