Nie mamy złudzeń, co do tego, że prostownica jest najlepszym sposobem na wygładzenie włosów. Niestety regularne albo nieumiejętne używanie "żelazka do włosów" może im tylko zaszkodzić. Włosy mogą być przesuszone, a nawet "przepalone". Najczęstszym błędem jest prostowanie  mokrych włosów gorącym metalem. Jeśli podczas prostowania widzisz wydobywającą się parę, natychmiast wyłącz urządzenie! Zanim użyjesz prostownicy, spryskaj pasma włosów kosmetykiem zapewniającym im ochronę przed ciepłem. Innym szkodliwym sposobem na proste włosy jest chemiczne prostowanie. Trwałe prostowanie wykonuje się w salonach fryzjerskich przy użyciu silnych preparatów. Zabieg nie jest polecany właścicielkom cienkich i łamliwych włosów oraz osobom po trwałej ondulacji i farbowaniu. Kobiety, które mają grube i silne włosy (prawdopodobnie) nie zauważą szczególnego uszkodzenia. Swego czasu hitem salonów fryzjerskich było kreatynowe prostowanie włosów. Zabieg polegał na nałożeniu na włosy specjalnego preparatu z bardzo dużą zawartością keratyny, a przy pomocy rozgrzanego do ok. 230 stopni Celsjusza żelazka fryzjerskiego wprasowuje preparat we włosy. Efekt wygładzenia i prostych włosów utrzymuje się od 2 tygodni do 3 miesięcy.

Modne fryzury jesień-zima 2018/2019. Zobacz galerię >>>

Jak wyprostować i wygładzić włosy bez prostownicy?

Istnieją mniej inwazyjne alternatywy dla prostownicy. Niektóre z domowych sposobów na prostowanie włosów mają nawet właściwości odżywcze, bo opierają się na naturalnych składnikach. Nigdy jednak nie uzyskamy efektu jak po użyciu "żelazka". Sytuacja jest inna w przypadku wygładzania włosów. Można uzyskać zadowalający efekt, dzięki odpowiedniej pielęgnacji i umiejętnemu suszeniu. Po pierwsze warto zainwestować w ręcznik z mikrofibry, który nie jest szorstki i dobrze sprawdza się przy odciskaniu wody.  Suche włosy mają tendencję do puszenia, dlatego należy zadbać o ich bardzo silne i dogłębne nawilżenie. Warto dodać, że takich włosów nie należy nawilżać zwykłą wodą, ponieważ jej nieodpowiednie dla tego typu włosów pH znacząco wzmocni puszenie. Należy wybierać kosmetyki z naturalnymi olejami i woskami, które zamykają we włosie cząsteczki nawilżające kontrolujące puszenie i gwarantujące utrwalenie fryzury. Listę kosmetyków, które pomogą wam wyprostować i wygładzić włosy bez prostownicy znajdziecie w naszej galerii >>>

Bella Hadid jest blondynką! Zobacz modne włosy modelki [fryzury 2019] >>

Jak wyprostować i wygładzić włosy za pomocą suszarki?

Czasami wystarczy szczotka i suszarka. Wysusz włosy i spryskaj pasma włosów sprayem prostującym. Następnie wyciągaj pasma włosów na szczotce i przykładaj do nich suszarkę. Przesuwaj suszarkę i szczotkę równomiernie. Oba narzędzia przesuwamy od góry w kierunku końcówek. Cały zabieg zakończ użyciem kosmetyku utrwalającego, najlepiej z jedwabiem, który jest doskonałym preparatem wspomagającym wygładzanie włosów. 

Domowych sposobów na wygładzenie i prostowanie włosów jest wiele. W naturalnym wygładzeniu włosów pomagają odpowiednio dobrane płukanki i maski. Skuteczne jest też olejowanie włosów. Ten zabieg ma za zadanie "dociążyć" włosy i odbudować otoczkę tłuszczową, która chroni włosy przed zniszczeniami i utratą wody. Niektóre oleje wygładzają włosy już po pierwszym użyciu, ale zdecydowana większość wymaga regularnego stosowania. Oprócz olejku makadamia, arganowego, czy z pestek śliwek warto sięgnąć po produkty profesjonalnych marek fryzjerskich.

Jak wyprostować i wygładzić włosy przy pomocy nafty i szałwii?

To propozycja dla wszystkich, którzy nie chcą obciążać włosów kosmetykami. Nasze babcie prostowały włosy za pomocą wystudzonego naparu (2 saszetki) z szałwii, którym polewały umyte włosy. Po ziołowej płukance włosy mogą być sztywniejsze w dotyku, należy je wówczas wysuszyć zaczynając od nasady i kierować strumień powietrza ku dołowi. Drugim sposobem jest wcieranie kilku kropel nafty we włosy i zostawienie ich na kilka godzin, a następnie dokładne umycie. Po nafcie włosy są bardziej podatne na prostowanie. Na ten preparat trzeba jednak uważać, bo może podrażnić skórę głowy. Taki zabieg można powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

Jak wyprostować włosy bez prostownicy - ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest używany nie tylko w kuchni. To produkt stosowany w pielęgnacji włosów. Stosuje się go w formie płukanki. Dwie łyżki octu mieszamy w szklance wody i płuczemy nią umyte włosy. Następnie pozwalamy włosom wyschnąć bez użycia suszarki.

Fryzury dla naturalnie kręconych włosów. Zobacz galerię >>>

Jak wyprostować i wygładzić włosy za pomocą skrobi ziemniaczanej?

Skrobia ziemniaczana ma niezwykłe właściwości wygładzające i prostujące - działa jak krochmal. Najlepiej nakładać ją na włosy w formie maski, np. można dodać ją do własnoręcznie wykonanego kosmetyku lub gotowej maski bez spłukiwania. Na jedną porcję odżywki dodajemy jedną łyżeczkę mąki ziemniaczanej. 

Przepis na domową maskę do włosów z bananem i skrobią ziemniaczaną:

Składniki:
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki mleka
1/2 banana

Wykonanie:
Do połowy szklanki mleka wsypujemy 2 łyżki mąki ziemniaczanej. Mieszamy tak, żeby nie powstały grudki. Następnie 1/2 banana rozgniatamy widelcem na jednolitą masę. Teraz zalewamy rozgniecionego banana mlekiem z mąką ziemniaczaną i całość mieszamy.

Aplikacja:

Maskę nałóż na umyte i suche włosy. Przy aplikowaniu maski pamiętaj, by nie nakładać jej od nasady głowy. Włosy mogą być przyklapnięte. Nałóż ją na wysokości ok. 3 cm od skóry głowy. Głowę owiń folią spożywczą lub czepkiem i pozostaw na 2 –3 godziny. Na koniec spłucz maskę, a włosy umyj delikatnym szamponem.

Wrastające włoski na nogach. Domowe sposoby >>>