Zacznijmy od tego: jak powstają olejki zapachowe? W różnych częściach rośliny – korzeniu, liściu, kwiecie czy nasionach – produkowana jest jej „esencja”. Poprzez destylacje, wytłaczanie czy ekstrakcje zbiera się wyciąg roślinny, z której powstają olejki eteryczne. Wykorzystywane są do produkcji naturalnych perfum, pełnią wyjątkowo znaczącą rolę w aromaterapii.

Aromaterapia to nic innego jak sposób terapii, w której wykorzystuje się zapachy. Nie jest to nic nowego. Od wieków korzystano z zapachów pozyskiwanych z roślin w różnych celach. W starożytności uważano nawet, że olejki eteryczne są najcenniejszym skarbem – cenniejszym niż złoto. Obecnie coraz częściej sięga po olejki i korzysta z ich naturalnych, dobroczynnych właściwości.

Jakie olejki wybrać dla siebie?

W przyrodzie występuje nawet 18 tysięcy roślin olejkodajnych. Z około 300 z nich produkuje się olejki eteryczne. Jak, spośród tak wielu olejków, wybrać najlepszy dla siebie? Warto wziąć pod uwagę właściwości olejków – wybierz do domu naturalny olejek zapachowy, który nie tylko zachwyci esencją, ale i pomoże uporać się z dolegliwościami, które cię dotyczą.

Kuracje wzmacniające cebulki włosów. Powodują wysyp baby hair i hamują wypadanie w 2 tygodnie>>

Olejek eteryczny lawendowy

Przede wszystkim poleca się go osobom, które maja problemy z zasypianiem i zapadaniem w głęboki sen. Jeśli często budzisz się w nocy i zmagasz z niespokojnym snem, sięgnij po lawendowy olejek. Dodatkowo, może wesprzeć podczas infekcji czy załagodzić bóle mięśni.

Olejek eteryczny różany

Charakteryzuje się działaniem łagodzącym – używany podczas masażu sprawi, że po podrażnieniach nie będzie już śladu. Zapach olejku różanego ma właściwości wyciszające, uspokajające. Niektórzy wskazują, że pomaga w łagodzeniu objawów migreny.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Uspokajający zapach esencji z drzewa herbacianego sprawia, że olejek świetnie sprawdzi się podczas relaksacji. Wdychanie olejku powinno pomóc na infekcje dróg oddechowych.

Olejek eteryczny eukaliptusowy

Infekcje dróg oddechowych, przeziębienia, obolałe mięśnie – wyciąg z eukaliptusa pomoże w zwalczeniu tych dolegliwości.

Olejek cedrowy

Polecany osobom, które potrzebują wsparcia w koncentracji i zwalczeniu nadmiernego stresu. Dodatkowo, olejek cedrowy pomaga w walce z trądzikiem i przedwczesnym starzeniem się skóry. Wpływa łagodząco na podrażnienia, zwalcza bóle stawów.

Olejek z korzenia imbiru

Wesprze procesy trawienne, wzmocni apetyt i wspomoże w leczeniu dolegliwości jelit. Działa rozgrzewająco i stymulująco. Poprawia koncentrację, może stać się antidotum na nadmierny stres.

Jak używać olejków eterycznych?

Jest kilka różnych metod – wybierz tę, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Jak stosować olejki eteryczne?

1. Kominek zapachowy

To najpopularniejszy sposób wykorzystywania olejków zapachowych. Kominek zapachowy składa się z niewielkiej niecki, w której wlewa się wodę z olejkiem, oraz z podgrzewacza – czyli miejsca, gdzie można włożyć świeczkę. Pod wpływem ciepła zapach olejku lekko roznosi się po pomieszczeniu. Kominki można wykorzystać na różne sposoby – oprócz olejków do misy można włożyć zapachowy wosk. Dostępne są także elektryczne kominki, które po prostu należy podłączyć do prądu. Wówczas świeczka nie jest potrzebna.

Ile kropel olejku wlewa się do kominka zapachowego? Wystarczy już 5 kropel, aby osiągnąć upragniony efekt.

2. Dyfuzor

Na rynku dostępne są nawilżacze powietrza, do których można dodać odrobinę rozcieńczonego olejku. Urządzenie co jakiś czas będzie uwalniać parę wodną, a zapach olejku zacznie się delikatnie rozchodzić. Można również wybrać dyfuzory do olejków z bambusowymi patyczkami. Patyczki umieszczone są w buteleczce, w której znajduje się mieszanka olejku eterycznego i alkoholu. Urządzenie jest wyjątkowo wygodne do użytkowania – zapach roznosi się stale bez konieczności podgrzewania. Co ciekawe, jest możliwa regulacja intensywności zapachu – wystarczy zmienić liczbę patyczków w dyfuzorze.

Co może okazać się dodatkową zaletą, dyfuzory przyjmują fantazyjne kształty, a ich design potrafi ciekawe podkreślić styl pomieszczenia.

Jak przyspieszyć porost włosów? 5 skutecznych sposobów na zapuszczanie włosów, które naprawdę działają >>

3. Nebulizator szklany

To specjalny rodzaj dyfuzora, który działa bez konieczności podgrzewania olejku. Olejek umieszcza się w szklanej części – pod wpływem ciśnienia gęstość olejku zostaje „rozbita”, dzięki czemu mikrocząsteczki olejku mogą unosić się w powietrzu. Działanie jest mocniejsze, bo rozproszony olejek nie jest w żaden sposób rozcieńczony.

Jest to jeden z najlepszych sposobów aromaterapii, ale jednocześnie najdroższy. Innowacyjny sposób działania nebulizatora może jednak zachwycić prawdziwych fanów olejków eterycznych.

4. Poduszka

Wystarczy kilka kropel olejku wylać na poduszkę, aby zapewnić sobie dobry i mocny sen. Zwłaszcza olejek lawendowy powinien w ten sposób świetnie się sprawdzić.

Skropienie olejkiem poduszki to jeden z najprostszych sposobów. Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Jedna, dwie krople powinny wystarczyć!

5. Masaż

Sam olejek eteryczny nie wystarczy – do wykonania masażu koniecznie wybierz olej bazowy (kokosowy czy oliwa z oliwek), do którego dodasz kilka kropel olejku eterycznego. Następnie przejdź do wykonania masażu. Zapach olejku będzie unosił się w powietrzu, ale co więcej – olejek zostanie wchłonięty przez skórę.

Ten sposób zwłaszcza poleca się w przypadku bólu mięśni i stawów. Zanim jednak przejdziesz do masażu, zapoznaj się z właściwościami poszczególnych olejków i dopasuj odpowiedni.

Jak nie stosować olejków eterycznych?

Mocne działanie olejków oraz ich różnorodne właściwości sprawiają, że łatwo narazić się na niebezpieczeństwo. Zanim zaczniesz używać olejków, zapoznaj się z kilkoma przeciwwskazaniami.

  1. Nie korzystaj z aromaterapii, jeśli jesteś w ciąży, w trakcie połogu lub karmisz piersią.
  2. Nie spożywaj olejków eterycznych doustnie. To może okazać się bardzo niebezpieczne dla twojego zdrowia.
  3. Olejki są wyjątkowo silne – zanim nałożysz je na skórę koniecznie musisz je rozcieńczyć w innym oleju. Pamiętaj, że olejek nie rozcieńczy się w wodzie. Dlatego też nie poleca się dodawać go do kąpieli – może podrażnić czy nawet poparzyć skórę.
  4. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z danego olejku, dokładnie zapoznaj się z jego właściwościami, przeciwwskazaniami i polecanymi stężeniami. Olejki są bezpieczne, jeśli jednak są używane w bezpieczny sposób.
  5. Olejki eteryczne działają podrażniająco na błony śluzowe. Uważaj również, aby nie dostały się do oczu.
  6. Staraj się wietrzyć pomieszczenie, w którym przeprowadzasz aromaterapię. W ten sposób unikniesz zbyt silnego, przytłaczającego działania olejków.
  7. Istnieją olejki eteryczne, które mają działanie fototoksyczne – negatywnie reagują na słońce. Jak wskazują eksperci „efektem reakcji mogą być zmiany w pigmentacji skóry, obecność rumienia oraz zmiany przypominające oparzenia”. Zanim użyjesz olejku (np. do masażu), upewnij się, że możesz wystawiać skórę na promienie słoneczne.

Kosmetyki, które uratują twoją skórę po nieprzespanej nocy. Obudzą, odświeżą i zregenerują zmęczona cerę>>

Źródło: J. Marwicka i in., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, nr 6.