Hejt w internecie

Czy wam też się zdarza, że po przeczytaniu niektórych pełnych rasizmu wypowiedzi w internecie nie możecie zasnąć? Niedawne wydarzenia związane z samobójstwami wywołanymi przez hejt sprawiły, że nie mogłam się z nich otrząsnąć przez wiele tygodni. Przesadzam? Często to słyszę. W świecie, w którym najbardziej liczą się łokcie, tupet, rywalizacja i walka o wynik, ale brakuje empatii wobec drugiego człowieka, nie jest łatwo być wrażliwym.

Osoby wysoko wrażliwe WWO - co to znaczy, cechy

Na szczęście nie jestem sama. Jak pisze w książce „Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza” Elaine N. Aron, amerykańska psycholożka i pisarka, osoby wysoko wrażliwe, tzw. WWO, stanowią 15-20 proc. społeczeństwa. Ich wrażliwość jest dziedziczna i uwarunkowana genetycznie. Takie osoby, obdarzone niezwykle wyczulonymi zmysłami, intuicją, umiejętnością czytania między wierszami i błyskawicznego łączenia faktów, pełniły przed setkami lat ważną funkcję w każdym plemieniu: ostrzegały zawczasu przed czyhającym niebezpieczeństwem (jego zażegnywaniem zajmowali się już mniej wrażliwi, za to zawsze gotowi do działania wojownicy). Dziś uważa się, że osoby wysoko wrażliwe to takie, które mają mniejszą odporność na wszelkiego rodzaju bodźce: od tłumu w centrum handlowym, przez kakofonię reklam słyszanych podczas jazdy taksówką, po gryzący sweter. Jednak to, w czym WWO się specjalizują, to emocje. Są obdarzone ponadprzeciętną empatią, z łatwością odczytują nastroje innych i potrafią je zrozumieć. Wszelkie życiowe sytuacje budzą w nich uczucia wielokrotnie silniejsze niż u innych ludzi. WWO często słyszą, że nie powinny przesadzać, a jeśli chcą przetrwać w dzisiejszym świecie, powinny być twardsze. Bywają postrzegane jako nieśmiałe. Oprócz tego zwracają uwagę na najmniejsze detale, często coś wiedzą, choć nie mają pojęcia skąd, a intuicja zawsze podpowiada im najlepsze rozwiązania. Wysoka wrażliwość nie musi być przekleństwem, może się stać osobistym źródłem mocy.

Czytaj też: Jak nauczyć się odmawiać? #przepraszam, ale nie przepraszam >>>

WWO : znane osoby

Czy Frida Kahlo stworzyłaby obrazy, które dziś poruszają setki osób na całym świecie, gdyby nie jej wysoka wrażliwość? To ona pomogła jej nie załamać się po wypadku, a zamiast tego zatopić się w świecie wewnętrznym, którego odbicie dziś podziwiamy na jej obrazach. Bujna wyobraźnia i kreatywność to jedne z podstawowych cech WWO – wśród przedstawicielek wyjątkowo dużo jest artystek, pisarek, wizjonerek. Gdy Jane Goodall zaczęła badać szympansy w Afryce, nadawała im imiona, zamiast – jak nakazywały standardy nauki – bezdusznie je numerować. Ani przez chwilę nie miała wątpliwości, że małpy posiadają charakter i osobowość, a jej wrażliwość doprowadziła w końcu do odkrycia, które potwierdziło bliskie podobieństwo szympansów i ludzi. Dziś 85-letnia Goodall jest zaangażowana w ruchy na rzecz planety, nawołuje do troski o środowisko, póki jeszcze nie jest za późno. Osoby wysoko wrażliwe często realizują w życiu potrzebę misji. Ich emocjonalność i empatia sprawiają, że potrafią patrzeć na świat z wielu perspektyw, wcześniej dostrzegając to, co w końcu staje się faktem. Dlatego WWO nierzadko zapoczątkowują rewolucje. Wśród najsłynniejszych aktywistów obdarzonych wysoką wrażliwością można wymienić m.in. Martina Luthera Kinga, Dalajlamę, Matkę Teresę czy Mahatmę Gandhiego. 

WWO a depresja

Oczywiście bycie WWO ma i swoje ciemne strony. Rzeczywistość, w której żyjemy, może przytłaczać. – Bywały chwile, gdy myślałam, że jestem za wrażliwa dla tego świata. Jakbym do niego nie należała – jest za szybki, nie rozumiem go – wyznała Winona Ryder. Wysoka wrażliwość łączy się niestety ze skłonnością do lęków i depresji. Jak sobie z nią radzić? – Podstawa to samoświadomość – mówi dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS. – Gdy zdajemy sobie sprawę ze swojej wysokiej wrażliwości, możemy ochronić się przed zbyt silnymi bodźcami. Nie można traktować wrażliwości jako słabości i próbować na siłę ją zmieniać. Zamiast tego warto dowiedzieć się, które sytuacje wywołują w nas szczególny stres i których granic lepiej nie przekraczać, by zachować wewnętrzną równowagę – tłumaczy ekspertka. Właśnie dlatego skok ze spadochronem, podczas którego doświadczasz uczuć bliskich śmierci, może okazać się nie najlepszym pomysłem, podobnie jak imieniny wujka, którego poglądy na sprawę kobiet przyprawiają cię o palpitacje serca. Poddani trudnym emocjom WWO mają też tendencję do patrzenia na świat w ciemnych barwach, a pozornie błahe wydarzenia urastają do rangi dramatów. – W takiej sytuacji warto intencjonalnie nauczyć się wzbudzać w sobie alternatywne, pozytywne myśli – mówi dr Magdalena Nowicka. Codziennie wieczorem możesz np. wypisać pięć dobrych rzeczy, które ci się przydarzyły, a gdy spotka cię niepowodzenie, zamiast się załamywać, wyciągnij z niego lekcję na przyszłość. Nie da się ukryć, że źródłem wielu emocji bywają media i powszechny dostęp do informacji z każdego zakątka globu. Wiadomości o kolejnym przemarszu nazistów czy postępujących zmianach klimatycznych mogą obudzić w WWO lęk. Czy to znaczy, że najlepiej odciąć się od informacji i zablokować serwisy newsowe? Nie, warto za to ograniczyć korzystanie z nich do kilkunastu minut dziennie. Poranna prasówka może w końcu ułatwić nienawidzącym small talków, za to uwielbiającym głębokie rozmowy WWO prowadzenie konwersacji, a świadomość tego, co się dzieje, może ich natchnąć do działania. Nie zapominaj też, że jest i druga strona medalu. Wysoka wrażliwość oznacza silniejsze przeżywanie WSZYSTKICH uczuć, w tym także radości, miłości, zachwytu, szczęścia. A to oznacza, że swoje życie możesz przeżyć głębiej i piękniej.

Jak reagować na hejt?

– Czasem, gdy czuję, że moje emocje za chwilę wybuchną, publikuję komentarz pod pełnymi hejtu wypowiedziami w internecie – przyznaje wysoko wrażliwa Kasia, copywriterka. – Zamiast jednak wchodzić w polemiki z agresywnymi trollami, piszę z perspektywy serca, starając się przedstawić inny, bardziej otwarty punkt widzenia. Mam poczucie, że dzięki temu choć odrobinę zmieniam świat na lepsze. By jednak ochronić siebie, nie czytam już odpowiedzi na swój pokojowy wywód – dodaje ze śmiechem. W świecie, w którym coraz częściej słychać mowę nienawiści, wrażliwość może być wielką siłą. – Na niższym poziomie mowa nienawiści to nic innego jak nieumiejętność przewidzenia emocji drugiego człowieka w reakcji na nasze słowa. Wysoko wrażliwi dzięki darowi empatii mogą wprowadzić do debaty publicznej szacunek dla poglądów innych niż nasze – uważa dr Magdalena Nowicka. WWO to osoby refleksyjne, które często analizują własne zachowania i myśli, a także zadają sobie filozoficzne pytania o sprawy wyższe: sens życia, śmierci, istnienie Boga. Jeśli poszukujesz na nie odpowiedzi, możesz przelać towarzyszące temu uczucia w sztukę: rysunek, piosenkę, wiersz. Kto wie, jakie struny poruszysz w swoich odbiorcach?

W czasach gwałtownych zmian i burzliwych nastrojów społecznych twoje przemyślenia mogą być drogowskazem – niezależnie od tego, czy będzie to traktat filozoficzny, artykuł w opiniotwórczej gazecie, czy post na Facebooku. Ponieważ potrafisz empatycznie słuchać, rozmowa z tobą może też przynieść ukojenie komuś zagubionemu. Jako osoba wysoko wrażliwa możesz w pełni zrealizować swój potencjał, będąc artystką, dziennikarką, psychoterapeutką, nauczycielką duchowości czy działając na rzecz innych w organizacji non profit. Twoja wysoka świadomość, refleksyjność i umiejętność patrzenia na sprawy z szerokiej perspektywy czynią cię też idealną doradczynią. Jak pisze Elaine N. Aron, wysoko wrażliwi mają moc „przekierować potężną, ekspansywną energię społeczeństwa ku innym celom niż dominacja i agresja. Lepiej spożytkować tę energię na kreatywne działania, wynalazczość, poznawanie świata oraz ochronę planety”. Wrażliwość naprawdę może zmieniać świat. Czy dopuścimy ją w końcu do głosu?

Czytaj też: Leczenie depresji - alternatywne metody, które pomogą złagodzić objawy choroby >>>