Skóra zaczyna starzeć się od około 25. roku życia. Z wiekiem ubywa w niej kolagenu, który odpowiada za napięcie, sprężystość czy gęstość. Zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki - najpierw najczęściej te wokół oczu, a później, wskutek postępującej wiotkości, także te w dolnej części twarzy. 

Czasami jednak mijają lata, w trakcie których nieszczególnie dbamy o skórę lub robimy to nieprawidłowo. Problemy nasilają się, przez co upływ czasu jest znacząco widoczny. Z cery dojrzałej można czytać, jak z otwartej księgi. Warto zatem wiedzieć nie tylko jak częściowo naprawić wyrządzone jej szkody, ale także jak zapobiegać ich pogłębianiu się.

Poniższe wskazówki mogą stosować też osoby młodsze, które chcą spowolnić proces starzenia się skóry. Przypominamy o tym, ponieważ kosmetyki dobieramy biorąc pod uwagę potrzeby cery i efekt, jaki chcemy dzięki nim uzyskać.

Pierwsze oznaki starzenia się skóry

Wspomniany ubytek kolagenu to nie jedyna kwestia, o którą należy się martwić. Z czasem w skórze zaczyna brakować także kwasu hialuronowego, a związana z tym suchość potęguje osłabienie bariery ochronnej naskórka. W dodatku z wiekiem aktywność gruczołów łojowych stopniowo maleje, więc cera nie ma możliwości zrekompensowania sobie ubytku nawilżenia poprzez wydzielanie sebum, które - czy nam się to podoba, czy nie - w naturalny sposób nawilża. Sucha skóra jest niestety bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Nie bez powodu mówi się, że osoby z tłustą cerą starzeją się wolniej. Początkowo zmarszczki są płytkie (powierzchowne). Z czasem wszystkie lub większość zamienią się w zmarszczki głębokie.

Co sprzyja starzeniu się skóry?

Starzenie się skóry to naturalny proces biologiczny i nie da się go uniknąć. Mamy jednak w pewnym stopniu wpływ na to, jak szybko będzie postępować. To dlatego, że możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje starzenia:

 1. starzenie związane z wiekiem, czyli wewnątrzpochodne - dotyczy naszego stylu życia (między innymi używek, diety, higieny snu), wieku czy zmian hormonalnych. Do tej grupy zaliczamy także czynniki genetyczne.
 2. starzenie związane z czynnikami środowiskowymi, czyli zewnątrzpochodne - dotyczy nieodpowiedniej pielęgnacji, smogu czy innych zanieczyszczeń. Kluczowe jest też promieniowanie UV, które odpowiada za fotostarzenie. 

Jak spowolnić starzenie się skóry?

Pierwszym krokiem do jakichkolwiek zmian związanych z ciałem powinny być badania. Będziemy to powtarzać niczym mantrę, bo właśnie organizm sam mówi nam, czego potrzebuje, a my to często niestety bagatelizujemy. Wizyta u lekarza jest konieczna, aby uzyskać niezbędne skierowania, a później przeanalizować wyniki. To pozwoli nam odkryć, czego organizmowi brakuje oraz czy nasze hormony są uregulowane. Dopiero, kiedy tego typu formalności będziemy mieć za sobą, możemy skupić się na kolejnych krokach.

Wewnątrzpochodny typ starzenia się skóry da się kontrolować - ważne są między innymi nawodnienie i dieta. W przypadku drugiego typu starzenia się skóry nie na wszystkie czynniki mamy wpływ. Nie uda się nam zapanować nad smogiem czy innymi zanieczyszczeniami powietrza. Możemy jednak zadbać o to, aby kosmetyki, których używamy, dostarczyły skórze niezbędnych składników oraz chroniły ją przed każdym rodzajem promieniowania.

Składniki dla skóry dojrzałej

Jest kilka składników, które warto wprowadzić do pielęgnacji cery dojrzałej. Mowa między innymi o:

 • niacynamidzie,
 • ceramidach,
 • kwasie hialuronowym,
 • trehalozie,
 • ekstraktach roślinnych,
 • olejach i masłach,
 • skwalanie.

Nie chodzi o to, by wszystkie te składniki zmieściły się w jednym kosmetyku - chociaż i takie bez trudu znajdziecie na rynku. Można je rozłożyć na kilka produktów - tak, by uzupełniały się wzajemnie.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry dojrzałej

Linia mySKINpro od MIYA COSMETICS / Mat. prasowe

Wymieniliśmy siedem kluczowych składników, ale do tej listy dołączamy jeszcze jeden - fermenty o działaniu postbiotycznym, które zapewniają równowagę mikroflory bakteryjnej skóry.. 

Wspomniane substancje znajdziecie na przykład w linii mySKINpro od MIYA COSMETICS. Wchodzące w jej skład kosmetyki:

 • długotrwale nawilżają,
 • wzmacniają płaszcz hydrolipidowy,
 • wspierają mikrobiom, 
 • działają przeciwstarzeniowo,
 • wyrównują koloryt.

Krem intensywnie i długotrwale nawilżający MIYA COSMETICS mySKINpro

Kosmetyk został stworzony po to, by odczarować nie miesiące, ale lata zaniedbań w kwestii pielęgnacji. Dzięki licznym składnikom aktywnym wiąże i utrzymuje wilgoć w naskórku, przez co długotrwale nawilża, tym samym zapobiegając suchości. Dba o prawidłową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, ponieważ wzmacnia płaszcz hydrolipidowy. W efekcie skóra jest bardziej promienna, gładka oraz elastyczna, z kolei zmarszczki i przebarwienia - mniej widoczne.

Krem intensywnie i długotrwale nawilżający MIYA COSMETICS mySKINpro / Mat. prasowe

Krem odżywiająco-odbudowujący MIYA COSMETICS mySKINpro

Ten krem jest odpowiedzią na uszkodzoną barierę hydrolipidową i pogarszające jej stan czynniki zewnętrzne. Zapewnia ochronę, ponieważ wspiera mikrobiom. Z czasem skóra staje się rozświetlona, gładka i bardziej sprężysta, zmarszczki są mniej widoczne, a przebarwienia - rozjaśnione. Przynosi też ulgę, ponieważ zapobiega utracie wody z naskórka. Dzięki temu, że optymalnie natłuszcza, pozwala na bardziej jakościową regenerację, tym samym spowalniając starzenie.

Krem odżywiająco-odbudowujący MIYA COSMETICS mySKINpro / Mat. prasowe

Krem-maska intensywnie odżywiająca skórę wokół oczu MIYA COSMETICS mySKINpro

W przypadku tak delikatnej skóry, jaką jest ta w okolicach oczu, trzeba postępować z największą uwagą i troską. Ten krem zapewni komfort najwyższej klasy. Utrzyma odpowiedni poziom nawilżenia i zmniejszy widoczność zmarszczek. Zlikwiduje objawy zmęczenia, które zawsze dodają lat, a ponadto rozjaśni cienie. Nie powoduje ściągnięcia i nie zawiera kompozycji zapachowej, więc nie podrażni nawet bardzo wrażliwej skóry.

Krem-maska intensywnie odżywiająca skórę wokół oczu MIYA COSMETICS mySKINpro / Mat. prasowe

Jak używać kremów MIYA COSMETICS z linii mySKINpro? Rano, na co dzień i pod makijaż stosujemy Krem intensywnie i długotrwale nawilżający. Wieczorem, gdy cera potrzebuje bogatszej formuły, sięgamy po Krem odżywiająco-odbudowujący. Krem-maskę intensywnie odżywiającą skórę wokół oczu nakładamy rano jako kremu, a wieczorem, jego grubszą warstwę - jako maskę.