Sny są niezwykle interesującym tworem ludzkiego umysłu. Ich przyczyna i znaczenie do dzisiaj nie zostały w pełni wyjaśnione. Niektóre osoby uważają, że nocne projekcje są kreowane przez naszą podświadomość. Pozwalają zagłębić się w siebie, by zrozumieć kierujące nami emocje. Inni doszukują się w snach podwójnego dna. Jeszcze inni traktują je jak wizje przyszłości. Sny fascynują ludzkośc już od dawna. W starożytności starano się zapamiętywać je z drobnymi szczegółami. Jak wiemy, z tym bywa z różnie. Może się zdarzyć, że tuż po przebudzeniu pamiętamy nasz sen, a po kilku minutach nie mamy pojęcia jaki był jego przebieg. Tak, jakby podświadomość płatała nam figle. Na szczęście można to zmienić. Jak zapamiętać sen? Najpierw wyjaśnijmy, czym sny są tak naprawdę. 

Czym są sny?

Sny  pojawiają się w fazie REM, w której mózg wykazuje normalną aktywność biochemiczną, a ciało ulega rozluźnieniu. Naukowcy uważają, że za projekcję obrazów sennych odpowiada hipokamp - obszar umysłu odpowiedzialny za kontrolę pamięci i uczuć. W trakcie trwania fazy REM wydziela się dopamina, która pobudza hipokamp do przetwarzania informacji. Podobną aktywność można zaobserwować u osób cierpiących na niektóre choroby psychiczne. W ich przypadku, znaczne stężenie dopaminy wywołuje halucynacje.

Czy sny są niczym innym, jak omamami? Dlaczego zatem owe omamy często dotyczą rzeczywistych zdarzeń? Niektórzy naukowcy są zdania, że sny pełnią funkcję analityczną. Dzięki nim nasz mózg porządkuje informacje, które nabywamy w ciągu dnia. Choć często bywają one nielogiczne, bez wyraźnej chronologii wydarzeń, to w praktyce większość snów odnosi się do naszych przeżyć - zarówno dosłownie, jak i symbolicznie. Bywa, że marzenia senne przepowiadają, co wydarzy się w przyszłości. To tzw. sny prorocze, które nie zdarzają się tylko medium. Naukowcy twierdzą, że takie projekcje stanowią potwierdzenie tezy o możliwej roli analitycznej sennych projekcji. Oznacza to, że umysł, na podstawie zebranych informacji, przewidział konsekwencje aktualnych wydarzeń. 

Większość osób pragnie pamiętać swoje sny. W końcu są one ciekawym przeżyciem. W marzeniach sennych można robić to, na co nigdy nie zdobędziemy się na jawie. Jednak zapamiętywanie snów wymaga wprawy. Śpiący mózg nie jest w stanie niczego zapamiętać. Ośrodki, które za to odpowiadają, pozostają nieaktywne w fazie spoczynku. Swoje sny zazwyczaj pamiętają ci, którzy wybudzają się w nocy. Czy zatem powinnyśmy skorzystać z budzika? Niewymuszone przebudzenia z pewnością ułatwiają zadanie. 

Koszmary senne - dlaczego je mamy? >>

Jak pamiętać sny?

Jak pamiętać sny? Nie ma innej rady niż wyrobić sobie nawyk ich zapamiętywania. To łatwe - obok łóżka połóż notes i długopis, na tyle blisko, żebyś mogła po nie sięgnąć z pozycji leżącej. Następnie, po przebudzeniu, spróbuj spisać na kartkę wszystko, co pamiętasz ze swojej sennej projekcji. Początkowo twoja pamięć będzie przywoływać jedynie krótkie fragmenty sennych marzeń, ale nie pozwól się temu zniechęcić. Dopiero z czasem zaobserwujesz, że sięgasz swoją pamięcią coraz dalej. Być może pewnego poranka uda ci się zapamiętać cały sen ze szczegółami.

Inna metoda polega na dziennym treningu pamięci. Ten sposób nie należy do skomplikowanych. Wystarczy regularnie skupiać się na dowolnych obiektach (np. siedząc przy biurku lub wyglądając przez okno), analizując ich wszystkie detale, takie jak kształt, faktura, kolory, charakterystyczne cechy itp. Następnie, trzeba zapisać wszystko, co udało się zapamiętać. Tę metodę można również zastosować w odniesieniu do przeżytych sytuacji. Wystarczy wybrać jedno zdarzenie, a następnie poddać je dogłębnej analizie.

Osoby, które nie muszą wstawać o konkretnej godzinie, powinny zrezygnować z używania budzika i z budzenia przez inną osobę. Niech twoje pobudki będą naturalne. Dzięki temu, przejście z fazy snu do jawy stanie się łagodnie, z czym wzrośnie szansa na zapamiętanie przebiegu twoich marzeń sennych. Gwałtowne wyrwanie ze snu działa na odwrót. Potwierdzoną skuteczność ma również technika afirmacyjna. Polega ona na powtarzaniu przed zaśnięciem (w myślach, ale pewnym siebie i stanowczym głosem) frazy "po przebudzeniu zapamiętam swój sen", bądź innej podobnej, o tej samej motywacji. 

Jak wywołać świadomy sen? Najlepsze techniki >>