Jak odblokować czakry?

Słowo czakra oznacza wir energii. Zgodnie z filozofią starożytnych Indii każdy człowiek ma siedem czakr, które zarządzają energią w ciele, od kręgosłupa po czubek głowy. Czakry decyduje o naszym samopoczuciu czy ogólnym stanie zdrowia. Ważne, by te pola energetyczne pozostawały wyważone. Uważa się, że kiedy brakuje im równowagi, w naszym ciele pojawiają się zaburzenia fizyczne i emocjonalne. Każda z siedmiu czakr ma określoną funkcję, która w znaczący sposób wpływa na życie. Jak odblokować czakry? Aby to zrobić, warto rozpoznać, skąd biorą się nasze głęboko zakorzenione traumy. To, że właśnie czytasz ten artykuł, oznacza, że intuicyjnie podejmujesz pierwszy krok ku samoleczeniu.

Mulandhara - czakra korzenia

Czakra korzenia to nasza czakra uziemienia. Zaczyna się u podstawy kręgosłupa i łączy naszą duszę z ciałem. Jako centrum energetyczne jest odpowiedzialne za ochronę kręgosłupa, odbytnicy, nóg, kości i stóp. Emocjonalnie wiąże się z przetrwaniem, stabilnością, akceptacją, samodyscypliną, percepcją, strachem oraz bezpieczeństwem. Tradycyjnie, czakra korzenia reprezentuje kolor czerwony i czerwone kryształy, takie jak rubin, granat i czerwony jaspis. Używa się ich do leczenia tej czakry. W tym procesie pomaga również spożywanie czerwonej żywności. 

Diagnoza: gdy czakra korzenia jest niezrównoważona, mierzymy się z sennością, zmęczeniem, otyłością, a nawet takimi problemami, jak chciwość, lęk przed nieznanym, niezdolność do radzenia sobie ze zmianami, brak dyscypliny i trudności finansowe. Możemy również doświadczyć dysfunkcji fizycznych. Zaburzenia jelit, problemy z kośćmi lub zębami, ból w dole pleców, depresja czy brak energii przypisuje się zablokowanej czakrze korzenia. Dopiero kiedy uda nam się zaprowadzić harmonię w tym polu energetycznym, na nowo poczujemy, czym jest zdrowie, młodość i witalność. 

Terapia: blokada czakry korzenia pojawia się przez traumę porodową, porzucenie, zaniedbanie fizyczne, złą relację z matką, niedożywienie lub stres związany z wojną, lub życiem w biedzie. W celu wyleczenia tej czakry zaleca się zwiększoną aktywność fizyczną oraz masowanie podbrzusza i kręgosłupa. Należy oddać się rytuałom, które ponownie połączą nas z ciałem i pomogą nam na nowo pokochać siebie. Samoakceptacja jest bardzo ważna w praktyce odblokowywania czakr. Oto mantra dla czakry korzenia:

„Czuję się uziemiona i bezpieczna w moim ciele. Ufam Przestrzeni. Wiem, że znajduję się pod jej opieką. Jestem wspierana, pocieszana, kochana. Moje wnętrze jest moją świątynią oraz przystanią spokoju.”

Svadhisthana - czakra sakralna

Czakra sakralna znajduje się w podbrzuszu i rządzi naszą seksualnością, emocjami, kreatywnością oraz sprawami finansowymi. Reprezentuje ją kolor pomarańczowy oraz kryształy jak bursztyn, cytryn czy pomarańczowy kalcyt. Te kamienie szlachetne mogą być używane do wzmocnienia energii czakry sakralnej.

Diagnoza: czakra sakralna pomaga zrównoważyć nasze narządy płciowe, jelita, dolne kręgi, nerki, miednicę, wyrostek robaczkowy, prostatę, okolice bioder oraz układ limfatyczny. Kiedy wytwarza nadmierną energię, przyczynia się do seksoholizmu. Może też powodować zależność emocjonalną, wywoływać silne emocje lub potęgować skłonność do uzależnień. Jednak gdy tej energii jest za mało, osłabia umiejętności społeczne, powoduje strach przed seksem, brak pożądania i odmawianie sobie przyjemności. Fizycznie, gdy ta czakra jest niezrównoważona, występują dysfunkcje seksualne lub problemy z reprodukcją, moczem, trawieniem, śledzioną lub kontrolą apetytu.

Terapia: kłopoty z czakrą sakralną pojawiają się u osób, które były manipulowane, wykorzystywane seksualne lub mentalnie, miały rodziców alkoholików lub zaniedbały swoje uczucia. Kluczem do odblokowania tej czakry jest przebicie się przez traumę i zaakceptowanie, że nie jesteśmy tym, co przytrafiło nam się w przeszłości. Mantra dla czakry sakralnej:

„Uznaję i akceptuję swoją seksualność. Pozwalam sobie czuć wszystkie emocje. Rozumiem, że zasługuję na przyjemność w życiu. Czuję się komfortowo z tym, kim jestem.”

Manipura - czakra splotu słonecznego

Czakra splotu słonecznego znajduje się pod przeponą. Kontroluje poczucie mocy i własnej wartości oraz związek z naszym wnętrzem. Reprezentuje ją kolor żółty, a zatem kryształy takie jak cytryn, żółty topaz czy oko tygrysa. Tę czakrę leczy się żółtymi potrawami, które najczęściej zawierają kurkumę.

Diagnoza: Manipura dba o nasz układ oddechowy, żołądek, wątrobę, woreczek żółciowy, trzustkę, nadnercza, dolną część pleców i układ nerwowy. Kiedy jej energia zostaje zakłócona, spada nasza samoocena, nie możemy się zmobilizować, czujemy strach, agresję, potrzebę kontroli lub poczucie, że jesteśmy ofiarą i powinniśmy obwiniać za to innych. W przypadku braku równowagi fizycznej mogą wystąpić problemy trawienne, choroby jelit, wrzody, anoreksja, zapalenie trzustki, cukrzyca, kamienie żółciowe, alergie oraz problemy z wątrobą i żołądkiem. Odczuwalne jest również ciągłe uczucie zimna. Dopiero równowaga czakry splotu słonecznego obdarza nas wewnętrzną harmonią, akceptacją oraz szacunkiem do ludzi.

Terapia: brak równowagi w polu Manipury zostaje wywołany przez fizyczne znęcanie się, strach przed karą, zawstydzenie, życie w niebezpiecznym środowisku lub w dominującym gospodarstwie domowym, które uniemożliwia bycie sobą. Aby odblokować tę czakrę, należy zwalczyć autoagresję. Warto wpłynąć na swoją sytuację np. poprzez zmianę otoczenia. Pomocne będą również ćwiczenia brzucha i energiczny sport. Mantra dla czakry splotu słonecznego:

„Szanuję moc we mnie. Wiem, że mam siłę, aby uciec od tego, co mnie prześladuje. Uwalniam nagromadzone emocje i dążę do osiągnięcia swobody."

Anahata - czakra serca

Czakra serca rządzi sercem oraz klatką piersiową. To czakra miłości, przebaczenia, związków, oddania, samotności, depresji. Jest powiązana zarówno z różowym, jak i zielonym kolorem. Wspiera się ją szmaragdami, kwarcem, jadeitem czy roślinami w wymienionych kolorach. 

Diagnoza: Anahata dba o układ krążenia, płuca, ramiona, grasicę, układ odpornościowy i górną część pleców. Gdy nie jest zrównoważona, może prowadzić do zaburzeń w tych obszarach. Powoduje napięcia, problemy z klatką piersiową, astmę i alergie. Na poziomie mentalnym wywołuje zazdrość, zaborczość w relacjach, lęk przed intymnością oraz nieśmiałość. 

Terapia: Brak równowagi w czakrze serca jest spowodowany traumą odrzucenia, stratą, znęcaniem się, rozwodem, śmiercią, poczuciem braku miłości lub zdradą. Zrównoważona czakra serca pomaga promować współczucie, miłość do siebie, empatię i pokój. Aby uzdrowić tę czakrę, trzeba nauczyć się przebaczać, praktykować bezwarunkową miłość oraz poznać prawdziwą wartość współczucia. Ćwiczenia oddechowe, praca z ramionami czy samopoznanie mogą pomóc w jej odblokowaniu. Mantra dla czakry serca:

„Otwieram się na dawanie oraz otrzymywanie miłości. Wybaczam sobie i innym błędy z przeszłości. Uznaję, że jestem godna tego, aby tworzyć kochające relacje.”

Vishuddha - czakra gardłowa

Czakra gardłowa rządzi wyrażaniem siebie, komunikacją i mówieniem prawdy. Tę czakrę określa się kolorem niebieskim. Aktywują ją niebieskie kryształy jak szafir czy lapis lazuli. Aby uzdrowić czakrę gardła, spożywa się niebieskich pokarmy lub nosi się niebieskie ubrania.

Diagnoza: Vishuddha rządzi gardłem, tarczycą, strunami głosowymi, jamą ustną, zębami, dziąsłami, szczękami, uszami i mięśniami. Kiedy brakuje w niej harmonii, możemy cierpieć na chroniczne dolegliwości, mieć chrapliwy głos, problemy z dziąsłami, zapalenie krtani, obrzęk gruczołów, a nawet choroby tarczycy. Brak równowagi emocjonalnej w tej czakrze prowadzi do nadmiernego mówienia, niezdolności do słuchania, plotkowania, jąkania lub strachu przed mówieniem, albo niezdolności do wyrażania uczuć w słowach. Kłamstwa, tajemnice, słowne obelgi, ciągłe wrzaski, krytyka czy autorytatywni rodzice to powszechne urazy związane z problemami z czakrami gardła.

Terapia: aby wyleczyć tę czakrę, należy nauczyć się samokontroli i rozwinąć swoją pewność siebie. Świadomość, że jest się godnym własnej opinii, praktykowanie milczenia, śpiewanie, praca z głosem oraz słuchanie innych mogą ułatwić ten proces. Mantra dla czakry gardłowej:

„Akceptuję swoje uczucia i emocje. Wiem, że jestem godna wyrażania tego, co przeżywam. Słyszę głos innych i mówię prawdę. Ufam, że potrafię wyrażać siebie z jasnym zamiarem.”

Ajna - czakra trzeciego oka

Czakra trzeciego oka znajduje się w centrum czoła. Rządzi naszą intuicją, umysłem, wyobraźnią, inteligencją i zdolnością widzenia jasnej strony życia. Kojarzy się z kolorem indygo. Wspomaga się ją kryształkami ametystu oraz olejkiem eterycznym z lawendy.

Diagnoza: fizycznie ta czakra rządzi naszym mózgiem, układem nerwowym, uszami, oczami, nosem, twarzą oraz szyszynką i przysadką mózgową. Kiedy pojawiają się w niej zaburzenia energetyczne, zaczynamy cierpieć na bóle głowy, choroby oczu, problemy z zatokami, guzy mózgu, zaburzenia neurologiczne, drgawki czy trudności w uczeniu się. Emocjonalnie, gdy ta czakra jest niezrównoważona, mamy koszmary senne, halucynacje, urojenia, słabą pamięć, a nawet niemożność korzystania z wyobraźni. 

Terapia: blokada czakry trzeciego oka dotyka tych, którzy dorastali w przerażających środowiskach lub doświadczyli braku wsparcia dla swojej intuicji oraz kreatywności. W uzdrowieniu tej czakry mogą pomóc medytacje, wizualizacje, tworzenie sztuki, praca z pamięcią lub snami, hipnoza i regresja przeszłego życia. Mantra dla czakry trzeciego oka:

„Ufam swojej intuicji i otwieram swój umysł na nieskończoną kreatywność Wszechświata. Jestem otwarta na słuchanie i doświadczanie wszystkiego, co jest zestrojone ze światłem i miłością. Mam moc manifestowania moich pragnień.”

Sahasrara - czakra korony

Czakra korony świadczy o zdrowiu naszej duchowej jaźni. Odpowiada za duchowe przebudzenia, karmę, świadomość i wszystko, co boskie. Kolory reprezentowane przez tę czakrę to purpura, biel, złoto oraz srebro. Jej energię podtrzymuje się takimi kryształami jak diament, kwarc czy selenit.

Diagnoza: Sahasrara kontroluje nasz układ mięśniowy, szkieletowy i nerwowy. Kiedy brakuje w niej równowagi, można doświadczyć zaburzeń energetycznych, depresji, migreny, amnezji lub wrażliwości na środowisko. Życie w oderwaniu od swojego ciała, materializm i manipulowanie innymi są kolejnymi objawami tego stanu. 

Terapia: gdy czakra korony jest zrównoważona, odczuwamy głębokie duchowe połączenie oraz zrozumienie wobec widzialnego, jak i niewidzialnego świata. Narzucona religia, strach przed nieznanym czy duchowe znęcanie się przyczyniają się do traumy tej czakry. Aby ją uzdrowić, należy połączyć się ze swoim wnętrzem. Tę praktykę wspiera medytacja oraz ćwiczenia na oczyszczenie umysłu. Mantra dla czakry korony:

„Jestem boską istotą duchową. Kieruje mną siła wyższa i moja wewnętrzna mądrość. Jestem miłością."

Praktyki samoleczenia:

  1. Medytacja uzdrawiająca - jak ukoić ciało i umysł? >>
  2. Słowiańskie sposoby na zdrowie >>
  3. Naturalne metody walki z lękami >>