Choć dziś w swojej ofercie mają je zarówno sieciówki, jak i znani projektanci, pierwsze modne apaszki wyszły ze szwalni domu mody Hermes w latach 30. XX wieku. Francuski brand, zanim wszedł do branży wyrobów skórzanych, wprowadził na rynek szal wykonany z importowanego chińskiego jedwabiu, który był dwa razy mocniejszy niż jakakolwiek inna tkanina w tamtym czasie. Jak można się domyślać, bardzo szybko stał się hitem, zwłaszcza wśród rodzin królewskich i znanych osobistości, a sama królowa Elżbieta przyjęła kolorowe chusty jako część swojego uniformu (nosi je zresztą do dziś).

Jak wiązać apaszkę? Bez względu na to, jaki sposób noszenia wybierzesz, jedno jest pewne: nadszedł czas, by wyciągnąć nieco zapomniane chusty z szafy i dać im drugie życie. Podpowiadamy, w jaki sposób ten modny dodatek stylizują nasze ulubione dziewczyny z Instagrama i na jakie wzory warto zwrócić uwagę planując zakup nowego modelu.

Jak nosić apaszkę do koszuli?

Chusty o kroju kwadratu w kolorowe wzory lub te jednobarwne wyglądają dobrze praktycznie ze wszystkim, co masz w szafie, ale połączone z białą koszulą w męskim stylu, niebieskimi dżinsami i elegancką torebką nigdy nie wyjdą z mody. Najprostszym sposobem na stylowe noszenie jedwabnej apaszki do koszuli jest zawiązanie jej na szyi jednym z dwóch podstawowych stylów.

Apaszka noszona jak bandana

Jest to jeden z najbardziej klasycznych stylów wiązania apaszki na szyi. Połóż chustę płasko na stole, a następnie złóż tak, aby przeciwległe rogi spotkały się tworząc trójkąt. Przełóż apaszkę wokół szyi umieszczając szeroki trójkąt znajdował na klatce piersiowej, skierowany wierzchołkiem do dołu. Owiń dwa końce wokół szyi i zawiąż je w luźny węzeł nad lub pod trójkątem.

Apaszka zawiązana w pojedynczy węzeł

Rozłóż kwadratową apaszkę płasko na stole. Złóż ją na pół tak, aby dwa przeciwległe wierzchołki się ze sobą spotkały, tworząc duży trójkąt. Następnie, zaczynając od najszerszej części trójkąta, złóż go do środka w 5-7 cm odcinkach. W ten sposób otrzymasz długi, wąski szal, który możesz elegancko owinąć wokół szyi i zawiązać na prosty węzeł.

Jak nosić apaszkę do sukienki?

Kolorowa, wzorzysta apaszka będzie prostym, a jednocześnie przyciągającym wzrok i niezwykle modnym dodatkiem do sukienki. Najlepiej sprawdzi się w towarzystwie modeli w jednolitym kolorze - doda stylizacji wyrazu i zwróci uwagę na twoją twarz, makijaż oraz fryzurę.

Apaszka zawiązana w kokardę

Rozłóż apaszkę na płasko i złóż na pół po przekątnej, tworząc duży trójkąt. Zwiń w taki sposób, aby utworzyć długi, wąski szal. Następnie owiń go wokół szyi, zawiąż prosty węzeł i kokardę. Dopasuj rozmiar kokardy rozciągając materiał, aby uzyskać efekt, który cię zadowoli.

Apaszka zawiązana w luźny węzeł

Owiń szal wokół szyi tak, aby jego oba końce opadały na twoją klatkę piersiową Chwyć jeden koniec i zawiąż na jego środku luźny węzeł. Następnie przełóż drugi koniec apaszki przez środek węzła. Węzeł możesz swobodnie przesuwać w górę lub w dół, aby uzyskać pożądany efekt.

Jak nosić apaszkę do płaszcza?

Noszenie jedwabnych apaszek do płaszczy szczególnie upodobały sobie dziewczyny z branży na ostatnim kopenhaskim tygodniu mody. Wzorzystą chustę w stylu Hermes prezentowały nonszalancko zarzuconą na ramiona lub zawiązaną w męski sposób blisko szyi, a ich stylizacje z tym modnym dodatkiem szybko obiegły modowe portale i konta z fotografią street style’ową.

Apaszka zarzucona na plecy

Złóż dużą chustę na pół po przekątnej, a następnie owiń wokół szyi tak, aby trójkąt leżał na plecach, a dwa końce znajdowały się z przodu. Zwiąż końce razem w luźny węzeł lub pozostaw swobodnie opadający na ramiona.

Apaszka noszona w męskim stylu

Wskazówka: do tego wiązania lepiej sprawdzi się prostokątna apaszka. Złóż szalik na pół według dłuższego boku i przełóż wokół szyi. Chwyć luźne końcówki i przełóż pojedynczy koniec przez pętlę. Następnie podnieś wiązanie i przekręć je o 180 stopni, tworząc drugą pętlę. Przełóż przez nią wolną końcówkę chusty, przekręć ponownie o 180 stopni, a następnie powtórz ten proces z drugim końcem ogona. Rób tak, aż skończy Ci się materiał.

Jak nosić apaszkę na głowie?

Pojawiła się na wybiegach Versace, Diora, Max Mary i wielu innych - apaszka noszona na głowie stała się modnym akcesorium, z którym latem nie rozstawały się influencerki. W dużej mierze przyczynił się do tego TikTok - chusta noszona z okularami przeciwsłonecznymi w rozmiarze maxi była symbolem wyzwania "Please Don't Go", a Olivia Rodrigo w takim samym połączeniu zachwycała w scenie otwierającej teledysk do piosenki "Deja Vu".

Ale to nie jedyny sposób, w jaki możesz modnie nosić apaszkę na głowie - możliwości jest co najmniej kilka.

Apaszka noszona jako opaska

Złóż chustę na pół po przekątnej i chwyć za najdłuższy bok powstałego trójkąta. Następnie złóż go w długi, wąski pasek o szerokości około 5 cm. Owiń apaszkę wokół głowy tak, by jej końce znajdowały się z tylu głowy, tuż nad karkiem. Zwiąż końce razem podwójnym węzłem i ukryj pod włosami.

Apaszka noszona jako gumka do włosów

Kolorowa apaszka może pełnić funkcję nietypowej gumki do włosów i w prosty sposób urozmaicić prostą fryzurę. Wystarczy, że upniesz włosy w kok lub kucyk, który zabezpieczysz cienką gumką, a następnie wokół niej zawiążesz złożoną w długi prostokąt chustę. Jej końce zwiąż razem tworząc węzeł lub kokardę.

Apaszka noszona jak modna bandana

Apaszkę możesz obwiązać wokół głowy tworząc wspomniany już “babushka style” lub nosić w nieco bardziej nowoczesny sposób zupełnie, jak Kendall Jenner na luksusowych wakacjach na włoskim wybrzeżu Amalfi.

Złóż chustę na pół po przekątnej, aby stworzyć duży trójkąt. Przełóż ją przez głowę tak, by dwa końce znalazły się na karku, a duży trójkąt zakrywał czubek głowy. Na koniec zwiąż końce w węzeł pod włosami i gotowe!

Idealna stylizacja z apaszką w roli głównej wybrana? W dziale Moda przeczytasz również jak jak nosić koszulę damską do spodni; co oznaczają pierścionki na palcach danej ręki, a także czy wypada i jak nosić bluzki bez stanika.