Trendy kulinarne 2030 - co będziemy jeść za kilkanaście lat?

Jedzenie w tabletkach, wydrukowany burger, a może obiad w kroplówce? Kulinarne trendy przyszłości są bardziej przyziemne niż mogłoby się nam wydawać. Ostatnio wpadł nam w ręce ciekawy e-book autorstwa twórców projektu Food and Design, którzy postanowili zebrać przewidywania blisko 80 ekspertów na temat przyszłości branży food. Publikacja nosi tytuł ,,Przyszłość jedzenia / jedzenie przyszłości. Trendbook 2023–2030” i jest pierwszą tego typu inicjatywą agencji Od kuchni. Trendbook kompleksowo porusza tematykę żywności i trendów foodowych na kolejne lata. Jest doskonałą bazą wiedzy nie tylko dla osób związanych z branżą, ale także dla zainteresowanych jedzeniem oraz poszukujących ciekawych informacji dotyczących innowacji.

Wśród przewidywań kulinarnych na 2030 rok specjaliści wytypowali dla nas 4 trendy żywieniowe, które już niedługo wpiszą się na stałe w nasze codzienne wybory żywieniowe. 

Trendy kulinarne 2030: owady na talerzach

Choć na razie dla wielu brzmi to nieprawdopodobnie, to w kuchniach sporej części świata goszczą już owady. Kiedy dotrą one również do naszej? Częściowo dzieje się to już teraz! Już dziś możemy skosztować potraw z dodatkiem mączników czy świerszczy. W najbliższych latach Unia Europejska może dopuścić do spożycia kolejne gatunki owadów, co będzie wiązało się m.in. z inwestycjami w farmy owadzie w Europie. Eksperci wskazywali także na żywność wyhodowaną w laboratorium czy dietę funkcjonalną jako alternatywne formy odżywiania w kolejnych latach.

Trendy kulinarne 2030: powrót do korzeni

Ponadto silne trendy, które już teraz dostrzegamy w wielu obszarach, to comfort food, ale w nieco zdrowszej formie. Comfort food przywołuje sentymentalne odczucia i pobudza wspomnienia z dzieciństwa, np. pysznego babcinego obiadu czy maminego ciasta. Idealne na pocieszenie, poprawę złego nastroju czy nostalgiczną podróż w przeszłość. Eksperci w trendbooku jako trend przyszłości wskazali comfort food, lecz w nowoczesnym wydaniu. Co to oznacza? Będziemy chcieli jeść dania, które przypominają nam smaki dzieciństwa, ale w zdrowszej, lepszej formie – np. zamiast tradycyjnego schabowego, zjemy jego roślinną wersję z dodatkiem ziemniaków oraz tradycyjnej mizerii. 

Trendy kulinarne 2030: kuchnia wege

Najbliższa przyszłość przyniesie również koncentrowanie się na ekologicznych aspektach żywności. Dieta roślinna, ekologia i dbałość o planetę to nurty, które także wskazali specjaliści Food and Design. Już dziś wiemy, jak ważna jest troska o środowisko, a w przyszłości jeszcze bardziej skoncentrujemy się na tym aspekcie nie tylko jako konsumenci, ale też jako producenci żywności i osoby związane z branżą food. Jesteśmy coraz bardziej świadomi i chcemy jeść lokalnie, zdrowo i roślinnie – zarówno przez wzgląd na aspekt zdrowotny, jak i z szacunku do naszej planety. 
Jeden z ekspertów Food and Design, Patryk Sienkiewicz, właściciel firmy Food Bugs podsumowuje: Jedzenie przyszłości to żywność, która będzie dostarczała zarówno różnorodnego białka wysokiej jakości, jak i innych najważniejszych składników mineralnych, nie mając przy tym negatywnego wpływu na planetę. Jest to jedyna droga do poradzenia sobie z obecnymi wyzwaniami ludzkości, na czele z ociepleniem klimatu i dynamicznie rosnącą populacją na Ziemi.

Trendy kulinarne 2030: jedzenie funkcjonalne

Wśród przewidywań żywnościowych na najbliższe lata eksperci wskazali także powoli wchodzący na rynek trend jedzenia funkcjonalnego, czyli takiego, którego składniki oprócz zaspokojenia głodu mają pomóc nam w zapobieganiu chorób lub walce z chorobą. Jako alternatywne źródło białka specjaliści sugerowali też mięso hodowane komórkowo, które pod względem biologicznym niczym nie różni się od tradycyjnej wersji, jednak ma ono ograniczać lub całkowicie zapobiec hodowli zwierząt mięsnych. Jedna z najciekawszych wizji futurystycznej żywności zakładała, że już w 2030 roku powstanie jedzenie w formie tabletki, które będzie zawierało wszystkie potrzebne nam składniki odżywcze oraz witaminy. Jednak na ten moment nic nie wskazuje na to, byśmy całkowicie zrezygnowali z tradycyjnej formy odżywiania się, która poza nasyceniem ma także sprawiać nam przyjemność. 

Więcej o futurystycznej żywności można przeczytać w darmowym e-booku „Przyszłość jedzenia / jedzenie przyszłości. Trendbook 2023–2030”, który jest dostępny do pobrania na stronie www.foodanddesign.pl. 

O projekcie Food and Design

Projekt Food and Design to pierwsza w Polsce platforma dedykowana tematyce food i food design, przeznaczona zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów pasjonujących się tematyką szeroko pojętego jedzenia. Choć pomysł kiełkował już od kilku lat, to premiera Food and Design odbyła się 13 października br. Misją projektu jest zrzeszanie specjalistów z branży food, design, marketing, innowacje i trendy, by rzetelnie edukować poprzez docieranie z wiedzą do osób zainteresowanych tematyką food oraz food design. Projekt składa się z pięciu elementów: platformy eksperckiej, e-booków tematycznych, szkoleń, podcastów oraz cyklicznych spotkań branżowych „Food working”. Projekt zrzesza kolektyw ekspercki z obszaru: marketingu, przemysłu spożywczego, fotografii kulinarnej, wzornictwa przemysłowego, grafiki, projektowania, budowania marek, e-commerce, nowych technologii, produkcji contentu oraz food stylingu.