W modzie jest już nie tylko ponadczasowe „cat eye”. W tym sezonie kreskę na oku narysujemy zarówno w subtelnym wydaniu na co dzień, jak i w dramatycznej, punkowej wersji na szczególne okazje. Możemy postawić na koreańskie „puppy eyeliner” , wrócić do trendu sprzed kilku lat na biały makijaż  lub pozostać wiernymi czarnej kresce. Dobrze wykonany make-up wyostrza spojrzenie i nadaje oczom bardziej zmysłowy, pociągły kształt. Jeśli jeszcze się do niej nie przekonałaś, najwyższa pora, abyś nauczyła się ją samodzielnie robić. Opadająca powieka wcale nie jest wymówką, bo kreska na oku pasuje każdemu. Grunt to opanować kilka makijażowych sztuczek, które pomogą ci za każdym razem wykonywać ją bezbłędnie. Jak krok po kroku stworzyć perfekcyjną kreskę na powiece? O wskazówki zapytałyśmy profesjonalistę – makijażystę gwiazd, Harry’ego J

Wszystkie rodzaje kresek na oku

Kreska na oku w stylu Dolce&GabbanaDolce&Gabbana wiosna-lato 2024; Spotlight/Launchmetrics

W teorii kreska na oku nigdy nie wychodzi z mody – w praktyce ma swoje słabsze i mocniejsze momenty. Ostatnie miesiące możemy zaliczyć do tych drugich. Już na pokazach jesień-zima 2023/2024 zasygnalizowano, że po długiej dominacji minimalizmu robimy gwałtowny zwrot w stronę wirtuozerii. Na wybiegach gościł wręcz makijaż artystyczny. U Ricka Owensa, Rodarte i Emilii Wickstead dało się zaobserwować graficzne malunki inspirowane stylem goth i grunge. Choć na wiosnę „in” będą przede wszystkim rozświetlacze i czerwone szminki, eyeliner nie schodzi ze sceny. 

Kreska na oku w stylu Del CoreDel Core wiosna-lato 2024;  Spotlight/Launchmetrics

Zasadniczo kreska na oku może być delikatna i elegancka albo maksymalnie wydłużona i dramatyczna – wszystko zależy od twoich upodobań oraz okazji, na którą się malujesz. Bywają cienkie i szerokie. Czarne lub kolorowe. Czasem wychodzą daleko poza kontur oka, innym razem dyskretnie kończą się wraz z ostatnią rzęsą. Mają mocno odznaczające się krawędzie albo są romantycznie rozmyte. Występują solo lub idą w parze z przydymioną powieką. Wybór jest ogromny.

Kreska na oku w stylu Jil SanderJil Sander wiosna-lato 2024;  Spotlight/Launchmetrics

Kreska a kształt oka

Z pomocą kreski możecie podkreślić swoje atuty lub skorygować to, co otrzymałyście w darze od matki natury. Jakimi zasadami się kierować, żeby zrobić idealną kreskę na oku? Szeroko rozstawione oczy nie lubią „jaskółek” sięgających daleko poza linię rzęs. Wprost przeciwnie do tych osadzonych blisko siebie – tutaj najlepsze rezultaty osiągniesz, maksymalnie wyciągając zakończenie kreski ku skroniom. Jeśli masz oczy w kształcie migdałów, wystarczy, że będziesz trzymać się naturalnego łuku, zaczynając od wewnętrznego kącika. Jeżeli jesteś szczęśliwą posiadaczką okrągłych oczu, malowanie zapoczątkuj pośrodku powieki. W ten sposób optycznie zyskają bardziej wydłużony kształt. Kiedy chcesz powiększyć oczy, kreskę umieść nieco nad rzęsami. W przypadku opadających kącików namaluj grubszą, linię po stronie skroni. Nachylenie kreski? Skieruj ją ku górze.

Perfekcyjna kreska na powiece dla początkujących

W tym poradniku zajmiemy się tym, jak namalować kreskę najbardziej klasyczną i standardową. Taki makijaż jest bardzo uniwersalny i pasuje niemal do każdego kształtu oczu. Standardową kreskę możesz jednak łatwo przerobić. O efekcie końcowym w dużej mierze decyduje zakończenie „ogonka” – wywinięty do góry otwiera spojrzenie i optycznie powiększa oko, ale z drugiej jest dość oklepany. Na topie jest wersja wydłużona i rysowana całkowicie na prosto. Sprawia, że oczy przyjmują bardziej migdałowaty kształt. Na wiosnę i lato u Dolce&Gabbana lansowano subtelny makijaż oka, a u Jill Sander geometryczne precyzyjne kreski. Z kolei Del Core sięgnęło po kosmetyki w kolorze czerwieni. 

Łatwiej zrobić kreskę eyelinerem, kredką czy cieniem?

Najczęściej kreskę wykonuje się płynnym eyelinerem z pędzelkiem lub miękką, napigmentowaną kredką. Z pewnością dużą zaletą eyelinerów jest ich trwałość. Pozwalają na precyzję i tworzenie cienkich kresek, a do tego nie rozmazują się łatwo. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z tym rodzajem makijażu, wybierz jednak wygodny eyeliner w pisaku. Jest to najprostsze w użyciu rozwiązanie. Z czasem możesz eksperymentować z produktami żelowymi. Osoby początkujące mogą też poćwiczyć na cieniu do powiek. Istnieje co prawda ryzyko, że nie utrzyma się na powiece przez cały dzień, ale daje delikatny efekt i nie zastyga w trakcie wykonywania make-upu, dzięki czemu możesz bezproblemowo nanosić poprawki. Dobrze sprawdzi się też kredka – jest równie prosta w obsłudze i umożliwia korektę, co jest szczególnie ważne, kiedy prosta kreska jeszcze nam nie wychodzi. Lekko rozblendowana, nadająca spojrzeniu miękkości kredka to także świetne rozwiązanie dla dojrzalszej urody.

Jak zrobić kreskę na oku? Pytamy eksperta

Jak zrobić kreskę eyelinerem, cieniem lub kredką? Aby narysować kreskę godną mistrza, przede wszystkim musisz porzucić szkodliwe nawyki, które sprawiają, że makijaż nigdy ci się nie udaje. Oto 3 najczęściej spotykane błędy w rysowaniu kresek na oku:

1. Naciąganie skóry po zewnętrznej stronie oczu – ten nawyk mają w zwyczaju osoby z opadającymi powiekami. Nie rób tego! Jeśli narysujesz linię na naciągniętej skórze, to kreska będzie brzydka i nierówna. 

2. Patrzenie w bok – podstawą w osiągnięciu idealnej symetrii jest patrzenie prosto przed siebie w czasie, gdy robisz makijaż. Nie używaj w tym celu małych lusterek, lusterek powiększających czy zamontowanych z boku. Pamiętaj też, aby w trakcie malowania kreski cały czas kontrolować, czy jest prosta – zerkaj więc co jakiś czas na całą twarz zamiast skupiać wzrok tylko w jednym miejscu.

3. Rysowanie łuku skierowanego w dół z końcówką wywiniętą do góry – w ten sposób jeszcze bardziej pogłębisz efekt zmęczonego spojrzenia. A przecież chodzi o to, aby optycznie "unieść" oko i nadać mu świeży, wypoczęty wygląd.

Trik z taśmą na idealną kreskę

Kluczem do prawidłowego wykonania kreski na oku jest narysowanie jej tak, aby stanowiła przedłużenie dolnej powieki. Wyobraź sobie, że dolna krawędź twojego oka ciągnie się daleko, daleko w przestrzeń – i na jej przedłużeniu postaraj się pociągnąć kreskę eyelinerem. Jeśli masz tym trudność, możesz zastosować trik Harry’ego J z taśmą klejącą. „Polega na delikatnym przyklejeniu taśmy od zewnętrznego kącika oka do końca brwi, aby wyznaczyć idealną linię. Dzięki temu kreska będzie równa po obu stronach” – tłumaczy ekspert. „Duże znaczenie ma sam kosmetyk. Powinien mieć gęstą, żelową konsystencję, jak np. Mystik Warsaw dostępny w Kontigo. Możesz wykorzystać także czarny cień do powiek, ale pamiętaj o jego zwilżeniu” – doradza makijażysta.

Eyeliner w płynie, Mystik Warsaw

Jak narysować kreskę, gdy trzęsą nam się dłonie?

Wiele kobiet ma też inny problem – przez trzęsące się dłonie, trudno im narysować idealnie prostą linię. Profesjonaliści pracujący za kulisami sesji zdjęciowych mają na to swoje sposoby. „Drugi sposób wykonania idealnej kreski polega na połączeniu kropek. Spróbuj zrobić linerem precyzyjne kropki – jedna obok drugiej, a następnie połącz je ze sobą. Pamiętaj, że zawsze łatwiej jest dorysować kreskę niż później ją wycierać, dlatego lepiej wykonać bardziej delikatną i krótką, niż za długą i grubą. Aby krawędzie były idealne możesz je wyczyścić płaskim pędzlem i korektorem” – zdradza swój trik Harry J.

Gdy masz już wyznaczoną kreskę, teraz wystarczy jedynie połączyć jej końcówkę ze środkiem powieki i wypełnić tak powstały trójkąt. Koniec linii możesz delikatnie zagiąć do góry lub pozostawić prosty, jak u modelek z archiwalnych pokazów Rag & Bone czy Marca Jacobsa.

Więcej inspiracji na modną kreskę znajdziesz w galerii: