< 1994
Historia mody: NOWY KANON PIĘKNA
Kate Moss ma 20 lat i wiotką figurę nastolatki. Jednak po reklamie CK One już wiadomo, że to ona jest gwiazdą. Żegnamy modelki o kobiecych kształtach. Witamy kult chudości i minimalizm w modzie.

1994

Historia mody - rewolucje, pierwsza okładka polskiego ELLE, Basia Milewicz, fot Serwis Prasowy


Historia mody: PIERWSZY NUMER POLSKIEGO ELLE
Na okładce top modelka Basia Milewicz. Polki już nie muszą sprowadzać zagranicznych wydań! ELLE inspiruje, oswaja z wielkim światem, kreuje trendy. Dziś wciąż zarażamy miłością do mody i nie boimy się kontrowersyjnych tematów. I nadal zapraszamy na nasze okładki najlepsze polskie modelki.

1994

Historia mody - rewolucje, reklama Gucci, fot. Mario Testino


Historia mody: SEKS SPRZEDAJE
Skandal z udziałem Toma Forda i firmy Gucci. Projektant lansuje kreacje, które odsłaniają więcej, niż zakrywają. Jednak dopiero jego kampanie reklamowe wywołują falę protestów. Legendarny Mario Testino fotografuje modelki z łonem wygolonym w kształt litery „G”, w niedwuznacznych pozach z modelami. Interweniują rady kontroli reklamy. Sprzedaż Gucci wzrasta w ciągu roku o 90 proc.

Historia mody - rewolucje - Czytaj dalej >> 

 

 

1997

Historia mody - rewolucje, Gianni Versace, fot Rex, East News


1998Historia mody: GIANNI VERSACE ZASTRZELONY W MIAMI
Sprawa trafia na pierwsze strony gazet. W ataku szaleńca ginie jeden z pierwszych projektantów-celebrytów. Przyjaciel księżnej Diany, Elthona Johna, sławnych modelek. Autor kultowych kreacji lat 90. Jego śmierć to koniec epoki beztroskiego luksusu.

Historia mody - rewolucje, Seks w wielkim mieście, fot East News,


Historia mody: WIELKA MODA NA MAŁYM EKRANIE
Carrie Bradshaw nosi torebki Fendi i bez umiaru kupuje szpilki Manolo Blahnika. Kobiety przed telewizorami chcą mieć to, co ona. Przykład serialu „Seks w wielkim mieście” pokazuje, jak wielką siłę rażenia ma telewizja. Lansuje marki skuteczniej niż każda reklama. Stylistka serialu Patricia Field robi błyskawiczną karierę, a gwiazda Sarah Jessica Parker dyktuje ulicy styl.

Historia mody - rewolucje - Czytaj dalej >> 

 

 

2000

Historia mody - rewolucje, Szpilki Saint Laurent/Net-a-porter.com, 2800zł, fot Serwis Prasowy


Historia mody: NA ZAKUPY DO INTERNETU
Wielka moda dostępna za jednym kliknięciem myszki. Z każdego zakątka świata. Powstaje Net-a-porter, internetowy butik z ubraniami z wybiegów. Dziś do imperium założycielki sklepu Natalie Massenet należą też sklepy The Outnet i Mr Porter.

2004

Historia mody - rewolucje, Karl Lagerfeld dla H&M, fot Serwis Prasowy


Historia mody: STAĆ NAS NA LUKSUS
Wielki Karl Lagerfeld i popularna sieciówka H&M. Duet nie do odparcia. Nie musimy już oszczędzać na sukienkę z metką projektanta! Z popularnymi markami współpracowali już m.in.: Stella McCartney, Proenza Schouler, Isabel Marant i Rodarte.

2004

Historia mody - rewolucje, Project Runway, fot Serwis Prasowy


Historia mody: STARTUJE AMERYKAŃSKI „PROJECT RUNWAY”
Młodzi projektanci robią karierę na oczach milionów widzów. Zwycięzca dostaje stypendium na stworzenie pierwszej kolekcji i szansę na sesję w ELLE. Właśnie rusza polska edycja programu. Prowadzi Anja Rubik, gwiazda naszej okładki.

Historia mody - rewolucje - Czytaj dalej >> 

2005

 

Historia mody - rewolucje, Scott Schumann, fot. East News, 


Historia mody: BLOGERZY W PIERWSZYCH RZĘDACH
Scott Schuman fotografuje fajnie ubranych ludzi na ulicach. Jego bloga Sartorialist śledzą miliony ludzi. Nastolatka Tavi Gevinson i Filipińczyk Bryanboy robią karierę dzięki zdjęciom własnych stylizacji. Blogerzy wdzierają się do zamkniętego świata mody, zasiadają w pierwszych rzędach na pokazach. Ich opinia może wynieść projektanta na szczyt albo strącić w niebyt.

2006

Historia mody - rewolucje, Torba Victoria Beckham 4160zł, fot. East News, Serwis Prasowy


Historia mody: GWIAZDY PROJEKTUJĄ
Dla jednych to sezonowy kaprys, dla innych powołanie. Bliźniaczki Olsen i Victoria Beckham jako pierwsze celebrytki zakładają własne marki. W przeciwieństwie do wielu gwiazd udaje im się zaistnieć w branży. The Row nosi Michelle Obama, a Beckham chwali sam Marc Jacobs.

2006

Historia mody - rewolucje, Alexander Wang, Phillip Lim, Jason Wu, fot. Imaxtree, 


Historia mody: DESANT AZJATÓW
Pochodzą z Azji, ale to oni wyznaczają trendy w amerykańskiej modzie. Phillip Lim, Alexander Wang i Jason Wu tworzą ubrania perfekcyjnie skonstruowane, nowatorskie, uszyte z technologicznych tkanin. Rewolucja dzieje się też w Pekinie. Odradza się tradycja orientalnego krawiectwa. Metka „Made in China” przestaje kojarzyć się z tandetą i masową produkcją.

Historia mody - rewolucje - Czytaj dalej >> 

 

 

2006

Historia mody - rewolucje, Diabeł ubiera się u Prady, fot. Getty Images


Historia mody: REDAKTORZY TO NOWI CELEBRYCI
Snobizm na granicy śmieszności, despotyzm na granicy dyktatury. I relacje na granicy mobbingu. Tak wygląda praca w magazynie o modzie według Lauren Weisberger , autorki „Diabeł ubiera się u Prady”. Po ekranizacji powieści ta dyktatura ma twarz Meryl Streep.

2007

Historia mody - rewolucje, Mad Men, fot. Getty Images


Historia mody: WIELKI POWRÓT RETRO
Dżinsy i T-shirty są passé. Znów chcemy nosić kobiece sukienki i dopasowane kostiumy. Tak jak bohaterki serialu „Mad Men” o przygodach pracowników agencji reklamowej w Nowym Jorku lat 50. i 60. Kostiumy autorstwa Janie Bryant inspirują kolekcje domów mody i sieciówek.

2010

Historia mody - rewolucje, Alexander McQueen, fot. East News,


UMIERA ALEXANDER MCQUEEN
Branża mody jest w żałobie i szoku. Traci największego wizjonera współczesnego krawiectwa. Artystę o nieposkromionej wyobraźni, który wypowiadał się poprzez ubrania. Zostają po nim spektakularne suknie, które podziwiamy na wystawach jak dzieła geniuszu.

Historia mody - rewolucje - Czytaj dalej >> 

 

 

2010

Historia mody - rewolucje, Lea T w reklamie Givenchy, fot.  Serwis Prasowy


Historia mody: REWOLUCJA GENDER W MODZIE
Transseksualna modelka Lea T pojawia się w kampanii Givenchy. To zasługa jej przyjaciela Riccarda Tisciego, dyrektora kreatywnego marki. Moda walczy z uprzedzeniami i jest w awangardzie wielkich zmian!

2011

Historia mody - rewolucje, John Galliano, fot. Getty Images


Historia mody: JOHN GALLIANO WYRZUCONY Z DIORA
Po tym jak w paryskiej kawiarni wykrzykiwał „Kocham Hitlera”. Szefowie Diora zareagowali natychmiast. Zwolnili go ze stanowiska dyrektora kreatywnego, które zajmował przez 15 lat. Do dziś upadły geniusz czeka na swój wielki powrót.

2011

Historia mody - rewolucje, Louis Vuitton, fot. East News, 

Historia mody: PORNOSZYK NA WYBIEGACH
Kate Moss chodzi po wybiegu z papierosem w ustach. W kolekcji przewijają się motywy jak z sex-shopu albo arsenału nazistów. To Marc Jacobs i jego pokaz inspirowany filmem „Nocny portier” o związku oficera SS i byłej więźniarki obozu. Wraca pytanie o granice dobrego smaku w modzie.

Historia mody - rewolucje - Czytaj dalej >> 

2011

Historia mody - rewolucje, Punk: Chaos to Couture, fot. East News, 


Historia mody: SUKNIE W MUZEUM
Zyskują rangę sztuki. Wystawy: „Alexander McQueen: Savage Beauty”, „Punk: Chaos to Couture” czy „Schiaparelli and Prada”, oglądają setki tysiące ludzi. Wszystkie odbywają się w szacownym nowojorskim Metropolitan Museum of Modern Art. Czy można marzyć o większej nobilitacji?

2011

Historia mody - rewolucje,Tara Lynn, fot. Serwis Prasowy, 


Historia mody: MODA MA ROZMIAR XXL
Koniec z dyktaturą rozmiaru zero. Modelki „size plus” pojawiają się na okładkach ELLE i „Vogue’a”. Wielkie marki, od Chanel po H&M, wreszcie szyją kolekcje w rozmiarze większym niż 42. Gwiazdy wybiegów i kampanii, Crystal Renn, Robyn Lawley i Tara Lynn, walczą o pozytywny wizerunek pięknego kobiecego ciała.

2014

Historia mody - rewolucje,Bluza Aloha from Deer, fot. serwis prasowy


Historia mody: WIELKI ROZKWIT MODY ULICZNEJ
Bluzy, dresy i T-shirty zdobywają szafy wielbicielek mody. Także Polska moda uliczna radzi sobie znakomicie. Ubrania Aloha from Deer czy Local Heroes zamawiają klienci z całego świata, noszą je Anja Rubik i Rihanna. Wreszcie konkurencja dla sieciówek.

Tekst Anna Konieczyńska