The Cobblestones Quartet feat. Frank McComb, 23 lipca, 12on14 Jazz Club

Jazzowy klub 12on14 nie zwalnia tempa w wakacje. Już pod koniec lipca na Noakowskiego zagra ekipa The Cobblestones Quartet, do tego z wyjątkowym gościem. Będzie nim Frank McComb, którego swego czasu porównywano do samego Steviego Wondera. W trakcie swojej kariery współpracował z tuzami - Prince, Chaka Khan, Will Smith to tylko część gwiazd, z którymi przyszło mu nagrywać. Soulowy wokalista będzie doskonałym uzupełnieniem muzyki, jaką zaprezentuje kwartet. Grzech nie przyjść.

Wschód Piękna, 26-28 lipca, Przystań Hotel&Spa

Jazzowe spa? Czemu nie. Piąta edycja Wschodu Piękna to trzy dni z wysokiej jakości muzyką, w otoczeniu natury i z dala od miejskiego zgiełku. Organizatorem jest Grzech Piotrowski, jeden z najciekawszych polskich saksofonistów, od lat będący ważną postacią jazzowej sceny. Nagrywał m.in. z Te-Trisem, Kasią Kowalską, Marysią Starostą czy Reni Jusis. W ostatni lipcowy weekend zagrają m.in. Atom String Quartet, Frank McComb, Rasm Almashan oraz Mateusz Smoczyński.

Jerzy Małek, 7 sierpnia, Akwarium - Skwer Hoovera

Działający od początku czerwca klub Akwarium to bez dwóch zdań jedna z wyróżniających się miejscówek na Krakowskim Przedmieściu. Bogaty jazzowy program uzupełniony o didżejskie sety i letnie kino plenerowe. Na początku sierpnia na Skwerze Hoovera zagra Jerzy Małek, czyli czołowy polski trębacz. Występował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem czy Wojtkiem Karolakiem. Ostatnimi czasy muzyk był związany z renomowaną wytwórnią Kayax. W Akwarium zagra ze swoim International Quintet WANTED.

12. LAJ, 11 lipca - 29 sierpnia, Klub Wytwórnia

W Łodzi trwa 12. edycja Letniej Akademii Jazzu. Gwiazdami tegorocznej odsłony są m.in. Madison McFerrin, Bill Frisell Trio, a także Joe McPhee i Mikołaj Trzaska Trio. LAJ to kilkanaście różnorodnych koncertów - głównie jazzowych, ale również zahaczających o muzykę etniczną, soul czy improwizację. Wpadajcie do Klubu Wytwórnia!

Masecki - Tarwid, 15 sierpnia, Klub SPATiF

Czy Marcin Masecki w ogóle śpi? Patrząc na ilość projektów i koncertów, w które jest zaangażowany, to chyba mało. Jazz band z Janem Młynarskim, występy solo i w wersji Trio, dyrygowanie Warszawskiej Orkiestrze Rozrywkowej i tak dalej, i tak dalej. W każdym razie - w połowie sierpnia pianista wystąpi w SPATiFie z Grzegorzem Tarwidem. Panowie postarają się zagrać coś, co nazywamy “kształtem jazzu, który ma dojść”. 

Warszawa Singera, 24 sierpnia - 1 września, różne lokalizacje

Jeden z najważniejszych festiwali poświęconych kulturze żydowskiej. Na przełomie sierpnia i września w całej Warszawie odbędą się spektakle teatralne, koncerty, pokazy filmowe, warsztaty i wystawy. Jednym z nieodłącznych elementów Festiwalu Singera są koncerty jazzowe. W tym roku będą to m.in. Jazz Band Młynarski/Masecki, Yaakov „Yanky” Lemmer, Yoni Rose czy Roman Britschgi Quartett i Paweł Szamburski.