Gliceryna na twarz - co to za składnik i jakie ma właściwości?

Glicerol jest gęstą, bezwonną, delikatnie słodką, przezroczystą i tłustą cieczą. Jego nazwa chemiczna to propanotriol. Ten trójwodorotlenowy alkohol powstaje jako składnik uboczny procesu produkcji mydła. Powody, dla których tak często wykorzystuje się w kosmetyce glicerynę kosmetyczną, poza wspomnianym wyżej działaniem nawilżającym, to m.in. jej niska cena, właściwości regeneracyjne i pozytywny wpływ na trwałość oraz konsystencję produktów kosmetycznych. 

Kosmetyki jak szklanka wody dla skóry: maska w strzykawce, ampułki i sorbety, które „napompują” cerę wilgocią>>

Glicerol działa też konserwująco, wykazuje silne działanie higroskopijne - świetnie pochłania wodę, co przedłuża termin ważności kosmetyku. Dodatkowo wspomaga proces łączenia się składników wodnych z tłustymi np. masłami czy olejami (tzw. homogenizacja). Świetnie rozpuszcza się w wodzie, nie rozpuszcza się w tłuszczach. Neutralizuje również wysuszające działanie alkoholu etylowego, dlatego często dodaje się go do kremów czy pomadek. Ponadto spowalnia proces wysychania kosmetyków czy krystalizacji konkretnych składników.

Ze względu na sposób pozyskiwania tego składnika glicerynę dzielimy na:

  • naturalną (pozyskiwaną z roślin),
  • syntetyczną (pozyskiwaną z propylenu, gazowego węglowodanu, który wytwarza się z benzyny).

Co ciekawe, producenci kosmetyków nie są w żaden sposób zobowiązani, aby umieszczać w na opakowaniach informację, czy gliceryna została pozyskana z roślinnych, czy ze zwierzęcych tłuszczów. Osoby, które używają kosmetyków wegańskich, powinny więc zwrócić szczególną uwagę na to, żeby w składzie widniała nazwa „glycerin vegetal”.

Jeśli dotąd nie zdarzało ci się wnikliwie wczytywać w składy twoich kosmetyków, przywołaj w głowie jedno wspomnienie - z całą pewnością przynajmniej kilka razy w życiu w twojej łazience lub torebce gościł krem do rąk z gliceryną. To właśnie ten składnik (glyceryn) sprawia, że produkt intensywnie i długotrwale nawilża dłonie, chroniąc je przy tym przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak m.in. wiatr czy mróz… to jednak nie wszystko! Za co jeszcze cenimy glicerol?

Gliceryna - długotrwałe nawilżenie

Gliceryna aplikowana na suchą skórę sprawi, że bardzo szybko nawodnisz cerę. Dzieje się tak m.in. ze względu na małe cząsteczki produktu, które wnikają głęboko do naskórka, dodatkowo ułatwiają transport odżywczych substancji w głąb skóry. Glicerol zapewnia długotrwałe nawilżenie - właściwością tego surowca jest gromadzenie wody i wiązanie jej w naskórku. 

Ważną informacją jest to, aby stężenie gliceryny w składzie nie wynosiło więcej niż 15% - wówczas kosmetyk trafi właściwości nawilżające (od 25% ma działanie odkażające i wysuszające). 

Gliceryna - szerokie zastosowanie

Poza licznymi, zbawiennymi właściwościami dla naszej cery, świetnym pomysłem jest też aplikowanie gliceryny na włosy. Dodaj kilka kropli do ulubionej maski czy odżywki - będzie to ogromne wsparcie dla zniszczonych pasm. Pomoże w walce z rozdwojonymi końcówkami i nada włosom blasku, dodatkowo niwelując problem puszenia się włosów.

4 codzienne czynności, które przedłużają młodość skóry. To plan minimum gwarantujący gładką cerę przez lata>>

Glicerynę bardzo często stosuje się w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy technicznym. Możesz też wypróbować dodać kilka kropli do preparatu, którym myjesz lustra czy szyby - efekt nabłyszczenia będzie zdumiewający. 

Gliceryna - ukojenie dla podrażnionej skóry

Nawilżające działanie gliceryny jest powszechnie znane. Warto również dodać, że glicerol świetnie sprawdza się w przypadku pękającego, spierzchniętego i zrogowaciałego naskórka (nie bez powodu tak często jest składnikiem kremów do dłoni czy pięt). Ponadto ma działanie łagodzące i (delikatnie) przeciwzapalne. 

Gliceryna - niska cena

Kolejnym plusem gliceryny jest jej atrakcyjna cena. Możesz kupić ją w aptece już za ok. 5 zł (50 ml). Sugerujemy wybrać tę o niskim stężeniu (5%-15%).

Zastosowanie gliceryny na twarz 

A oto najważniejsze pozytywy wynikające ze stosowania gliceryny na twarz:

  1.  Długotrwale nawilża cerę.
  2.  Chroni przed szkodliwym działaniem mrozu.
  3.  Przyspiesza regenerację skóry i odżywia ją.
  4.  Wygładza zmarszczki.
  5.  Nadaje skórze elastyczności i ujędrnia ją.

A oto powody, dla których zastosowanie gliceryny na twarz może okazać się szkodliwe:

  •  Przed każdym eksperymentem kosmetycznym warto zrobić próbę uczuleniową. Pamiętaj, że jeżeli jesteś uczulona na glicerol, bezwzględnie nie powinnaś stosować go ani zewnętrznie, ani wewnętrznie. U niektórych ludzi (jest to nieliczne grono) stosowanie gliceryny wywołuje reakcję organizmu w postaci np. uczuleń. Jeśli więc na twoim ciele po zastosowaniu kosmetyków z glicerolem pojawia się czerwona wysypka, najwyraźniej nie są one dla ciebie.
  • Kolejnym wskazaniem do zachowania czujności może być rodzaj twojej cery. Krytycy gliceryny w składzie kremów twierdzą, że aktywizuje ona działanie bakterii, które wywołują stany zapalne. Choć badania tego nie potwierdzają, jeśli jesteś właścicielką skóry tłustej, z tendencją do powstawania wyprysków i zaskórników, obserwuj jak reaguje ona na glicerynę - czy krem z gliceryną, którego używasz, nie przejawia działania komedogennego (zapycha pory) i aknegennego (negatywnie wpływa na istniejące zmiany trądzikowe oraz przyczynia się do powstania trądziku pospolitego).

Ważna informacja dla osób tworzących samodzielnie kosmetyki naturalne: wdychanie oparów podgrzewanej gliceryny jest szkodliwe dla zdrowia. Może to wpłynąć na skrócenie oddechu oraz wywoływać kichanie i kaszel.

5 trendów w pielęgnacji, które są już nieaktualne. Mogą szkodzić skórze i przyśpieszać jej starzenie się>>

Gliceryna w kremie 

Trudno jest dziś znaleźć kremy, które nie zawierają gliceryny składzie. Ze względu na bardzo dobre właściwości nawilżające oraz niską cenę, ten związek znajduje się zwykle na samym początku listy INCI. Ale nawet jeśli trafisz na produkt bez gliceryny w składzie, możesz wzbogacić swój krem do codziennej pielęgnacji o kilka kropli tej substancji - sprawisz wówczas, że będzie on miał jeszcze silniejsze właściwości przyciągające i magazynujące wodę w naskórku. 

Oto dobre kremy z gliceryną w składzie, na które nie wydasz majątku:

Czysta gliceryna na twarz 

Jeśli chcemy stosować glicerynę na twarz, zweryfikujmy najpierw, czy nie należymy do grona osób, które ze względu na rodzaj swojej cery czy reakcje uczuleniowe nie powinny tego robić. Trzymajmy się też niskiego stężenia gliceryny, jeżeli nie chcemy nabawić się zaskórników i nowych pryszczy i oczywiście nie przesadzajmy z jej ilością.

Mimo wszystko warto jednak pamiętać, że jest to jednak składnik z grupy nietoksycznych, a co za tym idzie - znajdziesz go w kosmetykach pielęgnacyjnych dla wrażliwej cery.

Jak stosować glicerynę na skórę twarzy? 

Poza aplikowaniem na twarz kremów z gliceryną możesz też kupić w aptece maskę z tym składnikiem, która dedykowana jest konkretnemu typowi skóry. Jeśli jednak chcesz samodzielnie stworzyć maseczkę z gliceryną na twarz, jednym z wartych uwagi  „przepisów” może być trzyskładnikowa mikstura, w skład której wchodzi: glicerol, miód i woda. 

Połącz ze sobą 1 łyżeczkę gliceryny, taką samą ilość miodu i 4 łyżeczki wody. Aplikuj całość na twarz i dokładnie zmyj ciepłą wodą (po ok. 20 minutach). 

Jakie działanie ma aplikacja gliceryny na twarz?

Gliceryna na zmarszczki - tak, to jej kolejna, cenna właściwość. Pomoże zwalczyć pierwsze oznaki starzenia się. Poza faktem, że doskonale nawilża odwodnioną skórę, ma działanie przeciwzmarszczkowe, uelastycznia cerę i pozytywnie wpływa na procesy regeneracyjne. Jest więc częstym składnikiem kremów dedykowanych osobom dojrzałym. 

3 najważniejsze witaminy, których potrzebuje twoja skóra. Odmładzają, regenerują i dodają blasku>>

Szerokie zastosowanie gliceryny sprawia, że składnik ten jest stosunkowo uniwersalny i, mimo kontrowersji, które wzbudza, wciąż cieszy się popularnością. Warto wspomnieć, że jest bezpieczniejszy i mniej alergogenny od parafiny o podobnych właściwościach. Przekonaj się, jak sprawdzi się w przypadku twojej codziennej pielęgnacji.