Co to jest gencjana?

Historia gencjany sięga XIX wieku – fiolet gencjanowy został wówczas stworzony przez francuskiego chemika Charlesa Lautha. Ze względu na miejsce jego powstania bywa nazywany „Violet de Paris”.

Czym jest gencjana? To nic innego jak jednoprocentowy roztwór fioletu gencjanowego z wodą oczyszczoną i etanolem. Fiolet gencjanowy powstał po zmieszaniu fioletu krystalicznego i fioletu metylowego. Początkowo gencjana była traktowana jako lek – wykorzystywano jej antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości. Stosowano ją na rany, afty czy wysypki.

Jednak, jak wiele innych produktów, gencjana znalazła swoje zastosowanie także w kosmetologii i obecnie służy do pielęgnacji włosów.

Jakie efekty daje gencjana na włosy?

W buteleczce gencjany znajduje się jedynie 1% fioletu gencjanowego – cała reszta produktu to woda lub alkohol, a mimo to roztwór ma intensywnie fioletową barwę.

I to właśnie za sprawą głęboko nasyconego fioletu, gencjana sprawdza się w koloryzacji włosów. Po użyciu gencjany:

 • włosy nabierają chłodnego odcienia,
 • żółte, rudawe tony zostają zniwelowane,
 • platynowy blond zyskuje odświeżenia i wydaje się jeszcze jaśniejszy.

W szczególności gencjanę stosuje się na włosy blond – i nic dziwnego, to właśnie na jasnych włosach efekty są najbardziej widoczne.

Oprócz koloryzacyjnych efektów, o które nam przecież chodzi, gencjana może wpływać na sprężystość włosów. Stosowana w większym natężeniu sprawi, że włosy staną się sztywne. Aby temu zapobiec, używaj nawilżających odżywek lub wypróbuj ostatni pielęgnacyjny hit – kolagen na włosy.

Jak stosować gencjanę na włosy?

Maska czy płukanka? Jest kilka sposobów na wykorzystanie gencjany. Efekty każdej metody są podobne – wiele natomiast zależy od ilości użytej gencjany. Początkowo poleca się dodanie jedynie 1 kropli roztworu, jednak jeśli zależy Ci na intensywniejszym kolorze – bez obaw dodaj więcej produktu.

Jeśli chcesz utrzymać efekt, powtarzaj genecjanowy zabieg co 1-2 tygodnie. A jeżeli masz wyjątkowo jasne, niemal szare włosy, możesz podczas jednego mycia użyć zarówno fioletowej maski, jak i płukanki.

Obawiasz się, że częste i intensywne używanie gencjany sprawi, że włosy staną się sztywne? Zadbaj o ich pielęgnację, odżywienie i regenerację – sprawdź, jak działa botoks na włosy zniszczone. A przede wszystkim, nie zapominaj o stosowaniu masek i odżywek. Pozytywnie wpłyną na wygląd włosów, a nawet mogą nadać im wymarzonego odcienia – właśnie tak działa fioletowa maska.

Botoks na włosy – na czym polega i jakie daje efekty? Jak go zrobić w domu? >>

Fioletowa maska do włosów

Zrobienie maski ochładzającej kolor włosów jest wyjątkowo proste i tanie, jednak to nie koniec zalet. Domowa maska ma jeszcze jedną przewagę nad drogeryjnymi, fioletowymi kosmetykami. Wystarczy, że dodamy nieco więcej gencjany, a natychmiast podkręcimy intensywność jej działania.

Nie jest to bez znaczenia, ponieważ często okazuje się, że końcówki włosów łapią kolor znacznie lepiej – są bardziej zniszczone niż pozostałe partie włosów, ich łuski pozostają otwarte, co wspomaga koloryzację.

Jeśli jednak zależy nam na tym, aby kolor był równomiernie rozłożony na całej długości, wystarczy przygotować dwie maski – do jednej dodać odrobinę mniej gencjany i to właśnie ją nałożyć na końcówki.

Jak zrobić maskę?

Składniki:

 • 1 kropla gencjany
 • porcja drogeryjnej maski do włosów w białym, neutralnym kolorze

Przygotowanie:

 1. Nałóż do miseczki nieco więcej maski do włosów niż zazwyczaj używasz podczas jednego mycia.
 2. Dodaj kroplę gencjany i dokładnie wymieszaj.
 3. Umyj włosy.
 4. Odsącz z włosów nadmiar wody – woda mogłaby rozrzedzić gencjanę i osłabić działanie kosmetyku.
 5. Nałóż maskę na włosy – od nasady aż po końce.
 6. Owiń włosy folią lub załóż czepek.
 7. Po 30 minutach zmyj maskę.

Wskazówka: Przygotuj mieszankę tuż przed użyciem. Nie poleca się dodawania gencjany do całego opakowania maski, dlatego wydziel niewielką część produktu.

Płukanka z gencjany

Nie tylko blondynkom przyda się fioletowa płukanka. Można również stosować gencjanę na brązowe włosy – nabiorą zimnego odcienia, a rude refleksy znikną. Jednak w zależności od koloru włosów i efektu, jaki chce się osiągnąć, można zmieniać stężenie gencjany. Jeśli po użyciu jednej kropli roztworu rezultaty są zbyt słabe – powtórz płukankę z podwójną porcją gencjany.

Jak zrobić płukankę?

Składniki:

 • 1 kropla gencjany
 • 1 litr wody

Przygotowanie:

 1. Załóż jednorazowe rękawiczki – inaczej gencjana zafarbuje Ci paznokcie.
 2. Wymieszaj gencjanę z wodą.
 3. Przepłucz wcześniej umyte włosy w przygotowanej fioletowej płukance.
 4. Nie spłukuj gencjany z włosów – pozwól im wyschnąć.

Wskazówka: Postaraj się nie poplamić niczego gencjaną – bardzo trudno wybawić tę substancję z ubrań. Wyczyszczenie umywalki z fioletowych plam także może okazać się wyzwaniem.

Farbowanie włosów fioletem gencjanowym

Wystarczy dolać do płukanki nieco więcej gencjany, aby osiągnąć nie tylko efekt wychłodzenia koloru, co… zafarbowania na fioletowo!

Składniki:

 • 1 litr wody
 • kilka kropel gencjany – im więcej, tym intensywniejszy kolor

Rozpuść gencjanę w wodzie, a następnie dokładnie przepłucz włosy. Jasne, platynowe włosy z łatwością złapią kolor i zafarbują się na fioletowo. W przypadku ciemniejszych włosów efekt może być mniej wyrazisty.

Wskazówka: Jeśli masz gęste włosy, w początkowej fazie podziel je na pasma. Dzięki temu łatwiej będzie ci zadbać o to, aby płukanka dotarła wszędzie w takim samym stopniu.

Rezultat nie przypadł Ci do gustu? Spokojnie, farbowanie włosów gencjaną nie jest trwałe. Wystarczy kilka dokładnych myć, aby kolor całkowicie się spłukał. Dlatego też farbowanie fioletem gencjanowym to świetny pomysł na specjalną okazję – kilka tygodni później nie będzie śladu po fioletowych włosach.

Jeśli jednak chcesz pozbyć się fioletu bardzo szybko, spróbuj umyć włosy nawet 2-3 razy z rządu. Następnie nałóż miód na włosy – powinien nadać włosom ciepłego odcienia i odwrócić działanie fioletowej płukanki.

Miód na włosy – jak działa? 5 najlepszych sposobów na jego zastosowanie >>

Gdzie kupić gencjanę? Ile kosztuje?

Fiolet gencjanowy sprzedawany jest w aptekach, a jego koszt oscyluje w granicach 3-5 złotych.

Kosmetyk najczęściej występuje pod nazwą „roztwór fioletu gencjanowego”. Dostępne są dwa rodzaje:

 • roztwór alkoholowy – tutaj zawartość etanolu wynosi ok. 96%. Obecność alkoholu może sprawić, że włosy zostaną wysuszone.
 • roztwór wodny – sprawdzi się znacznie lepiej do pielęgnacji włosów. Nie wpłynie negatywnie na ich stan – zarówno woda, jak i sama gencjana, są raczej obojętne dla kondycji włosów.

Jak widać, gencjana jest wyjątkowo tanim i wydajnym produktem. Buteleczka o pojemności 10 ml wystarczy do przygotowania nawet kilkudziesięciu płukanek, a ich koszt będzie wynosił jedynie parę złotych. Dla porównania – drogeryjne płukanki kosztują około 10 złotych, wystarczają jedynie na kilka myć.