Mondrianowska „Kompozycja C” jako kultowa sukienka 

Kiedy w 1965 roku Yves Saint Laurent zaprojektował swoją pudełkowa sukienkę wyglądającą jak wyjęta z ram „Kompozycji C” (1935) Pieta Mondriana, świat oszalał. Model ten wyróżniał wyjątkowy ascetyzm formy (skrojono ją tak aby mimo raczej dopasowanego kroju omijać kontury ciała) i koloru (zgodnie z artystyczną zasadą holenderskiego pioniera neoplastycyzmu zastosowano tu jedynie trzy barwy podstawowe połączone z czernią i bielą). Dzieląca się na kwadraty i prostokąty płaszczyzna sukienki przekonała do siebie setki kobiet poszukujących stylizacyjnego mostu między konserwatywną przeszłością a odważną modą w stylu-opartu coraz częściej widywaną wtedy na ulicach Londynu, czy Nowego Jorku. Geometryczna sukienka Saint Laurenta szybko przeszła też do historii mody jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów wszech czasów, który – o czym dowiecie się w dalszej części artykułu – inspirował i inspiruje do dziś. 

Sukienka Mondrian, Yves Saint Laurent, projekt z 1965 roku / Getty Images

Geometryczny patchwork na wiosnę i lato 2020 – inspiracje z wybiegów 

Patchworkowe łączenia materiałów pojawiają się w trendach już od kilku sezonów. Do tej pory jednak projektanci wydawali się sięgać do eklektycznej estetyki widywanej na marokańskich targowiskach, podczas gdy kolekcje na sezon wiosna-lato 2020 pełne są geometrycznej prostoty.

Jonathan Cohen/Sally LaPointe / Imaxtree

Najwyraźniej nawiązania do twórczości Mondriana widoczne są w kolekcji Jonathana Cohena. Gładkie plamy kolorów podstawowych przenikają się tam na zasadzie prostych cięć i regularnych kształtów. Wszystko wskazuje na to, że w obrębie fascynacji geometrycznym patchworkiem w minimalistycznym wydaniu wyewoluował też bardzo charakterystyczny mikro trend. Ubrania skrojone na zasadzie „pół na pół”, bo o nich mowa, znajdziecie między innymi wśród wiosennych propozycji  marek Sally LaPointe, Roland Mouret i Ports 1961. 

Czytaj też: Modne wzory [trendy wiosna-lato 2020]

Gdzie kupić modne ubrania i dodatki w geometryczne wzory 

Artystyczne inspiracje geometryczną abstrakcją znalazły uznanie nie tylko w ekskluzywnych atelier mody haute couture, ale i  w pracowniach popularnych sieciówek. Minimalistycznie poprzecinane sukienki, swetry i koszule zdominowały między innymi nową kolekcję Zary. Chociaż do nowego sezonu zostało jeszcze trochę czasu, patchworkowe elementy garderoby à la Piet Mondrian znalazłyśmy też w ofercie wielu innych marek, wśród których Reserved, Greenpoint I Only. Oto kilka z nich: