Jak czesały się dziewczyny wzdychające w latach 90. do Leonardo DiCaprio? Te, których idolką była Lauryn Hill lub inne - dziewczyny w skórach, chodzące na grunge'owe koncerty? Gdyby powstał katalog fryzur z lat 90., byłby naprawdę szeroki i pełen fantazji.

Ta fryzura była modna w latach 90. Dziś uwielbiają ją Kendall Jenner, Bella Hadid i Lucy Boynton >>

Fryzury bohaterek serialu "Jezioro marzeń"

Wśród najmodniejszych fryzur w latach 90. królowały tak samo wersje naturalne, jak i te misternie dopracowane. Popularny był look na "dziewczynę z sąsiedztwa", miłą koleżankę w stylu bohaterek "Jeziora marzeń" - długie gładkie fryzury z przedziałkiem, najlepiej na środku. Pozwalano włosom układać się tak jak chcą lub pomagano naturze, by właśnie to tak wyglądało, stąd puchate grzywki, burze loków i wszechobecne fale.

Lata 90.: fryzury i modne cięcia włosów 

Jeśli ścinano włosy, wybierano jedną z tych opcji: cieniowanie, pixie cut (ten Winony Ryder z "Przerwanej lekcji muzyki"), grzywka, bob lub długość tuż za ucho. Kobiety szalały na punkcie fryzury Rachel z "Przyjaciół": długiej grzywki, różnej długości pasm włosów i jasnych refleksów.

Aż 11 milionów kobiet poszło do fryzjera z wyciętym z gazety zdjęciem Jennifer Aniston.

Angelina Jolie i Winona Ryder w "Przerwanej lekcji muzyki"

Z drugiej strony bardzo popularne były upięcia. W latach 90. dziewczyny lubiły minikoczki w stylu Gwen Stefani, dziewczęce kucyki i warkocze jak u Britney Spears i Baby Spice, a gdzie się da wpinały koraliki i drobne szpilki z diamencikami, kwiatkami i motylami. Często wybierano też fryzurę nazywaną w Ameryce "fishtail": połowa włosów rozpuszczona, a połowa spięta luźno z tyłu oraz koczki, z których końcówki włosów były wypuszczone i sterczały na wszystkie strony.

Karbowano też włosy - zaplatając na noc setki warkoczyków lub używając specjalnej "gofrownicy". Na imprezy obowiązkową fryzurą był wysoki kok z dwoma kosmykami wyciągniętymi zaraz przy twarzy.

Gwiazdy z lat 90. - inspiracje fryzur

Królową fryzur była Drew Barrymore, która bardzo chętnie wtedy eksperymentowała ze swoim wizerunkiem. W tej dekadzie miała na swojej głowie między innymi długie blond fale, krótkie loczki, grzywki kończące się w połowie czoła, przedziałek na środku, podkręcane końcówki i zaczes do tyłu. Włosy ozdabiała stokrotkami.

Jedna z fryzur Drew Barrymore w latach 90.

Na miano prawdziwej "it girl" zasłużyła w latach 90. jednak Chloe Sevigny. Jej chłopięce cięcie z teledysku Sonic Youth "Sugar Kane" i fryzura z kontrowersyjnego filmu "Kids" były kopiowane na potęgę. 

Wzorami do naśladowania były, przynajmniej w kwestii wyglądu, Mandy Moore, Liv Tyler, Alicia Silverstone, Kate Moss, bohaterki "Beverly Hills 90210", Tori Amos, Kathleen Hanna czy Destiny's Child.

Kobiety inspiracje czerpały z teledysków puszczanych na MTV, filmów oglądanych w kinach i kolorowych gazet. 

Jak nosić najważniejsze fryzury lat 90. w 2018 roku? W naszej galerii znajdziecie współczesne fryzury inspirowane latami 90. prosto z wybiegów Acne, Balenciaga, Balmain, Alexander Wang, Chanel, Chloe, Dior czy Rochas.