Najpopularniejsza autorka kryminałów wszech czasów? Bez wątpienia Agatha Christie. Ekranizacje, adaptacje, seriale, a nawet gry inspirowane jej twórczością powstają nieustannie od lat i świadczą o wyjątkowym uznaniu, jakim cieszy się pisarka. I nie ma w tym nic dziwnego – jej powieści zachwycają wciągającą fabułą i umiejętnie zbudowanymi intrygami.

Filmy na podstawie powieści Agathy Christie, podobnie jak ich literackie pierwowzory, do ostatniej sekundy trzymają widzów w napięciu. Który z nich warto wybrać na wieczorny seans? Aby ułatwić Ci wybór, zebrałyśmy cieszące się popularnością i sympatią widzów ekranizacje książek brytyjskiej twórczyni. 

Świadek oskarżenia, 1957

To jedna z najistotniejszych ekranizacji powieści Agathy Christie. „Świadek oskarżenia” czerpie zarówno z komedii, jak i kina kryminału noir. Znawcy filmowi dostrzegają także elementy sądowego dramatu. Dawne kino kojarzy Ci się z nudnymi ujęciami i  przegadaną fabułą? Spokojnie, „Świadek oskarżenia” nie ma nic wspólnego z nudą i utartymi schematami. Nawiązując do wielu gatunków, jednocześnie trzyma w napięciu, bawi i porusza. W jednej z głównych ról wystąpiła Marlene Dietrich, która wręcz zachwyca na ekranie. Świetna obsada aktorska dodatkowo sprawia, że film staje się niemal tak dobry, jak powieść, na podstawie której powstał.

Śmierć na Nilu, 1978

Powołany do życia przez Agathę Christie detektyw Herkules Poirot to kluczowa postać dla twórczości pisarki. Występuje w wielu kryminałach, a jednym z nich jest właśnie niezmiernie popularna „Śmierć na Nilu”. Nagranie filmu wymagało od ekipy ogromnego poświęcenia – praca w Egipcie, przy 50 stopniach Celsjusza, nie należała do najłatwiejszych. Efekt okazał się jednak warty wszelkich wysiłków – film ogląda się ze szczerym zainteresowaniem. Na ekranie m.in. Jane Birkin (ta, której zawdzięczamy kultową Birkin bag), doskonali Bette Davis i Peter Ustinov, a także Maggie Smith, czyli profesor McGonagall z serii o Harrym Potterze.

Śmierć na Nilu, 2022

Niektórzy kojarzą głównie stare produkcje bazujące na piórze Agathy Christie. Jednak prawda jest taka, że filmy na podstawie jej twórczości powstają nieprzerwanie. Najnowszym z nich jest kolejna już wersja „Śmierci na Nilu”, której premiera miała miejsce w 2022 roku. Literaccy puryści muszą mieć na uwadze, że reżyser zdecydował się na wprowadzenie kilku istotnych zmian – historia znacznie różni się od powieściowego pierwowzoru. Jeśli dobrze znacie tę powieść brytyjskiej autorki, na pewno zauważycie je w trakcie seansu. 

Tym razem w rolę sławnego Herkulesa Poirot wcielił się Kenneth Branagh, który popisowo zagrał także w „Morderstwie w Orient Expressie” – to jednak nie koniec. Wkrótce możemy się spodziewać kolejnej adaptacji Agathy Christie z Branaghem w roli głównej – jeśli „Śmierć na Nilu” Cię zachwyci, nie wahaj się sięgnąć po resztę filmów z jego udziałem.

Zło czai się wszędzie, 1982

W filmie „Zło czai się wszędzie”, tak samo, jak w „Śmierci na Nilu” z 1978 roku, w rolę detektywa Poirota wcielił się Peter Ustinov. Doskonale odegrał tę ekscentryczną, oryginalną, a zarazem zaskakującą błyskotliwością postać. I tym razem detektyw zmaga się z rozwiązaniem zagadki morderstwa, choć tym razem akcja rozgrywa się w kurorcie na egzotycznej wyspie przeznaczonym dla bogatej klienteli. Historia pełna jest zwrotów akcji. Potrafi utrzymać w napięciu, a zakończenie, właściwie jak w przypadku każdej stworzonej przez Christie opowieści, prawdziwie zaskakuje.

Panna Marple: 4.50 z Paddington, 2004

Panna Jane Marple to druga, tuż obok Herkulesa Poirot, najważniejsza z postaci powołanych do życia przez Christie. W filmie „Panna Marple: 4.50 z Paddington” w tę rolę wcieliła się wybitna Geraldine McEwan, której świetnie udało się odegrać charakterystyczną detektyw. Fabuła opiera się na tajemniczym morderstwie w pociągu. Przyjaciółka pani Marple widzi na własne oczy, jak pewna kobieta zostaje uduszona. Nikt jej jednak nie wierzy. Jaka jest prawda? Czy pani Marple uda się pomóc przyjaciółce?

Panna Marple: Uśpione morderstwo, 2006

Fanom Panny Marple z pewnością przypadnie do gustu kolejny film z serii poświęconej tej postaci. Tym razem Panna Marple musi rozwikłać zagadkę morderstwa. Sprawę zdecydowanie utrudnia fakt, że zbrodnia miała miejsce w dalekiej przeszłości. Kiedy młoda kobieta odkrywa, że zna już posiadłość, do której planowała się wprowadzić – przypomina sobie, że mieszkała w niej w dzieciństwie. Gdy wracają wspomnienia, okazuje się, że bohaterka była świadkinią morderstwa… Jak zawsze niezawodna panna Marple pomaga jej odkryć, co się tak naprawdę wydarzyło.

Panna Marple: Morderstwo odbędzie się…, 2005.

Tym razem Panna Marple ma do czynienia z nietypową zbrodnią. W lokalnej gazecie ukazało się ogłoszenie z zapowiedzią morderstwa. Jakby tego było mało, w przewidzianym czasie faktycznie dochodzi do zamordowania wskazanej wcześniej ofiary. Kto za tym stoi? Dlaczego morderca decyduje się na nagłośnienie swoich przestępstw, jeszcze zanim się wydarzą? Panna Marple próbuje znaleźć odpowiedzi na te pytania i rozwiązać kolejną zagadkę.

A potem nie było już nikogo, 1945

Pod tym tytułem ukazała się jedna z najczęściej czytanych książek Christie – została sprzedana w ponad 100 mln egzemplarzy. Była wielokrotnie filmowana, my jednak polecamy klasyczną wersję z 1945 roku – miłośnicy dawnego kina z przyjemnością obejrzą tę ekranizację. Zwłaszcza że fabuła do ostatniej chwili trzyma w napięciu, chociaż początkowo nie wydaje się skomplikowana. Do znajdującej się na wyspie rezydencji zaproszono 10 gości. Po pewnym czasie kolejni z nich padają ofiarą mordercy. Kto za nie odpowiada? Czy komuś uda się wyjść cało z tej niebezpiecznej sytuacji?

Co ciekawe, powieść stała się także inspiracją dla mini serialu – jeśli wolisz zapoznać się z historią w odcinkach, daj szansę tej produkcji.

Morderstwo w Orient Expressie, 1974

Jedna z najpopularniejszych powieści kryminalnych Agathy Christie została przeniesiona na ekrany kilkukrotnie. Dla fanów nieco starszego kina wersja z 1974 roku będzie prawdziwą gratką. Historia rozpoczyna się – jak sugeruje tytuł – od morderstwa, do którego doszło w pociągu Orient Express. Chociaż detektywowi Herkulesowi Poirotowi szybko udaje się ustalić, kto jest mordercą, na tym rozwiązanie zagadki się nie kończy. Motywy zbrodni okazują się wyjątkowo zaskakujące… Co się wydarzy? Zachęcamy do obejrzenia! Najlepszą rekomendacją będą słowa uznania samej autorki, która – choć zwykle nie miała w zwyczaju chwalić ekranizacji swoich książek – w tym przypadku uczyniła wyjątek.

Morderstwo w Orient Expressie, 2017

O tym, jak nieśmiertelna jest twórczość Christie, świadczy, chociażby to, że jej powieści nieustannie przenoszone są na ekrany. „Morderstwo w Orient Expressie”, które w 2017 doczekało się kolejnej wersji, stanowi tego świetny przykład. W najnowszej adaptacji zagrali Kenneth Branagh, Johnny Deep, Michelle Pfeiffer czy Judi Dench. I chociaż historia może być Ci już dobrze znana, dla samej gry aktorskiej warto sięgnąć po tę produkcję. Jest wprost mistrzowska!

Randez-vous ze śmiercią, 1988

Gdy umiera nielubiana przez resztę rodziny macocha, pojawiają się wątpliwości, czy nikt z bliskich, aby na pewno nie odpowiadał za jej nagłą śmierć. Targana wątpliwościami rodzina Boyntonów decyduje się skorzystać z pomocy detektywa Herkulesa Poirota. Ustinov kolejny raz wręcz zachwycająco oddaje charakter powieściowej postaci i wznosi grę aktorską na wyżyny. Pozostałym gwiazdom udaje się jednak mu dorównać. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na postać graną przez Carrie Fisher, czyli nieodżałowaną księżniczkę Leię. 

Morderstwo najgorszego sortu, 1964

Wcześniej wspominałyśmy filmy, w których w rolę Panny Marple wcielała się Geraldine McEwan. Tym razem jednak polecamy uwadze kreacje Margaret Rutherford. Ceniona aktorka wzorowo poradziła sobie z odegraniem roli nieustępliwej detektyw. Trzeba jednak wiedzieć, że „Morderstwo najgorszego sortu” trudno nazwać adaptacją – film jedynie bazuje na motywach z powieści. To jednak sprawia, że nawet najwięksi fani Agathy Christie, doskonale znający kryminał, będą oglądać z zaciekawieniem. Założymy się, że nie uda im się przewidzieć zakończenia?

Pęknięte lustro, 1980

Kolejny film, którego główną bohaterkę pozostaje Panna Marple – tym razem grana przez Angelę Lansbury. Na planie towarzyszą jej największe gwiazdy, a uwagę z pewnością skrada Elizabeth Taylor. Aktorka wciela się w rolę Mariny, którą ktoś próbował otruć. Podejrzenia od razu padają w stronę nienawidzącej jej rywalki… Chociaż wszystkim wydaje się to oczywiste, Panna Marple nie jest przekonana do tak prostego i oczywistego rozwiązania. Czy uda jej się dostrzec w intrydze coś więcej?