Filmy i seriale dokumentalne o brytyjskiej rodzinie królewskiej: "Księżna Diana. Własnymi słowami" (Netflix)

W 1992 r. księżna Diana zaczęła nagrywać swoje wspomnienia na taśmy wideo. Dokument przytacza fragmenty tych nagrań, przechowywanych przez jej trenera głosu. "Wypowiedzi są wyjątkowe ze względu na ich bezpośredniość, szczerość i wdzięk samej rozmówczyni." Poznamy prywatne życie "królowej ludzkich serc", jej troski, emocje, historie sprzed lat. Twórcy filmu przybliżają również historię Wielkiej Brytanii oraz rodziny królewskiej, szczególnie za kadencji premier Margaret Thatcher.

Dokument zrealizowano w 2017 roku. 

Filmy i seriale dokumentalne o brytyjskiej rodzinie królewskiej: "Być królową" (National Geographic)

Najnowsza produkcja Toma Jenningsa (twórcy takich tytułów, jak "Księżna Diana. Własnymi słowami" oraz "Apollo: droga na księżyc") zaprezentuje nie tylko biografię słynnej monarchini, ale zaprezentuje też niepublikowane do tej pory wywiady i materiały filmowe oraz rzadkie fotografie. Zaznaczy również najważniejsze i najtrudniejsze momenty w jej życiu, m.in. romans jej siostry, księżniczki Małgorzaty, który w latach 70. trafił na pierwsze strony gazet czy ukazanie się kontrowersyjnej książki "Diana: Prawdziwa historia".

"Uzyskałem wyłączny dostęp do niewykorzystanych archiwów, łącząc w całość historię królowej Elżbiety II [...] Ten film dokumentalny pokazuje punkt widzenia, którego wcześniej nie przedstawiano. Chciałbym myśleć, że [królowa] powie: Zrobił to dobrze i czy się ze wszystkim zgadzam, czy nie, to dobrze wykonana praca" - powiedział Jennings. 

Premiera już 8 listopada o godz. 21.00 w National Geographic.

Filmy i seriale dokumentalne o brytyjskiej rodzinie królewskiej: "The Royal House of Windsor" (Netflix)

"Losy brytyjskiej rodziny królewskiej w ostatnich stu latach: walki o władzę, starcia polityczne i nie tylko. Serial powstał w oparciu o dostępne od niedawna informacje" - możemy przeczytać w opisie na Netflix. To 6-odcinkowy serial dokumentalny, opowiadający o wzlotach i upadkach dynastii Windsorów. A tego było całkiem sporo. Dokument zaczyna się od zmiany nazwiska przez rodzinę z Saksonia-Coburg-Gotha na Windsor i rządów Jerzego V (dziadka Elżbiety II).

Filmy i seriale dokumentalne o brytyjskiej rodzinie królewskiej: "The Story of Diana" (Netflix)

Miniserial, 4 godziny opowieści o Dianie Spencer, późniejszej księżnej Walii. "Poznaj niezwykłe życie i osobiste zmagania księżnej Diany przedstawione w wywiadach z jej bratem i innymi bliskimi jej osobami.

Filmy i seriale dokumentalne o brytyjskiej rodzinie królewskiej: "Księżna Diana. Nasza matka" 

Książęta William i Harry wspominają swoją sławną matkę. "Z ich opowieści wyłania się niezwykle intymny, prywatny obraz Diany, księżnej Walii."