Możliwe, że co tydzień czytasz horoskop i winisz retrogradację Merkurego za swój szwankujący telefon. Bezsenność pewnie usprawiedliwiasz pełnią, ale czy wiedziałaś, że wpływ faz księżyca na włosy naprawdę przynosi efekty? W dodatku nauka potwierdza tę ciekawostkę. Wiemy jako fakt, że przybywanie i ubywanie Luny oddziałuje na wzrost upraw rolniczych. Kalendarz księżycowy dla ogrodników wskazuje, jakie fazy sprzyjają sadzeniu, a które zbieraniu plonów. Ta sama zasada dotyczy przypływów oraz odpływów w morzu. Srebrny Glob działa bezpośrednio na wodę i wszystkie istoty ziemskie. Jaki jest wpływ księżyca na włosy?

Fazy księżyca a cykl menstruacyjny kobiety >>

Fazy księżyca a porost włosów

Kalendarz księżycowy dla zdrowia i urody dziś znów powraca do łask. Kobiety od wieków wykorzystywały fazy księżyca jako wskazówkę, kiedy obcinać włosy, żeby je wzmocnić. Składamy się z wody w 80%. Dlaczego nie miałybyśmy ufać temu, że Ziemski Satelita wpływa na nas ludzi, tak samo, jak na przyrodę? Astrologiczny kalendarz obcinania włosów jest ściśle oparty na fazach księżyca. Najpierw trzeba dobrze zaznajomić się z tym cyklem, ponieważ każda faza oznacza coś innego w procesie zdrowego dbania o włosy.

Kalendarz księżycowy ułatwia wybranie dobrych dni na obcięcie włosów. 

Cykl księżycowy trwa 28 dni i przechodzi przez 8 różnych faz. Zaczyna się od nowiu, osiąga moc w pełni, a kończy na ubywającym półksiężycu. Astrologia uczy, jak przewidzieć dobry dzień na obcinanie włosów. Przyjrzyjmy się dokładnie wszystkim fazom księżyca, żeby móc samodzielnie rozpoznać je na niebie. 

Księżyc w nowiu: faza, w której Srebrny Glob znajduje się dokładnie między Ziemią a Słońcem. Jest całkowicie zakryty i nocą nie można dostrzec go na niebie.

Ubywający półksiężyc: moment następujący kilka dni po nowiu, pojawiający się na niebie jako maleńki skrawek księżyca.

Pierwsza kwadra: ta faza ma miejsce, gdy świeci nad nami tylko połowa księżyca.

Księżyc garbaty (przybywający): Luna powolnie nabiera pełnego kształtu, rosnąc z pierwszej kwadry do pełni księżyca.

Pełnia: czas, kiedy okrągły, lśniący księżyc wschodzi na nocnym niebie niczym słońce. 

Księżyc garbaty (ubywający): tarcza księżyca maleje, "kurcząc" się aż do połowy. 

Trzecia kwadra: to wtedy księżyc jest ponownie w połowie pełni (jak faza pierwszej kwadry).

Ubywający półksiężyc: ostatnia faza cyklu, gdy na niebie widzimy mniej niż połowę księżyca. Kończy się, gdy słońce i księżyc ponownie wzejdą, sygnalizując "nowy początek" - nów.

Obcinanie włosów a fazy księżyca

W jakiej fazie księżyca obcinać włosy? Według astrologii najlepszy czas na przycięcie włosów w celu przyspieszenia ich porostu przypada na nów. Moc ekspansji księżyca jest najsilniejsza, gdy ten rośnie aż do osiągnięcia pełni. Wtedy mamy same dobre dni na obcinanie włosów. W tradycji ludowej strzyżenie owiec zalecano na nów i kilka dni tuż po nim. Według obserwacji przodków energia zjawiska sprawiała, że wełna odrastała szybciej. Ta sama zasada odnosi się do włosów. 

Kiedy obcinać włosy - w pełnię czy nów?

Podcinanie włosów w pełnię Księżyca niestety spowalnia porost, co z drugiej strony może być korzystne dla osób chcących nacieszyć się krótką fryzurą. Z kolei strzyżenie po fazie pełni wzmacnia cebulki włosowe. To dobra informacja dla tych z nas, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów. Kiedy ścinać włosy, żeby szybciej rosły, a efekty były widoczne po tygodniu? Warto zwrócić uwagę na znak zodiaku, w którym zachodzi nów. Wpływ księżyca na włosy jest najsilniejszy w nowiu w Byku, Pannie czy Koziorożcu. Astrolodzy są zgodni co do tego, że w tych fazach włosy rosną znacznie szybciej. Natomiast jeśli chce się wzmocnić i zagęścić fryzurę, należy obciąć włosy podczas pełni w Lwie

Woda księżycowa - zrób ją podczas kolejnej pełni >>

Farbowanie włosów a fazy księżyca

Kiedy farbować włosy z fazami księżyca? Najlepszą porą na farbowanie włosów są tygodnie od nowiu do pełni. I nie jest to niespodzianką - gdy Księżyc gromadzi swoją energię, ludzkie ciało też z łatwością ją przyswaja. W tym okresie włosy dobrze chłoną barwniki z farb, na długo pozostając piękne i lśniące. Po pełni Księżyca jego siła słabnie, a organizm zaczyna naturalnie się oczyszczać. Farba na włosach może nie zostać wchłonięta. Efekt będzie kiepski, z kolei barwnik szybko się zmyje. Jeśli w tym czasie eksperymentujesz, próbując znaleźć swój idealny kolor, wiedz, że ryzyko porażki jest spore. 

Przybywający księżyc po nowiu symbolizuje regenerację. W tej fazie warto poprawić kondycję włosów. Zabiegi pielęgnacyjne i wcierki są szczególnie wskazane przed pełnią księżyca. Zwróć uwagę, w jakie dni tygodnia dbasz o swoje włosy. W astrologii dni Wodnika sprzyjają myciu włosów, gwarantując im przedłużoną świeżość. Zabiegi na włosy dają wspaniałe efekty w trakcie panowania Barana i Strzelca. Kiedy najlepiej farbować włosy? Kolor nowej fryzury utrzyma się dłużej, jeśli został wykonany w dni Strzelca lub Wagi. Rozjaśnianie włosów na blond zadziała lepiej, gdy księżyc wzejdzie w ziemskim znaku Panny. 

Zniszczone włosy po rozjaśnianiu - jak je uratować? >>

Kalendarz księżycowy ma też gorsze dni, w które lepiej nie dotykać swojej fryzury. Kiedy księżyc znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb, Raka lub Skorpiona, trzymaj się z daleka od nożyczek, farb czy nawet kosmetyków regenerujących. Żywioł wody jest niestabilny i może dokonać niekorzystnych zmian. 

Niech twój księżycowy rytuał włosowy przynosi korzyści za każdym razem.

Fazy księżyca realnie wpływają na kondycję skóry i włosów. Rytuały urodowe zgodne z cyklem Luny w szybkim czasie dają pozytywne efekty. Nie bez powodu nasze prababki tak bardzo przestrzegały księżycowych "zabobonów". W każdym przesądzie tkwi ziarenko prawdy. Jako miłośniczka astrologii wiesz, że intencje zasiane w pełnię i nów spełniają się w przeciągu kolejnych miesięcy. Potraktuj pielęgnację na wzór manifestacji - ścinając, farbując lub pielęgnując włosy, mów na głos, jaki wygląd chciałabyś uzyskać. Ciesz się energią poszczególnych faz, by wraz z nimi naturalnie dbać o swoje ciało. 

Niebieski nów Księżyca w Raku >>